Znasz to powiedzenie – jak pies z kotem? Oznacza ono nie co innego, jak tylko tyle, że ktoś się ze sobą nie zgadza, nie dogaduje się i przyjaźni między nimi nie będzie. To jednak krzywdzące stwierdzenie odnośnie korelacji między tymi dwoma gatunkami. Okazuje się, że pies i kot mogą tworzyć naprawdę zgrany duet. Choć oczywiście żeby tak się stało, potrzeba czasu, wiedzy i zaangażowania właściciela czworonożnych pupili. Jakie rasy psów dogadują się najlepiej z kotami? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Przygotowanie do wprowadzenia nowego zwierzaka do domu.
Najlepszym sposobem na doświadczenie przyjaźni międzygatunkowej jest wprowadzenie do mieszkania obu zwierząt równocześnie (szczenię i młody kociak, dorosłe osobniki mogą mieć zakodowane pewne reakcje, o których istnieniu możemy nie wiedzieć). Najczęściej jednak pomysł o powiększeniu domowego stada pojawia się po jakimś czasie od zamieszkania w nim naszego pupila – do tej pory jedynaka. Wtedy może być to nieco trudniejsze, zwłaszcza jeśli rezydentem jest kot. Koty są zdecydowanie bardziej terytorialnymi zwierzętami od psów, dlatego ich tolerancja w stosunku do nowych lokatorów może być początkowo niska.
Zanim przyprowadzisz do domu nowego przyjaciela Twojego pupila, warto abyś sprawdził jego reakcję. Być może Twoi przyjaciele mają psa (lub kota, zależnie od tego, jaki wprowadzasz miks) – zaproś ich do siebie z nim. Ta kontrolowana sytuacja sprawi, że będziesz mógł zaobserwować czy Twój kot nadmiernie się nie stresuje, nie jest agresywny i czy nowe zwierzę będzie dobrym pomysłem. Niestety – nie zawsze można do domu wprowadzić nowego kompana. Jeśli spotkanie przebiegnie pomyślnie – możesz zastanowić się nad rasą psa, która dogada się z Twoim kotem.
Golden Retiever – przyjaciel wszystkich istot
Goldeny to psy niezwykle przyjacielskie i pozytywnie nastawione do wszystkich i wszystkiego. Swoją miłością obdarzą dzieci, Ciebie, Twoich przyjaciół, inne zwierzęta, a nawet obcych spotkanych na spacerze. To psy, które bardzo rzadko przejawiają w sobie agresję (jeśli tak się dzieje, niezwłocznie należy udać się do behawiorysty), bo nie leży to w ich naturze. Uwielbiają zabawę i przytulanie. Jeśli Twój kot jest równie towarzyski – będą parą idealną. Należy jednak pamiętać, że Golden Retievery mają tendencję do zawłaszczania… Wszystkiego. Uważają, że wszystko do nich należy, dlatego Twoim zadaniem jest dobra socjalizacja szczeniaka. Jeśli od malucha będziesz uczył go zostawiania zabawek, ich wymiany i będziesz szybko reagował na każde warknięcia czy pokazanie kłów – zaowocuje to sukcesem, a w przyszłości nie będziesz miał problemów behawioralnych.
Beagle – stadny przyjaciel
Beagle to psy z natury przyjacielskie i łagodne. Przystosowane są do pracy z różnymi gatunkami zwierząt. Niestety, konieczne jest ich wyszkolenie pod tym kątem. Należy pamiętać, że choć są to psy stadne, a koty najczęściej traktują jak członków tego stada, to są również psami myśliwymi. Zmysły mają przystosowane do tego, aby skutecznie upolować swoją ofiarę. Dobrze jest więc trenować u Beagla jego wierność, przyjacielskość i żywiołowość, przyzwyczajając jednocześnie do innych gatunków zwierząt. To także stosunkowo niewielkie psy, dlatego wspólna zabawa z kotem będzie bezpieczna.
Pomeranian – maluch o zawadiackim sercu
Pomeraniany to psiaki o wesołym usposobieniu w miniaturowym rozmiarze. Te małe pieski są niezwykle przyjacielskie i zabawne. Zdarza się jednak, że są strachliwe. Jeśli jednak spotkają na swej drodze zwierzaka, który tak jak on uwielbia się bawić i nie jest agresywny – szybko staną się przyjaciółmi. Pomeranian dogada się zarówno z kotami, psami, królikami i innymi gryzoniami. Ze względu na swoje gabaryty nie zrobi im krzywdy (zdarza się, że koty są większe i cięższe od tej rasy), a zabawa będzie wspaniałą rozrywką.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Nie zapomnij jednak o tym, aby rezydent nie poczuł się odrzucony po wprowadzeniu nowego zwierzaka do domu. Zapewniaj mu pieszczoty, zabawy i wspólnie spędzany czas. Pierwsze wspólne tygodnie powinny być zapoznawcze. Zwierzaki nie powinny od razu się widzieć i jeść ze wspólnych misek. Musisz zapewnić im przestrzeń i pozwolić przystosować się do sytuacji. Każdy psiak może żyć z kotem, jeśli tylko rozsądnie do tego podejdziesz!
MPU