Meble do salonu – czyli jak umeblować najważniejsze pomieszczenie w naszym domu?

0
1660
nowoczesny salon zielona kanapa
Niezależnie od naszych oczekiwań co do efektu, zawsze opłaca się sięgnąć po meble wytrzymałe, wykonane z materiałów wysokiej jakości | fot.: jurpol-meble.pl

Urządzenie i dekoracja własnego salonu to czynność mogąca być zarazem: źródłem radości, jak i olbrzymim utrapieniem. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, predyspozycji oraz przygotowania do realizacji tego zadania. Szczególnie istotny jest pod tym względem wybór odpowiednich mebli, z których będziemy korzystać, przebywając w salonie. Przystępując do ich skompletowania, warto uwzględnić zarówno aspekty praktyczne, jak i estetyczne. Salon bowiem to pomieszczenie, które powinno się nie tylko dobrze prezentować, ale także – umożliwiać nam wygodny wypoczynek i komfortowe spotkania w gronie najbliższych. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jak dobrać zestaw mebli, który będzie idealnie spełniał nasze oczekiwania.

Od czego rozpocząć zakup mebli?

Pytanie to zadaje sobie wielu z nas – szczególnie ci, którzy stają przed koniecznością umeblowania swoich pierwszych w życiu własnych czterech kątów. Udzielenie uniwersalnej odpowiedzi może nie być zupełnie łatwe, ale – spróbujemy.

Przede wszystkim należy więc zacząć od – rozplanowania przestrzeni. W zależności od rozmiaru naszego salonu możemy potrzebować sięgnąć po różne formy siedzisk: tapczan (rozkładany), sofa, fotele, pufy. W przypadku salonów dużych, radzimy wybrać tak zwany zestaw wypoczynkowy: sofa + 2 fotele/pufy; salony małe (szczególnie te, które pełnią również funkcję sypialni) można umeblować, sięgając po narożniki i rozkładane wersalki, a także pufy bez oparć (które będziemy mogli schować pod blatem stołu).

Istotne jest także uwzględnienie rozłożenia pozostałych elementów wyposażenia salonu – telewizora, drzwi wejściowych, okien, blatu stołu lub ławy.

Wiele osób korzysta z gotowych zestawów mebli, w których znajdują się zazwyczaj duże siedzisko oraz kilka mniejszych. Zaletą gotowych zestawów jest ich niższa cena niż w przypadku samodzielnego kompletowania poszczególnych elementów wyposażenia.

Materiał wykonania a jakość mebli

Niezależnie od naszych oczekiwań co do efektu, zawsze opłaca się sięgnąć po meble wytrzymałe, wykonane z materiałów wysokiej jakości. Do takich należą przede wszystkim meble drewniane – odporne na proces upływu lat. Również materiały sztuczne – szczególnie w przypadku salonów urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym – znajdują swoje zastosowanie; mowa między innymi o metalu, szkle lub tworzywach sztucznych. Są one bardziej odporne na zabrudzenia i zarysowania niż ich drewniane odpowiedniki.

W przypadku mebli przeznaczonych do siedzenia – od lat niesłabnącą popularnością cieszą się meble tapicerowane. Są niezwykle atrakcyjne zarówno pod kątem ich parametrów praktycznych, jak i estetycznych. Zgodnie z opinią ich użytkowników są przede wszystkim wygodne – pozwalają na komfortowe przyjmowanie gości oraz zażywanie relaksu w wolnych chwilach. Ponadto, meble tapicerowane występują w najróżniejszych fasonach i wersjach kolorystycznych – co pozwala na wybór tych idealnie pasujących do naszych pomieszczeń. Meble tapicerowane możemy wybrać zarówno na samym początku aranżacji pomieszczenia, jak i na końcu – poszukując takiego zestawu, który idealnie podkreśli specyfikę naszego salonu.


Materiał partnera zewnętrznego