Sprzątanie po zmarłych – komu zlecić ten trudny obowiązek?

0
416
sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie mieszkania po osobie zmarłej nie należy do rzeczy łatwych, zwłaszcza w okresie żałoby. Jeżeli nie chcemy zajmować się tym samodzielnie, możemy zlecić to osobom, które zajmują się tym zawodowo | fot.: materiał partnera

Odejście bliskiej osoby związane jest zazwyczaj z uczuciem bólu i cierpienia. Po uroczystości pogrzebowej, która ma na celu pożegnanie osoby, która odeszła, przychodzi czas na zmierzenie się z obowiązkami, o których niektórzy z nas woleliby nie myśleć. Mowa tu oczywiście o sprzątaniu po zmarłych. Warto przyjrzeć się temu, co obejmuje ono najczęściej. Dobrze byłoby też zastanowić się nad tym, komu możemy zlecić ten niełatwy obowiązek. 

Sprzątanie i dezynfekcja mieszkania

Sprzątanie po zgonie osoby bliskiej nie należy z całą pewnością do zadań przyjemnych. Może wzbudzać w wielu osobach na tyle silne poczucie rozżalenia, przerastać rodzinę czy przyjaciół, albo tworzyć przekonanie, że nie są one w stanie samodzielnie wykonać tego obowiązku. Aby można było jednak pomyśleć o uporządkowaniu przestrzeni, dalszym korzystaniu z mieszkania bądź też o jego sprzedaży, trzeba zadbać o poszczególne pomieszczenia. Na pewno należy zastanowić się nad tym, które przedmioty po osobie zmarłej chcemy zabrać do własnego domu. Warto także przemyśleć kwestię tego, czy inni przyjaciele bądź krewni, nie chcieliby otrzymać jakiejś pamiątki po osobie, która odeszła. Jeżeli to właśnie w mieszkaniu doszło do zgonu, konieczne może okazać się również przeprowadzenie dezynfekcji. Niektóre prace, takie jak na przykład usunięcie śmieci czy resztek jedzenia można wykonać samodzielnie, jeśli ma się na to siłę. Inne mogą jednak wymagać wsparcia profesjonalnej firmy zajmującej się realizacją usług dezynfekcyjnych po zmarłych. Warto więc zorientować się w usługach firm sprzątających po zmarłych biorąc pod uwagę zakres prac, jak i to ile kosztuje cała procedura.

Utylizacja rzeczy po zmarłych

Sprzątanie po zmarłych obejmuje również utylizację przedmiotów po nim. Nie wszystkie będą nam przecież potrzebne. Niektóre osoby, zwłaszcza starsze mogą pozostawić po swojej śmierci naprawdę dużo przedmiotów. Dotyczy to zwłaszcza osób, które miały za życia tendencję do nadmiernego gromadzenia ich. Jeśli do zgonu doszło w mieszkaniu, ważne jest, aby profesjonalna firma zdezynfekowała wszystkie sprzęty, z którymi ciało mogło mieć pośredni bądź bezpośredni kontakt. Warto zlecić zatrudnionej firmie wywiezienie w odpowiednie miejsce zużytych lub zniszczonych mebli oraz akcesoriów. Podobnie należy postąpić z ubraniami. Dobrej jakości przedmioty po osobie zmarłej, w tym odzież, warto oddać osobom potrzebującym. Bardzo często przyjmują ją na przykład schroniska dla osób bezdomnych. 

Jak wybrać odpowiednią firmę?

Wybór odpowiedniej firmy, która zajmie się sprzątaniem, dezynfekcją mieszkania oraz utylizacją zbędnych przedmiotów jest kluczowy w tak trudnej sytuacji. Bardzo ważne jest to, aby faktycznie posiadała ona uprawnienia do dezynfekcji po osobach zmarłych. Ważne jest to, aby firma pozostawiła nam jakiś dowód potwierdzający przeprowadzenie dezynfekcji. Najczęściej przyjmuje on formę zaświadczenia. Niekiedy, jego okazania może żądać od nas zarządca nieruchomości. Poszukiwania odpowiedniej firmy warto rozpocząć od przejrzenia opinii w Internecie. Warto także zapoznać się z ofertami różnych firm, porównać zakres oferowanych przez nich usług oraz cenniki.

Sprzątanie mieszkania po osobie zmarłej nie należy do rzeczy łatwych, zwłaszcza w okresie żałoby. Jeżeli nie chcemy zajmować się tym samodzielnie, możemy zlecić to osobom, które zajmują się tym zawodowo. Mowa tu zarówno o dokładnej dezynfekcji mieszkania, w którym miał miejsce zgon, jak i o utylizacji niektórych rzeczy po zmarłym. W zdecydowanej większości przypadków, część z nich będziemy woleli zachować dla siebie. Pozostała część może nam być jednak zbędna, dlatego warto zastanowić się nad tym, co z nią zrobić. 

OLI