Rolety zewnętrzne – wady, zalety i jak wybrać

0
1068
Rolety zewnętrzne
Rolety zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię cieplną i poprawiają bezpieczeństwo budynku | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rolety zewnętrzne do okien dachowych, tarasowych i zwykłych zmniejszają ilość ciepła, które wnika do wnętrza i tłumią hałas dobiegający z zewnątrz. Typ rolety (elewacyjna, nakładana na okno lub RKS) wybiera się ze względu na miejsce oraz sposób montażu.

Rolety zewnętrzne w domu są uniwersalne ‒ w zależności od modelu mogą być zamontowane w oknach, drzwiach tarasowych i oknach dachowych. W przypadku poddasza będą nie tylko redukować ilość wpadającego do wnętrza ciepła, ale także poprawią izolacyjność. Warunkiem jest jednak poprawnie ułożona wełna izolacyjna ursa pod pokryciem dachowym.

Rolety zewnętrzne ‒ wady i zalety

Zaletą rolet zewnętrznych do każdego typu okien jest ochrona przed wiatrem i słońcem. Rolety redukują poziom hałasu np. w trakcie opadów deszczu lub gradu, a także dają możliwość całkowitego zaciemnienia domu od środka. Rolety zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię cieplną i poprawiają bezpieczeństwo budynku. Wśród wad rolet zewnętrznych wymienia się m.in. długi czas realizacji oraz utrudnione możliwości montażowe. Niektóre modele rolet (np. podtynkowe) wymagają dostosowania luk okiennych jeszcze na etapie projektu budynku.

Z czego składa się roleta zewnętrzna?

Większość modeli rolet przeznaczonych do montażu na zewnątrz budynku składa się z obudowy (skrzynki-kasety oraz prowadnic), płaszcza i napędu. Napęd w roletach może być sterowany ręcznie bądź automatycznie przy użyciu włącznika lub pilota (zależnie od modelu i producenta). Niektóre typy rolet mają dodatkowo dołączoną siatkę antyinsektową, której zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza przed owadami.

Jak wybrać rolety zewnętrzne do domu?

Planując zakup rolet zewnętrznych, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestie montażowe. Rolety naokienne nadają się do instalacji w budynkach nowo wybudowanych oraz remontowanych. Wysokość luki okiennej będzie mieścić roletę wraz z całym jej mechanizmem zamkniętym w specjalnej skrzynce. Podobnie jest w przypadku rolet natynkowych. Możemy zamontować je na każdym etapie, ale są bardziej widoczne niż typ naokienny, ponieważ nie można ich w żaden sposób zakamuflować. Rolety zewnętrzne, które najczęściej pojawiają się w nowym budownictwie, to typ podtynkowy. Wymaga on wykonania nadproża, pod którym ukrywa się skrzynkę z mechanizmem. Z tego względu konieczne jest naniesienie stosownych zmian i adnotacji w projekcie architektonicznym budynku. W nowych domach montowane są także rolety RKS. Ten typ także wymaga uwzględnienia już na etapie projektu budynku, ponieważ jest przeznaczony do scalenia z elewacją. W przypadku okien dachowych wybór rolet najczęściej jest ograniczony do oferty konkretnego producenta okien. Osłony zewnętrzne zwykle projektowane są w taki sposób, aby odpowiadały konkretnemu rodzajowi okna.


Materiał partnera zewnętrznego