Nowoczesny system zarządzania budynkiem – inteligentny dom co zawiera?

0
1315
System zarządzania budynkiem
Domem inteligentnym nazywa się obiekty wyposażone w system zarządzania budynkiem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Domem inteligentnym nazywa się obiekty wyposażone w system zarządzania budynkiem. Obecnie nowoczesne rozwiązania, które jeszcze do niedawna można było podziwiać wyłącznie w telewizji, stosowane są nie tylko w nowo powstających domach, ale również w mieszkaniach. Takimi systemami można zarządzać za pomocą pilota, telefonu czy jakiegokolwiek urządzenia z dostępem do internetu. Każdy system składa się z różnych elementów – jest to uzależnione od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Dlaczego warto stosować systemy zarządzania budynkiem?

System zarządzania budynkiem, w skrócie BMS, to rozwiązanie, które początkowo stosowane było przede wszystkim w hotelach i szpitalach. Obecnie wykorzystuje się je również w znacznie mniejszych budynkach, w tym również w domach mieszkalnych. BMS to technologia, która pozwala na zautomatyzowanie procesu sterowania każdym system automatyki budynkowej znajdującym się w danej nieruchomości. Rozwiązanie to pozwala ekonomicznie wykorzystywać energię elektryczną, ponieważ informuje użytkownika o parametrach poszczególnych urządzeń oraz ewentualnych awariach. Za pomocą systemu można łatwiej kontrolować poszczególne urządzenia w domu, uruchamiać je czy wyłączać.

Jakie zalety mają systemy domów inteligentnych?

Trudno przecenić zalety, jakie ma inteligentny dom. Przede wszystkim system zarządzania budynkiem może sterować różnymi urządzeniami, np. chłodniczymi, grzewczymi czy elektrycznymi. Może on również dopasować pracę każdego z systemów do panujących w otoczeniu warunków, np. wyłączyć ogrzewanie, gdy osiągnięta zostanie optymalna temperatura. Oznacza to możliwość znacznie bardziej ekonomicznej eksploatacji niż w tradycyjnym budynku, a co za tym idzie także niższe rachunki. Wdrożenie systemu domu inteligentnego wymaga wprawdzie poniesienia pewnych kosztów, ale na pewno zwrócą się one w krótkim czasie.

Bardzo ważne jest to, że nowoczesne systemy zarządzania budynkiem zapamiętują dane związane z poszczególnymi instalacjami, które funkcjonują w domu. Dzięki temu można sprawdzić zapisy w przypadku, gdy pojawi się jakieś uszkodzenie czy awaria, co ułatwia znalezienie przyczyny problemu. Systemy zarządzania można również stosować wtedy, gdy w domu zainstalowane są systemy bezpieczeństwa. Pozwala to szybciej zareagować, gdy zabezpieczenia zostaną złamane. Niewątpliwym atutem BMS jest również możliwość zarządzania wszystkimi systemami z jednego miejsca oraz optymalizacja zużycia energii elektrycznej lub słonecznej. Zobacz również System domu inteligentnego, czyli o zaletach zintegrowanego zarządzania budynkiem (BMS)

Podstawowe systemy domu inteligentnego

System domu inteligentnego to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na sterowanie znajdującymi się w domu instalacjami. Za jego pomocą można m.in. sterować roletami okiennymi i drzwiowymi w całym obiekcie. Umożliwia on również sterowanie bramami wjazdowymi czy garażowymi – poszczególne mechanizmy można uruchomić za pomocą telefonu komórkowego.

W systemie można również zdefiniować sekwencje, pojedyncze zdarzenia lub sceny uwarunkowane warunkami logicznymi określonymi przez użytkownika. Są one zwykle sprzężone z wartościami parametrów, które podawane są przez pracujące w ramach systemu czujniki. Przykładem może być np. automatyczna regulacja oświetlenia. Może ono uruchamiać się po otrzymaniu impulsu od czujnika ruchu, dzięki czemu po wejściu do ciemnego pomieszczenia automatycznie włączy się światło. System pozwala również na kontrolę temperatury – odpowiadają za to specjalne sondy, sprawdzające temperaturę otoczenia.


Materiał partnera zewnętrznego