Praktyczne i estetyczne oświetlenie do garderoby – jakie lampy warto wybrać?

0
395
oświetlenie w garderobie
W garderobie musimy postawić na zastosowanie oświetlenia głównego oraz zadaniowego | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przestronna garderoba, która pomieści wszystkie ubrania, obuwie, torebki i inne dodatki – o takiej marzy każda kobieta! Mimo że te przestronne i wymarzone garderoby kojarzymy raczej z dużymi domami, w których można sobie pozwolić na wydzielenie odrębnego pomieszczenia, równie dobrze w niewielkim mieszkaniu da się zorganizować przestrzeń, która będzie spełniała funkcję garderoby. Jak jednak sprawić, aby niewielkie pomieszczenie było przyjazne i komfortowe w codziennym użytkowaniu? Wiele zależy od wybranego oświetlenia, dlatego dziś przyglądamy się sprawdzonym i polecanym propozycjom lamp do garderoby.

Garderoba z oknem czy bez?

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę, czy nasza garderoba posiada okno. Jeśli możemy liczyć na dostęp światła naturalnego, to lampy będą tylko uzupełnieniem i przydadzą się głównie w porze wieczorowej czy tuż nad ranem, zanim jeszcze słońce wstanie, a już trzeba będzie się szykować do zmagań z codziennymi obowiązkami. Więcej zachodu podczas wybierania oświetlenia czeka nas wtedy, gdy garderoba będzie mogła liczyć tylko na oświetlenie sztuczne.

Oświetlenie główne i zadaniowe

W garderobie musimy postawić na zastosowanie oświetlenia głównego oraz zadaniowego. W obu rolach sprawdzą się lampy dostępne w sklepie LightPlus.pl. Postawimy jednak na nieco inne rozwiązania w zależności od tego, czy nasza garderoba posiada okna, czy też nie.

W przypadku możliwości uzyskania dostępu do światła naturalnego, garderobę możemy uzupełnić o niemalże dowolne oświetlenie sufitowe. Może być ono mocno dekoracyjne, podkreślające aranżację tego miejsca, ale i nadające charakteru tej funkcjonalnej przestrzeni. Będzie bowiem użytkowane głównie w porze wieczorowej bądź rankami. Oczywiście nie zapominamy o walorach praktycznych, dopasowaniu pod względem rozmiarów i kształtów, aby można było wygodnie poruszać się po garderobie.

Z kolei wnętrze, które korzystać będzie tylko z oświetlenia sztucznego, potrzebuje równomiernie rozprowadzanego światła. Sprawdzą się zatem plafony – zarówno te klasyczne, niemalże płaskie, w geometrycznych kształtach, jak i te, które posiadają kilka źródeł światła z ruchomymi głowicami i możliwością precyzyjnego ustawienia kierunku padania światła.

Oświetlenie zadaniowe to zaś dodatkowe punkty świetlne, które pozwolą na dotarcie ze światłem do wnętrza półek, wnęk i wszędzie tam, gdzie światło główne nie ma szans dotrzeć. Tutaj warto stawiać na minimalistyczne i praktyczne kinkiety bądź plafony.

Uniwersalne i funkcjonalne oświetlenie szynowe

W garderobach, zarówno tych przestronnych, jak i dość skromnych pod względem metrażu, doskonale odnajdzie się oświetlenie szynowe. Ruchome źródła światła goszczące na prowadnicach montowanych do sufitu, to rozwiązanie nowoczesne i niezwykle praktyczne. Dające najwięcej możliwości pod względem funkcjonalnego i precyzyjnego dostosowania oświetlenia do potrzeb tego specyficznego wnętrza.

Lampy na szynach zajmują mało miejsca, są proste w montażu, a dodatkowo można się zdecydować na system trójfazowy, aby włączać jednocześnie wszystkie punkty świetlne umieszczone na szynach bądź tylko wybrane z nich.

Zapoznajmy się z możliwościami, zaletami i dostępnością poszczególnych konstrukcji oświetleniowych. Dopasujmy je indywidualnie do potrzeb posiadanej garderoby, uwzględniając nie tylko jej metraż, ale i położenie, dostępność światła naturalnego czy też zastosowaną aranżację. Garderoba to przecież integralna część przyległego pomieszczenia, stąd jej wystrój także ma znaczenie.

Materiał partnera zewnętrznego