Przesadzanie kwiatów na wiosnę

0
996
przesadzanie kwiatów
Przesadzanie roślin doniczkowych warto zacząć wiosną | fot.: stock.adobe.com

Kiedy kupujemy lub dostajemy od kogoś młode roślinki zazwyczaj rosną sobie w niewielkich rozmiarów doniczce lub osłonce, w której znajdują się ziemia, a w niej zanurzone niewielkich rozmiarów korzenie. Jednak przychodzi moment, gdy nasza roślina nieco podrośnie, bardziej się ukorzeni, wówczas jest to odpowiedni czas na to, by przesadzić roślinę do większej doniczki z nową ziemią.

Przesadzanie roślin doniczkowych warto zacząć wiosną – jakie elementy wyposażenia będą nam potrzebne?

Bardzo dobrze jest wykonać ten zabieg właśnie na wiosnę. Dlaczego będzie nam potrzebna nowa ziemia do kwiatów? Rośliny wykorzystują składniki odżywcze zawarte w glebie i wyjaławiają ją. Dlatego też tak istotne jest to, by dodawać im świeżej ziemi, dzięki której rośliny odżyją i dostaną nową dawkę elementów, które będą pobudzały ich rozwój. Do procesu przesadzania będzie nam potrzebna ziemia kwiatowa, którą można nabyć w każdej kwiaciarni. Do tego potrzebna będzie także większa doniczka, do której chcemy przenieść roślinę. Warto także zaopatrzyć się w wielorazowe rękawiczki, które można zakupić w markecie budowlanym lub w kwiaciarni. Mogą okazać się przydatne, jeśli nie chcemy nadmiernie ubrudzić sobie rąk.

przesadzanie kwiatów doniczkowych
Zanim zaczniemy wyjmować naszą roślinę z jednej doniczki, by przenieść ją do drugiej, należy ją mocno podlać | fot.: stock.adobe.com

Proces przesadzania roślin – na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

Zanim zaczniemy wyjmować naszą roślinę z jednej doniczki, by przenieść ją do drugiej, należy ją mocno podlać. Dzięki temu ziemia, w której się znajduje namoknie i stanie się łatwiejsza do formowania. Jest to istotne, bowiem łatwiej wówczas wyjąć roślinę z pierwotnej doniczki bez uszkadzania jej systemu korzeniowego. Kiedy już wyjmiemy roślinę, warto obejrzeć uważnie jej korzenie i sprawdzić, czy są takie, które zgniły. Wówczas tego rodzaju korzenie można uciąć, by nie wpływały negatywnie na pozostałą część rośliny. Co więcej, warto korzenie rozluźnić nieco palcami po wyjęciu z doniczki. Dzięki takiemu zabiegowi będą one bardziej wrażliwe na pobieranie składników w ziemi, do której później naszą roślinę przesadzamy. Później wsypujemy świeżą ziemię do nowej doniczki i w niej umieszczamy roślinę, mniej więcej na tej samej głębokości, jak w doniczce poprzedniej. Wiele osób używa do tego celu doniczki z dziurką na dole.

Czego warto unikać, by przesadzone rośliny dobrze się przyjęły w nowym gruncie?

Pod tego rodzaju doniczkę należy położyć spodek, w którym będzie zbierał się nadmiar wody po podlaniu rośliny. Warto pamiętać także o tym, by nie nawozić naszej rośliny od razu po przesadzeniu. Warto odczekać jakiś czas, aż nasz kwiatek się przyjmie. Ważnym elementem jest także to, że wiele osób chcąc zaoszczędzić, zamiast ziemi z kwiaciarni używa zwykłej gleby. Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe jest to raczej niewłaściwa praktyka, która może skończyć się usunięciem lub gniciem. Wiosna to idealny czas na przesadzanie roślin, dlatego też warto się spieszyć i wykorzystać ten czas na tego rodzaju prace. Dzięki temu nasz dom, parapet czy balkon będą prezentowały się przepięknie, jednocześnie ciesząc oko osób przebywających wśród roślin.

NBL