Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne? Wady i zalety obydwu rozwiązań

2
9915
W zależności od rodzaju zastosowanego materiału istnieje możliwość uzyskania całkowitej ciemni lub częściowej przepuszczalności światła | fot.: Fotolia

Jednym z nieodłącznych elementów niemal wszystkim montowanych współcześnie okien są rolety. Na rynku dostępne są zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrze. Zarówno jedne, jak i drugie cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Warto przyjrzeć się bliżej tym produktom, aby przekonać się jakie są ich zalety i wady.

Charakterystyka rolet wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu w wielu polskich domach znaleźć można było żaluzje wykonane z papieru lub aluminium. Stopniowo jednak, zostawały wyparte przez rolety wewnętrzne, wykonane z tkaniny i tworzyw sztucznych. Niewątpliwą zaletą rolet wewnętrznych jest, że mogą być montowane w dowolnym momencie. Nie trzeba więc uwzględniać ich montażu już na etapie projektowania, czy budowy domu. Na ich zakup można zdecydować się wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Należy podkreślić, że produkty te dobrze spełniają swoją podstawową rolę, jaką jest ochrona przed słońcem. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału istnieje możliwość uzyskania całkowitej ciemni lub częściowej przepuszczalności światła. W pierwszym przypadku, materiał zostaje pokryty dodatkową warstwą, wykonaną z tworzywa sztucznego, która nie przepuszcza promieni słonecznych. W ostatnim czasie, w sprzedaży pojawiły się również rolety wewnętrzne pokryte tzw. warstwą perłową, odbijającą promieniowanie słoneczne. Dzięki warstwie perłowej, po zasłonięciu rolet, nie dochodzi do nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, zwłaszcza w okresie letnim.

Do niedawna rolety wewnętrzne wykonywane były z jednolitych tkanin, dostępnych w różnych kolorach. W związku z tym, że paleta barw była mocno ograniczona, wybór nie był zbyt ciekawy. Obecnie trendy te uległy zmianie. Dzięki zastosowaniu bogato zdobionych materiałów, rolety wewnętrzne stały się elementem dekoracyjnym pomieszczeń, a ich wygląd stał się niezwykle atrakcyjny.

Jeśli chodzi o wady, to podstawową wadą rolet wewnętrznych jest trudność w ich czyszczeniu. Zdarza się, że materiał z którego są wykonywane, podczas użytkowania ulega zabrudzeniu, a po przemyciu wodą zostają widoczne odbarwienia. W związku z tym, że zasadniczym zadaniem tych urządzeń jest ochrona przed słońcem, decydując się na nie, należy liczyć się też z tym, że nie zapewnią one izolacji przez zimnem oraz ochrony antywłamaniowej.

Charakterystyka rolet zewnętrznych

Jeśli komuś zależy na ograniczeniu utraty ciepła w sezonie grzewczym i zapewnieniu sobie większego bezpieczeństwa, powinien zdecydować się na rolety zewnętrzne. Urządzenie te w ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością. W celu zapewnienia najlepszych właściwości izolacyjnych, najlepiej ich montaż wykonać już podczas budowy domu. Oczywiście, urządzenia te mogą być montowane także na zewnątrz elewacji domów, które są użytkowane. Niewątpliwą zaletą rolet zewnętrznych jest to, że sprawdzają się zarówno zimą jak i latem. Zimą zapobiegają utracie ciepła przez szyby, latem skutecznie zabezpieczają przez słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Są przy tym urządzeniami trwałymi i niezawodnymi. Bardzo często na ich montaż decydują się osoby mieszkające przy ruchliwych drogach, ponieważ rolety zewnętrzne skutecznie tłumią hałas.

Jeśli chodzi o wady to największą z nich jest wysoka cena zakupu. Montaż rolet zewnętrznych w domu jednorodzinnym wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, które trzeba ponieść. Niektóre osoby skarżą się również na ciężko działające mechanizmy podnoszenia i opuszczania rolet. Tu jednak wiele zależy od rodzaju i jakości zastosowanych mechanizmów. Przy większym budżecie można zdecydować się na urządzenia napędzane silnikami elektrycznymi i sterowanymi pilotem. Wadą niektórych modeli jest również przymarzanie do ramy w czasie dużych mrozów.


AST