O czym należy pamiętać, decydując się na zakup domu z rynku pierwotnego?

0
805
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, jakie inwestycje ma na swoim koncie wybrany deweloper | fot.: StockAdobe.com

Nowy dom to marzenie wielu polskich rodzin. Niektóre z nich decydują się na nieruchomości z rynku wtórnego, inne z kolei pragną zamieszkać w nowoczesnych czterech ścianach usytuowanych na bezpiecznym osiedlu w bliskim sąsiedztwie przyrody. Rodziny chcące nabyć dom z rynku pierwotnego muszą mieć na uwadze kilka bardzo ważnych kwestii, dzięki którym podejmą najwłaściwszy wybór.

Nieruchomość od zaufanego dewelopera

Od 29 kwietnia 2012 roku obowiązuje tzw. ustawa deweloperska (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377), na mocy której zakup domu będącego jeszcze w fazie budowy obarczony jest znacznie mniejszym ryzykiem niż miało to miejsce wcześniej. Obecnie klienci wpłacają pieniądze na rachunek powierniczy, a sama umowa przedwstępna sporządzana jest w formie aktu notarialnego i zawiera w sobie treści objęte ustawą. Ponadto, deweloper przygotowuje dla nabywcy prospekt, dzięki któremu klient może sprawdzić szczegółowo ofertę i wiarygodność firmy.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, jakie inwestycje ma na swoim koncie wybrany deweloper. Jego oferta może obejmować wybudowane już domy, wśród których może znajdować się ten wymarzony. Przykładowo, rodziny szukające własnych czterech ścian nieopodal centrum stolicy, mogą sprawdzić ofertę na stronie http://rezydencjepalacowa.pl/, gdzie dostępna jest m.in. wizualizacja całego osiedla znajdującego się w warszawskim Wilanowie.

Atrakcyjna lokalizacja to podstawa

Bardzo często głównym czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego domu jest jego usytuowanie. Rynek wtórny obejmuje bogatą ofertę nieruchomości nawet w centrach dużych aglomeracji, jednak mogą one wymagać częściowego, a w skrajnych przypadkach nawet gruntownego remontu. Co więcej, stare budownictwo nie zawsze pozwala zaaranżować wnętrze zgodnie z osobistymi preferencjami, a sama bryła budynku odbiega od standardów współcześnie wznoszonych domów. Nowopowstałe osiedla położone są trochę dalej od serca miasta lub na jego obrzeżach, jednak taka lokalizacja nie wpływa znacząco na trudności z komunikacją z pozostałymi częściami aglomeracji – dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa pozwala sprawnie dostawać się do najważniejszych jej części. Ponadto domy znajdujące się na takich osiedlach dają codzienny dostęp do terenów zielonych, a co za tym idzie – do świeżego i czystego powietrza.

Wybór osiedla z dostępem do różnych atrakcji

Osoby nabywające dom kupują nie tylko samą nieruchomość, ale częściowo również otoczenie, z którym codziennie będą miały styczność. Dlatego niezwykle istotna w takim przypadku jest bliskość placówek oświatowych dla dzieci, jak również ośrodków umożliwiających miłe spędzanie czasu wolnego. Rozbudowana infrastruktura miejska otaczająca nowe osiedla, w której skład wchodzą m.in. kina, restauracje oraz obiekty sportowe to kwestia bardzo istotna. Dzięki takim miejscom można mieszkać w spokojnej, pełnej zieleni okolicy i mieć jednocześnie dostęp do najbardziej interesujących punktów rozrywkowych.


Materiał partnera zewnętrznego