Monitoring zewnętrzny do domu – na co zwrócić uwagę?

0
1209
Kamera monitoring zewnętrzny
Kamery analogowe wysyłają dane za pomocą klasycznego kabla analogowego do płyty głównej systemu monitoringu | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Kamery monitoringu skutecznie zwiększają poziom bezpieczeństwa nieruchomości. W przypadku monitoringu zewnętrznego zaleca się zamontowanie kamer w taki sposób, by były widoczne, co odstrasza potencjalnych intruzów. Wybierając monitoring, warto poznać najważniejsze parametry tego typu urządzeń.

Kamery zewnętrzne – analogowe, IP, WiFi i PoE

Przeglądając oferty poszczególnych kamer monitoringu i gotowych zestawów, trzeba uwzględnić szereg różnych kryteriów. Wybór kamery wbrew pozorom wcale nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Do jednych z ważniejszych czynników należy sposób, w jaki zachodzi transmisja danych. Często jest to powiązane ze sposobem zasilania urządzenia. Na tym polu wyróżnić można zasadniczo cztery rodzaje kamer do monitoringu – analogowe, IP, WiFi i PoE.

Kamery analogowe wysyłają dane za pomocą klasycznego kabla analogowego do płyty głównej systemu monitoringu. Pliki, jak w każdym przypadku, zapisywane są na dysku twardym (jeśli monitoring zewnętrzny jest bardzo rozbudowany, warto pamiętać o zapewnieniu wystarczającej powierzchni dyskowej). Zaletą systemu analogowego może być m.in. brak możliwości przechwycenia danych w sposób niefizyczny.

Współcześnie jednak na rynku monitoringu domowego dominują nowsze rozwiązania. Kamery WiFi to produkty, które przesyłają dane za pomocą sieci WiFi. Dzięki temu potrzebują jedynie kabla zasilającego energią elektryczną. Podobnie funkcjonują urządzenia wykorzystujące protokół internetowy. Kamery IP tym się jednak różnią od WiFi, że mogą pozwalać na dostęp do rejestrowanego obrazu z każdego miejsca na świecie. Wystarczy tylko odpowiednie oprogramowanie zainstalowane na telefonie lub tablecie i dostęp do internetu.

Wybierając monitoring zewnętrzny, warto rozważyć innowacyjną technologię Power over Ethernet. Kamery PoE pobierają energię elektryczną poprzez kabel ethernetowy. Dzięki temu nie trzeba instalować okablowania zasilającego.

Monitoring analogowy HD-CVI i HD-TVI

Innym typem przedstawianych urządzeń są kamery działające w technologii HD-CVI. Główną różnicą w tym wypadku jest rodzaj stosowanego kabla. Systemy HD-CVI mogą przesyłać wysokiej jakości obraz o dużej rozdzielczości za pomocą kabla koncentrycznego (współosiowego). Niewątpliwymi zaletami systemów HD-CVI są duże osiągi w zakresie transmitowania danych, wysoka rozdzielczość obrazu, odporność na zakłócenia i dobry zasięg transmisji. Bardzo podobnie działa system analogowy HD-TVI, który także wykorzystuje kabel koncentryczny. Monitoring tego rodzaju nie zapewnia bieżącego podglądu obrazu online, ale nie jest też narażony np. na usterkę dostawcy internetu, powodującą brak dostępu do sieci.


Materiał partnera