Nie tylko kaktusy – jakie rośliny nadają się dla zapominalskich?

0
1217
aloes w domu
Jedną z roślin, która nie wymaga zbyt częstego podlewania, jest aloes. Lubi on umiarkowaną wilgoć, jednak zdecydowanie nie wymaga częstego podlewania | fot.:Fotolia

Wiele osób ma problem z tym, by utrzymać rośliny przy życiu. Ich kwiaty po miesiącu tracą liście, nie kwitną, opadają. Bardzo często zapominalscy decydują się zatem na to, by zakupić kaktusa bądź też sukulenty, które wymagają rzadkiego podlewania i można zapomnieć o nich nawet na miesiąc, a mimo to będą wciąż prezentować się idealnie. Jednak czy to jedyne kwiaty dla osób, które zapominają o ich regularnym podlewaniu?

Dobroczynny i wytrzymały aloes

Jedną z roślin, która nie wymaga zbyt częstego podlewania, jest aloes. Lubi on umiarkowaną wilgoć, jednak zdecydowanie nie wymaga częstego podlewania. Szczególnie zimą może być ono rzadsze. Hodowanie aloesu wiąże się z wieloma korzyściami. Zawarty w jego liściach sok, przypominający nieco żel, działa łagodząco i może stać się jednym z elementów pielęgnacji. Może pomóc także w walce z przeziębieniem.

Niewymagająca roślina pnąca

Aloes potrafi wyrosnąć dość duży, dlatego niekiedy bardziej nadaje się do ogrodu zimowego, niż do domu na parapet. Choć można oczywiście kontrolować jego wielkość. Dla osób wolących nieco mniejsze rośliny, idealne będzie jednak epipremnum. To roślina pnąca, o której podlewaniu również można zapomnieć na dość długi czas. Nie lubi silnie namoczonego podłoża, dlatego też jej podlewanie powinno być umiarkowane. Nie powinno się również jej przelewać.

Rośliny do domu i do ogrodu

Innymi roślinami nie wymagającymi częstego podlewania i idealnie nadającymi się do domowego zacisza, są również: zielistka, zamiokulkas czy też aspidistra. Jest jednak również wiele roślin, które sprawdzą się w ogrodach, na tarasach oraz dużych balkonach i również są łatwe w utrzymaniu. Jedną z nich jest grubosz, nazywany niekiedy także drzewkiem szczęścia. Może wyrosnąć nawet do jednego metra. Lubi obfite podlewanie, jednak raz na jakiś czas. Pomiędzy takimi podlewaniami, należy ziemię porządnie przesuszyć, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób nieregularnych w pielęgnacji roślin.

Jukka w domu
Wyhodowanie dekoracyjnej jukki nie wymaga wiele zachodu | fot.: Fotolia

Jukka również jest rośliną, która nie lubi zbyt częstego podlewania. Powinno być ono umiarkowane, zaleca się od czasu do czasu również lekkie przesuszenie podłoża. Już sam jej wygląd, przypominający nieco palmę wskazuje na to, iż jest to roślina nie wymagająca zbyt dużej pielęgnacji.

Sansevieria w domu
Niezwykle dekoracyjna Sansevieria | fot.: Fotolia

Sansevieria to kolejna roślina lubująca się w nieco przesuszonym podłożu. Może ona wyrosnąć aż na wysokość trzech metrów. Można zapomnieć w jej przypadku o podlewaniu nawet na miesiąc, jednak nie powinna być to regularna sytuacja, ponieważ roślina może mimo wszystko uschnąć. Jeśli chce się ją hodować w warunkach domowych w gruncie rzeczy nie ma obaw, iż dorośnie ona aż do trzech metrów. Wówczas dostosowuje się ona do warunków i jest znacznie mniejsza.

Jak widać jest na rynku wiele roślin, które idealnie będą nadawać się dla zapominalskich osób. Wiele z nich są w stanie wytrzymać bardzo długi okres bez podlewania, może być to nawet miesiąc. Nie warto jednak pod tym względem zbytnio testować roślin i pamiętać o ich podlewaniu nieco częściej. Są to również rośliny mało wymagające, którym nie trzeba zapewniać odpowiedniej pielęgnacji.


BBK