Płytki tarasowe – jaki solidny materiał sprawdzi się na tarasie?

0
601
płytki tarasowe na balkon
Przy wyborze płytek tarasowych bardzo ważnym jest upewnienie się, czy będą dobrze wytrzymywały zimno i czy nie nasiąkają wodą w przypadku obfitych opadów| fot.: materiał partnera

Gdy decydujemy się na taras, musimy się zastanowić, z jakich materiałów chcemy go stworzyć. Ważne, żeby jego komponenty były wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu. Do budowy tarasu stosuje się różne materiały. Dopasowuje się je odpowiednio do przeznaczenia i otoczenia, w jakim taras ma się znajdować. Obecnie na rynku jest wiele możliwości wyboru materiału i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Płytki tarasowe – wytrzymałe na zimno

Przy wyborze płytek tarasowych bardzo ważnym jest upewnienie się, czy będą dobrze wytrzymywały zimno i czy nie nasiąkają wodą w przypadku obfitych opadów. Płytki tarasowe są bardzo łatwe w użytkowaniu, a ich utrzymanie jest też bezproblemowe. Płytki tarasowe możemy montować tradycyjnie na klej lub postawić na taras wentylowany. Należy unikać kładzenia na tarasie płytek polerowanych, gdyż po namoczeniu stają się one śliskie, czyli – w rezultacie – niebezpieczne. Jeżeli szukamy naprawdę dobrych płytek tarasowych – Klink.pl oferuje szeroki asortyment oraz fachową pomoc doradców w wyborze odpowiedniego produktu.

Deski drewniane – odpowiednie dla bosych stóp

Ogromnym atutem desek drewnianych jest to, że nie nagrzewają się, dzięki czemu możemy w ciepłe dni chodzić po nich bosą stopą. Drewno jest również bardzo przyjemne w dotyku. Bardzo łatwo zaaranżować drewniany taras w taki sposób, by było na nim naprawdę przytulnie. Z drugiej strony niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest trudność w utrzymaniu drewnianego tarasu w czystości i świeżości. W takim wypadku należy dobrze zapoznać się z metodami dbania o drewno, zanim zdecydujemy się na taki wybór.

wybór płytek ceramicznych na taras
Bardzo łatwo zaaranżować drewniany taras w taki sposób, by było na nim naprawdę przytulnie | fot.: materiał partnera

Oprócz tego bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego drewna, gdyż wiele gatunków może być zbyt miękkich i zbyt podatnych na uszkodzenia, przez co nie będą nadawały się do wykończenia tarasu.

Deski kompozytowe jako zamiennik drewna

Osoby, których przeraża pielęgnacja drewnianego tarasu, powinny zwrócić się ku deskom kompozytowym. Wizualnie bardzo przypominają drewno, ale pozbawione są wielu jego wad. Choć po czasie mogą się rysować, to jednak w prosty sposób można usunąć takie uszkodzenia, używając na przykład papieru ściernego. Ich niewątpliwą wadą jest nagrzewanie się, dlatego warto dobrze przemyśleć ich zakup, jeśli nasz taras nie ma zadaszenia. Ważne jest, by wybrać wysokiej jakości deski kompozytowe, gdyż te tańsze mogą wyglądać sztucznie.

płytki na taras
Płytki tarasowe możemy montować tradycyjnie na klej lub postawić na taras wentylowany| fot.: materiał partnera

Kamień – twardy i odporny na uszkodzenia

Na taras sprawdzą się również płytki kamienne lub zwykły kamień. Różnica jest taka, że płytki są cienkie i muszą być kładzione na betonowej podbudowie, natomiast kamień może leżeć bezpośrednio na gruncie. Wyroby kamienne mogą mieć wiele różnych rodzajów wykończenia, a każdy z nich pasuje do innego stylu. Podłoga z kamienia będzie twarda i odporna na uszkodzenia lub ścieranie.

Jak widać, istnieje wiele różnych możliwości na wybranie trwałego i niezawodnego materiału na taras. Tak naprawdę najważniejsze jest określenie, czego oczekujemy i w jakim stylu będzie nasz taras, a także zastanowienie się, jak wiele wysiłku jesteśmy w stanie poświęcić na jego regularną pielęgnację. 

Materiał partnera