Smart oświetlenie – dlaczego warto w nie zainwestować?

0
1236
smart oświetlenie w eleganckim inteligentnym domu
Smart oświetlenie przynosi wiele wartościowych korzyści, niezmiernie przydatnych w domach dla podniesienia komfortu ich użytkowania | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Teoretycznie jaka lampa jest, każdy widzi. Pozwala oświetlić domowe wnętrza, bezpiecznie się poruszać oraz wykonywać wszystkie, potrzebne czynności. A gdybyśmy powiedzieli, że lampy potrafią również oszczędzać pieniądze oraz bronić dom przed włamywaczem?

To naprawdę nie jest mrzonka ani opowieść rodem z filmu science-fiction. Nowoczesne oświetlenie do domu potrafi bowiem naprawdę wiele, jeśli tylko postawimy na rozwiązania typu smart.

Jak działa smart oświetlenie?

Od pewnego czasu smart urządzenia zdobywają serca użytkowników na całym świecie. Przyzwyczailiśmy się do smartfonów i smartwatchy. Teraz przyszła kolej na połączenie różnych elementów i stworzenie systemu Smart House.

Czym jest inteligentny dom? To rozwiązanie, w którym centralny komputer steruje domowymi urządzeniami i całymi instalacjami. Zarządza się nimi z poziomu szklanego panelu dotykowego, pilota lub niezmiernie wygodnej aplikacji, instalowanej bezpośrednio na „smart” telefonach.

Co można podpiąć do systemu? W zasadzie wszystkie elektryczne urządzenia, które da się włączyć do domowej sieci WiFi. Nawet jeżeli nie są do tego przystosowane konstrukcyjne, również istnieje opcja wpisania ich w Smart House. W jaki sposób? Wystarczy skorzystać z dostępnych przejściówek.

Do inteligentnego domu włącza się ogrzewanie, klimatyzację, monitoring i alarm. Wiele osób zaczyna jednak przygodę z tym rozwiązaniem od oświetlenia, ponieważ jest najprostsze w instalacji i działaniu. A do jego wdrożenia często wystarczy raptem jedna żarówka, jak widać to na przykładzie nowoczesnych produktów oferowanych przez firmę Azzardo.

Dlaczego ludzie decydują się na smart oświetlenie?

Skąd tak wielkie zainteresowanie tego typu lampami? Smart oświetlenie przynosi wiele wartościowych korzyści, niezmiernie przydatnych w domach dla podniesienia komfortu ich użytkowania.

Przede wszystkim dzięki inteligentnym lampom znacząco wzrasta wygoda sterowania wszystkimi punktami świetlnymi. Nie musimy odrywać się od pracy lub wypoczynku, żeby włączyć lub wyłączyć lampę albo cały zespół lamp. Bez trudu dopasujemy też inne parametry, jak choćby natężenie światła, jego temperaturę barwową oraz niejednokrotnie kolor. Smart oświetlenie sprawia, że wszystkie parametry domowych źródeł światła mamy zawsze pod pełną kontrolą, nierzadko pod jednym kliknięciem w ekran naszego telefonu.

System smart pozwala zapisywać rozmaite ustawienia i odtwarzać je w przyszłości. Tworzymy sceny świetlne dostosowane do relaksu, przyjęć w salonie lub pracy. Dzięki temu nie musimy uruchamiać i personalizować indywidualnie każdej lampy. Wszystko odbywa się automatycznie. Centralny komputer potrafi uruchamiać lub wyłączać punkty świetlne według ściśle określonych harmonogramów. Zadba o to, żeby żadna z lamp nie pozostała włączona po naszym wyjściu do pracy.

Wspomnieliśmy wcześniej, że lampy mogą uchronić dom przed włamywaczami. Inteligentne oświetlenie, połączone z instalacją alarmową, korzysta z czujników rozmieszczonych w domu i ogrodzie. Jeżeli tylko system wykryje niepożądanego gościa na terenie posesji, uruchamia procedury bezpieczeństwa, w tym między innymi symulowanie obecności domowników poprzez włączenie światła w różnych pomieszczeniach.

Smart oświetlenie to szansa na oszczędności w domowym budżecie. Rozwiązanie to opiera się bowiem na źródłach światła LED, które pobierają niewielką ilość energii elektrycznej w porównaniu do klasycznych żarówek. Dodatkowo racjonalne sterowanie, dopasowanie natężenia do bieżących potrzeb oraz wyłączanie przez system lamp w nieużywanych pomieszczeniach pozwalają zoptymalizować pobór prądu, co wpływa korzystnie na wysokość rachunków.

Smart oświetlenie – dom dla wymagających

Obecnie życie pędzi nieustannie do przodu, a my często razem z nim. Dlatego też tak wielką popularnością cieszą się rozwiązania, które zdejmują z naszych barków choć część obowiązków.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne potrafią wyręczać nas bowiem w wykonywaniu wielu czynności. Smart House i inteligentne oświetlenie jest jednym z takich rozwiązań – daje bezpieczeństwo, komfort i oszczędności, a my możemy skupić się na innych zadaniach.


Materiał partnera zewnętrznego