Najpiękniejsze rasy kotów

0
3012
kot syjamski
Kot syjamski bezsprzecznie musi znaleźć się w każdym rankingu dotyczącym najpiękniejszej rasy | fot.: stock.adobe.com

Kot został udomowiony blisko 10 tysięcy lat temu. Mimo że należy do rodziny drapieżników, to świetnie sprawdza się jako towarzysz życia człowieka. Przez długi okres powstało wiele ras, które są bardziej lub mniej popularne. Jednak są takie, które zachwycają każdego nie tylko swoim wyglądem, ale również charakterem. Jakie są najpiękniejsze rasy kotów? Czym się wyróżniają na tle innych miauczących czworonogów? Tego można dowiedzieć się z poniższego tekstu!

Kot syjamski

Kot syjamski bezsprzecznie musi znaleźć się w każdym rankingu dotyczącym najpiękniejszej rasy. Na tle jasnego tułowia wyraźnie odznacza się ciemna głowa oraz ogon. Nie bez znaczenia są także śliczne niebieskie ślepia, które stanowią kontrast z pyszczkiem. Dodatkowego uroku dodają mu nieadekwatnie długie uszy.
Jeśli chodzi o charakter, to kot syjamski jest bardzo przyjazny, ciekawy otoczenia i inteligentny. Ta rasa może żyć nawet 20 lat!

Maine coon

Maine Coon
Maine Coony to jedne z największych kotów domowych | fot.: stock.adobe.com

Maine coon to rasa bardzo charakterystyczna. Najbardziej wyróżnia go wielkość oraz wygląd pyszczka. Jest to bowiem dość duży kot o groźnym spojrzeniu. Zawdzięcza to oczom, uszom i dodatkowemu futru w okolicach głowy. Jego sierść może mieć różny kolor. Mimo wyglądu usposobienie kota jest bardzo spokojne i przyjazne. Nie lubi się nudzić, znacznie bardziej woli się bawić i spędzać czas ze swoim człowiekiem.

Kot rosyjski niebieski

kot rosyjski niebieski
Kot rosyjski niebieski jest kotem krótkowłosym, z kolei jego niebagatelny kolor jest podstawową cechą rasową | fot.: stock.adobe.com

Choć kot rosyjski jest też niebieski, to bez obaw nie wygląda jak smerf. Jego futro jest szare, pokryte niebieskimi pasmami z dodatkiem srebra. Czasami przybiera jaśniejszą lub ciemniejszą barwę. Kocia sierść jest bardzo miękka i przyjazna w dotyku. Jest to kot szczupły, o silnej budowie ciała i szpiczastymi uszami. To, że pochodzi z zimnych rejonów, wcale nie oznacza, że chętnie przebywa w takich warunkach. Wręcz odwrotnie, ceni sobie ciepło domowe i chętnie kładzie się w pobliżu grzejników, czy kominka. Z przyjemnością uczestniczy w zabawach.

Kot perski

kot perski kociak
Koty perskie są niezwykle spokojne i łagodne. Mają jednocześnie całkowicie zatarty zmysł łowczy | fot.: stock.adobe.com

Przygotowując listę najpiękniejszych ras kotów, nie można zapomnieć o Persach. Te dostojne zwierzęta zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale również sposobem poruszania. Kot perski jest dość przysadzisty, ale to wcale nie zabiera mu uroku. Jest okrągłą kuleczką z masą sierści. Ma bardzo charakterystyczne, duże oczy wyróżniające się na tle stosunkowo niewielkiej głowy. Bardzo często wyraz ich pyszczka przywodzi na myśl, że Pers jest ciągle smutny, przez wzgląd na układ nosa i ust. Persy są dość ciche, ale czasem lubią domagać się obecności i uwagi człowieka.

Kot brytyjski krótkowłosy

kot brytyjski krótkowłosy
Brytyjski krótkowłosy to rasa największych kotów krótkowłosych | fot.: stock.adobe.com

U kota brytyjskiego krótkowłosego w przeciwieństwie do persa na pysku widać ciągłe zadowolenie lub zdziwienie, przez co wygląda w sumie dość zabawnie. Brytyjczyk już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie idealnej istoty do kochania. I taka jest właśnie prawda. Jego gęste i ciemne futro wraz z żółtymi pięknymi oczami nie pozwala przejść obok niego obojętnie. Lubi się bawić, jednak niekiedy potrzebuje czasu dla siebie. Z reguły jest dość spokojny i ułożony. Co ciekawe, dobrze dogaduje się z dziećmi oraz innymi zwierzętami.

MPA