Malowanie drewna – jakie narzędzia do malowania i lakierowania wybrać?

0
721
Pędzel malujący drewniane deski
Uniwersalna zasada dotycząca malowania ścian brzmi: pędzla używamy do detali i trudno dostępnych miejsc, wałka zaś do większych powierzchni | fot.: stock.adobe.com

Czym malować drewno, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Czy to prawda, że lepiej zrezygnować z wałka na rzecz pędzla? Oto kompendium wiedzy dotyczącej narzędzi do malowania drewna.

Malowanie drewna rządzi się swoimi prawami – można tu wymienić przynajmniej kilka podstawowych zasad. Kilka z nich na pewno dotyczy doboru idealnych narzędzi do malowania. Przeczytaj, czym malować drewno, aby uzyskać doskonały efekt.

Jak dobrać narzędzia do malowania drewna?

Narzędzia należy każdorazowo dobierać do specyfiki malowanej powierzchni oraz wyrobu, który na nią aplikujemy. Na szczęście producenci nie każą nam zgadywać ani zapamiętywać regułek dotyczących malowania. Informacje na temat tego, jakie narzędzia warto zastosować, znajdziesz więc na etykiecie produktu lub w jego karcie technicznej.

Malowanie drewna: pędzel czy wałek?

Uniwersalna zasada dotycząca malowania ścian brzmi: pędzla używamy do detali i trudno dostępnych miejsc, wałka zaś do większych powierzchni. Czy można się nią kierować również w przypadku malowania drewna? Niekoniecznie. Wałek nie będzie dobrym rozwiązaniem nawet przy tak znacznej powierzchni do pomalowania, jak np. elewacja domu. Wynika to ze specyfiki drewna. Produkt do malowania drewna, przeważnie lakier lub lakierobejcę, należy dokładnie rozprowadzić wzdłuż słojów, jednocześnie wcierając go w strukturę drewna. Wyrób jest poniekąd wchłaniany przez drewno, zabezpieczając je jednocześnie od wewnątrz, wzmacniając jego strukturę, jak i od zewnątrz, tworząc na jego powierzchni ochronną powłokę. Wałka można używać np. do olejowania drewna.

Gdzie szukać informacji dotyczących narzędzi?

Aby osiągnąć optymalny efekt wymalowania, należy bezwzględnie kierować się wskazówkami producenta zawartymi na etykiecie wyrobu oraz w jego karcie technicznej. Znajdziesz tu zalecenia i porady, jakich narzędzi należy użyć do aplikacji tego konkretnego produktu. Np. w karcie technicznej Sadolin Lakierobejcy Extra widnieje informacja: najlepszy efekt uzyskasz, stosując pędzle z miękkiego naturalnego włosia. Obowiązuje tu zatem kolejność: najpierw wybierz produkt do malowania drewna, a następnie dobierz do niego narzędzia.

To, jakie narzędzia do malowania drewna się sprawdzą, wynika przede wszystkim z tego, jakiego produktu do malowania używasz. Co prawda, można podać ogólne zalecenia dotyczące doboru pędzli do drewna, jednak decydujący głos mają instrukcje producenta.


Materiał partnera zewnętrznego