Projekty domów parterowych – 3 rady, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien

0
1175
Projekt domu
Wybór projektu, materiałów, technologii, sposób urządzenia nowego wnętrza, to bardzo ważne decyzje do podjęcia, o których musi pomyśleć inwestor budujący dom. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybór projektu, materiałów, technologii, sposób urządzenia nowego wnętrza, to bardzo ważne decyzje do podjęcia, o których musi pomyśleć inwestor budujący dom. A co z oknami? Na pewno należy poważnie podejść do tego tematu. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pozwolą dokonać właściwego wyboru.

Im większe przeszklenia, tym wyższej klasy profile

Już od jakiegoś czasu bardzo modne są nowoczesne projekty domów parterowych. Ich nieodzownym elementem są duże przeszklenia, przez które wnętrze jest jaśniejsze. Poza tym, takie rozwiązanie pozwala nieco zatrzeć granicę między zamkniętą przestrzenią domu, a ogrodem. Dlatego, nawet jeśli znajdujemy się wewnątrz to mamy przyrodę za oknem na wyciągnięcie ręki. Szczególnie w takim wypadku należy zakupić odpowiednie okna. Nie można zapomnieć o samych profilach i ich klasie. Najwyższa możliwa to A. Dobre parametry zapewnią większą trwałość, pozwolą uniknąć deformacji i uszkodzeń. Ponadto nie będzie trzeba znosić zbyt głośnych dźwięków dochodzących z zewnątrz. Wysokiej klasy okna i profile chronią przed dużymi wahaniami temperatury w pomieszczeniach, zapewniając lepszy komfort termiczny.

Zapewnijmy sobie oazę spokoju w domu

Wspomniana ochrona przed hałasem to bardzo ważna kwestia, szczególnie jeśli dom nie leży w zbyt cichej okolicy. W takim wypadku dobrze jest się zdecydować na okna, które mają dobrą izolację akustyczną. Należy spojrzeć na odpowiednie wskaźniki, które pozwolą dokonać właściwego wyboru. Chodzi o parametry, które kryją się pod oznaczeniem Rw, RA1 oraz RA2. Im większa jest cyfra określająca Rw, tym większą ochronę przed hałasem uzyskamy.

Zadbajmy o energooszczędność

Dzięki dobrze dobranym oknom możemy zaoszczędzić na rachunkach. W jaki sposób? W końcu to właśnie za sprawą nieszczelnych okien tracimy bezpowrotnie dużą ilość ciepła, którą wytworzyliśmy przy użyciu danej energii. Koszty poniesione z tego tytułu są często bardzo wysokie. Zatem jeśli zadbamy o dobrą izolację termiczną okien, na pewno odbije się to pozytywnie na domowym budżecie. Podczas wyboru trzeba sprawdzić współczynnik, który informuje o stopniu przenikania ciepła. Jego niskie wartości oznaczają, że strata będzie mniejsza. Co ważne, ten parametr może być podawany osobno dla szyb albo też dla całego okna, dlatego należy zwrócić na to uwagę, bo jest to duża różnica.

Jak wiadomo wybór odpowiednich okien w domu nie jest jedynym dylematem przyszłego właściciela budynku. Niektórym osobom sen z powiek spędza kwestia dodatkowych pomieszczeń w domu. Wszak z jednej strony liczy się funkcjonalność, z drugiej nikt nie chce przesadzić ze zbyt dużym metrażem, który później trudno jest utrzymać. Choćby z tego powodu część osób zadaje sobie bardzo zasadne pytanie, a mianowicie czy warto postawić na pralnię? To już jednak temat na całkiem nową dyskusję.


Materiał partnera zewnętrznego