Płytki cegłopodobne – ściana z cegły w salonie

0
1691
ściana z cegły
Decydując się na ścianę z cegły w salonie warto stwierdzić, w kierunku jakiego stylu aranżacyjnego chcesz pójść – czy będzie to styl skandynawski opierający się na rzeczywistych i prostych materiałach, czy też styl industrialny wykorzystujący przemysłowe inspiracje | fot.: materiał partnera

Obserwując dzisiejsze style aranżacyjne wprost można dostrzec, że przeważnie pojawiają się wnętrza utrzymane w stylu skandynawskim, minimalistycznym oraz industrialnym. Wspólnym elementem tych aranżacji jest bez wątpienia ściana z cegły w salonie. Dawniej, takie ściany z reguły odkrywało się podczas remontów starych kamienic, a ich wydobycie, renowacja oraz zabezpieczenie łączyło się z dość wysokimi kosztami, dlatego też pojawiły się płytki cegłopodobne. To rozwiązanie to doskonały projekt jeżeli marzy Ci się ściana z cegły w salonie lub innym pomieszczeniu, bez względu na styl w jakim urządzasz mieszkanie. Warto dowiedzieć się kilku rzeczy na temat płytek cegłopodobnych jeżeli zastanawiasz się nad taką formą dekoracji.

Ściana z cegły – czy warto wykorzystywać prawdziwą cegłę?

Ściana z cegły to częsta dekoracja ścienna salonu, jednakże nie przystaje ukrywać, że taka ozdoba wiąże się z uzupełniającymi kosztami oraz kilkoma minusami, które nie zawsze mogą rekompensować piękny wygląd. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że prawdziwa cegła jest dość surowym materiałem. Zabudowana ściana z cegły może okazać się zbyt ciężka wizualnie, w takich przypadkach warto zrezygnować z takiej ściany na rzecz płytek cegłopodobnych. Co więcej, powinno się pamiętać, że cegła wymaga regularnego sprzątania z wszelkiego rodzaju pyłu i kurzu oraz odpowiedniego konserwowania specjalnymi preparatami impregnującymi.

jasna ściana cegła w salonie
Do pomieszczeń o niedużym metrażu polecamy jasną kolorystykę | fot.: materiał partnera

Aby ściana z cegły w salonie została dobrze wykonana i zabezpieczona warto korzystać z usług fachowców, ponieważ ze względu na nierówności i porowatość materiału samodzielne wykonanie tych prac może pozostawić pewne niechciane niedociągnięcia. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wykorzystać prawdziwą cegłę na ścianę w salonie warto również wziąć pod uwagę kwestię estetyczną – należy pamiętać, że naturalna rudo-czerwona cegła optycznie pomniejszy wnętrze. Do pomieszczeń o niedużym metrażu polecamy jasną kolorystykę, która sprawi, że wnętrze stanie się o wiele bardziej rozległe.

jasna cegła na ścianie
Aby ściana z cegły w salonie została dobrze wykonana i zabezpieczona warto korzystać z usług fachowców | fot.: materiał partnera

Cegła w salonie

Decydując się na ścianę z cegły w salonie warto stwierdzić, w kierunku jakiego stylu aranżacyjnego chcesz pójść – czy będzie to styl skandynawski opierający się na rzeczywistych i prostych materiałach, czy też styl industrialny wykorzystujący przemysłowe inspiracje. Ważne jest także w jakim charakterze znajdują się meble w salonie. Cegła w salonie pasuje do obu tych aranżacji, chociaż w wypadku stylu industrialnego znacznie lepiej prezentuje się cegła w naturalnym kolorze, ponieważ jeszcze wyraźniej podkreśla surowość aranżacji.

ściana z cegły styl loftowy
Decydując się na ścianę z cegły w salonie warto stwierdzić, w kierunku jakiego stylu aranżacyjnego chcesz pójść | fot.: materiał partnera

Wnętrza skandynawskie oraz z elementami stylu boho charakteryzują się wykorzystaniem jasnej kolorystyki, dlatego też warto o tym pamiętać decydując się na cegłę w salonie lub innym pomieszczeniu. Malowanie naturalnej cegły na biało jest dość dotkliwe, dlatego też, by ułatwić zadanie polecamy płytki cegłopodobne, które są od razu odpowiednio przygotowane. Biała cegła w salonie wprowadzi do wnętrza poczucie przytulności oraz nada aranżacji unikalnego stylu sprawiając, że efekt urzeknie nie tylko Ciebie, lecz również Twoich gości.

Niepowtarzalna klasyka – czerwona cegła w salonie

Loftowe pomieszczenia, przypominające dawne, fabryczne przestrzenie, które opisuje szczerość, minimalizm i przestronność to doskonałe wnętrza, do których pasuje czerwona cegła. Niestety, nie zawsze wybór naturalnej czerwonej cegły do salonu jest dobrą opcją, lecz by nie ustępować z zaplanowanej aranżacji można wykorzystać płytki imitujące czerwoną cegłę.

ściana z czerwonej cegły
Przeglądając inspiracje industrialnych aranżacji salonu można zauważyć, że czerwona cegła na ogół jest położona na jednej ze ścian | fot.: materiał partnera

Czerwona cegła w salonie wykonana z płytek cegłopodobnych jest o wiele łatwiejsza i szybsza do utworzenia, a ponadto wytwarza mniejsze koszty remontu. Poza tym, płytki cegłopodobne dają sposobność doboru barwy w odcieniu, który najlepiej sprawdzi się w zaplanowanej aranżacji. Przeglądając inspiracje industrialnych aranżacji salonu można zauważyć, że czerwona cegła na ogół jest położona na jednej ze ścian. Taka dekoracja nie przytłacza oraz nie ujmuje optycznie wnętrza, lecz wspaniale podkreśla jego wystrój. Jeżeli jednak obawiasz się, że czerwona cegła na całej ścianie w salonie może okazać się zbyt dominującą dekoracją, to w takim przypadku polecamy znalezienie niedużej wnęki lub zrobienie delikatnego dekoru. Układając czerwone płytki cegłopodobne w salonie warto również zastanowić się nad kolorem fug, który odgrywa istotną rolę podkreślając efekt końcowy. Jeżeli zależy Ci na podkreśleniu ceglanego muru a ścianie pokoju dziennego polecamy jasne fugi, kontrastujące z wyrazistą czerwienią.

salon ze ścianą z cegły
Układając czerwone płytki cegłopodobne w salonie warto również zastanowić się nad kolorem fug, który odgrywa istotną rolę | fot.: materiał partnera

Inną opcją, którą polecamy osobom chcącym stworzyć bardziej stonowaną aranżację, są szare, brązowe, a nawet czarne fugi, których barwa będzie bardzo dobrze współgrać z barwą cegły. Bez względu na to, jaki rodzaj oprawy wybierzesz, czerwona cegła w salonie pozwoli na stworzenie klimatycznej i twórczej aranżacji.

Jakie meble wybrać do ściany z cegły

W wypadku, gdy Twój salon zdobi już ściana z cegły kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich mebli. Aranżacja salonu z tak dekoracyjną ścianą powinna być uzależniona od wyłonionego stylu. W pomieszczeniach z białą ścianą z cegły zalecamy wybrać jasne meble z drewnianymi akcentami, które nadadzą wnętrzu przytulności. Szukając mebli wypoczynkowych pasujących do białej ściany z cegły polecamy zwrócić uwagę na stonowane barwy takie jak szarości, beże lub brązy. Jeżeli jednak obawiasz się, że skandynawski salon z białą ścianą z cegły oraz jasnymi meblami będzie zbyt „nijaki” warto poszukać wyrazistych dodatków, które ożywią wnętrze i nadadzą mu charakteru. Dużym plusem takiego rozwiązania jest też łatwa i szybka sposobność odnowienia wystroju wnętrza, gdyż wystarczy dobrać nowe zasłony, poduszki oraz osłonki na doniczki, by pokój wyglądał całkiem inaczej. W przypadku czerwonej ściany z cegły, jeżeli planujesz aranżację w stylu loftowym, polecamy meble loftowe o ciemnym wybarwieniu drewna, które doskonale podkreśli styl wnętrza. Teraz można znaleźć bardzo ciekawe industrialne meble pasujące do ściany z cegły. Dużą sławą cieszą się meble łączące drewno z metalem lub szkłem, czyli charakterystycznymi materiałami dla wnętrz w tym stylu.

meble loftowe
Aranżacja salonu z tak dekoracyjną ścianą powinna być uzależniona od wyłonionego stylu | fot.: materiał partnera

Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Ci podjęcie decyzji, a ściana z cegły lub płytek cegłopodobnych będzie wspaniale i przez lata zdobić Twój salon. To naprawdę świetny sposób na stworzenie pięknego wnętrza o niepowtarzalnym uroku i charakterze. Ogromny wybór dostępnych kolorów i faktur pozwala na zaplanowanie aranżacji, która spełni wszystkie Twoje wymagania, a designerskie meble oraz dekoracje ułatwią Ci zaaranżowanie miejsca, w którym będziesz chętnie wypoczywał i spędzał czas z bliskimi.

Materiał partnera