Rolety – jak je pielęgnować?

0
997
Niestety znaczna część posiadaczy rolet w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że o rolety trzeba dbać, a ci, którzy są tego świadomi, nie zawsze są pewni, jak robić to dobrze | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Niewiele osób zastanawia się, jak pielęgnować rolety. Jest to błąd, bowiem prawidłowa pielęgnacja wydłuża ich żywotność. Dowiedz się, czy rolety można prać i sprawdź, jak o nie dbać.

Wbrew pozorom, rolety okienne każdego dnia pozostają narażone na liczne zanieczyszczenia, nawet te, których na pierwszy rzut oka nie widać. Niestety znaczna część posiadaczy rolet w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że o rolety trzeba dbać, a ci, którzy są tego świadomi, nie zawsze są pewni, jak robić to dobrze. Zobacz, jak czyścić rolety tak, aby ich nie zniszczyć.

Po co dbać o rolety?

Nie od dziś wiadomo, że kurz jest siedliskiem alergenów i to jest pierwszy powód, dla którego już teraz powinniśmy zabrać się za czyszczenie rolet. Jednak jest jeszcze jedna kwestia, którą warto wciąż pod uwagę. Staranna i przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja rolet znacznie wydłuża ich żywotność i sprawia, że posłużą nam nie kilka miesięcy, lecz co najmniej kilka, a niekiedy nawet kilkanaście lat. Zależy ci na zdrowiu, z marnowanie pieniędzy nie jest w twoim stylu? Sprawdź, jak należy czyścić rolety.

Jak dbać o rolety – poradnik krok po kroku

Właściwy wybór

Okazuje się, że nie tylko czyszczenie, lecz także wybór rolet ma wpływ na ich żywotność. Rolety niedostosowane do okna czy chociażby wybór niskiej jakości wyrobów może nieść za sobą opłakane skutki. Jeśli stawiasz na solidne rozwiązania wybieraj tylko solidne rolety od sprawdzonych producentów, na przykład takie jak te, które znajdziemy pod adresem rolety.eu

Odkurzanie

Regularne odkurzanie rolet to połowa sukcesu. Warto jednak pamiętać, że najlepiej odkurzyć je na najniższych obrotach odkurzacza, i koniecznie z pomocą ssawki tapicerskiej. Cały proces warto przeprowadzić powoli i bez zbędnego pośpiechu, a wszystko po to, aby materiał, z którego zostały wykonane rolety nie uległ uszkodzeniu.

Czyszczenie na mokro

Niekiedy bywa tak, że samo odkurzanie rolet nie wystarczy, wówczas należy zdecydować się na czyszczenie rolet na mokro. Jednak zanim sięgniemy po wodę i ściereczkę z mikrofibry warto upewnić się, że rolety zostały dokładnie odkurzone. A wszystko dlatego, bowiem w przypadku obecności kurzu możemy rozmazać znajdujący się na roletach brud, co tylko utrudni jego usunięcie.

Detergent na rolety

Z reguły uważa się, że rolety należy czyścić tylko z pomocą odkurzacza, lub ewentualnie z użyciem ciepłej wody. Jednak na roletach zdarzają się takie plamy, które wymagają użycia detergentu. W takim przypadku należy sięgnąć wyłącznie po lekki, przyjazny dla delikatnych materiałów środek czyszczący. Wyjątkiem są rolety PVC i dzień noc, które niestety mogą zostać uszkodzone przez środki chemiczne.

Czy rolety można prać?

Wbrew licznym opiniom, pranie rolet w pralce bywa konieczne i jest zalecane przez licznych producentów, ale, co ważne, nie wszystkie rolety można prać w pralce. Do prania nadają się wyłącznie rolety plisowane i rzymskie. Ponadto, w przeciwieństwie do innych modeli, czyszczenie chemiczne także im nie zaszkodzi.


Materiał partnera zewnętrznego