Te rozwiązania pomogą Ci zaoszczędzić miejsce i powiększyć przestrzeń nawet w niedużym mieszkaniu!

0
548
jak urządzić małe mieszkanie
Poznaj proste i pomysłowe rozwiązania, dzięki którym powiększysz przestrzeń w swoim wnętrzu | fot.: stock.adobe.com

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni na niewielkim metrażu to klucz do sukcesu. Jeśli do tego wykorzystasz kilka sztuczek aranżacyjnych stosowanych przez najlepszych projektantów wnętrz twoje mieszkanie będzie nie tylko funkcjonalne, ale i piękne. Poznaj proste i pomysłowe rozwiązania, dzięki którym powiększysz przestrzeń w swoim wnętrzu!

Wykorzystaj ściany

Małe pomieszczenia cierpią na chroniczny brak miejsca do przechowywania. To z kolei powoduje, że wiele rzeczy stoi na wierzchu, czym wprowadza jeszcze większy chaos do wnętrza i tym samym sprawia wrażenie zagraconego. Warto więc wykorzystać każdą przestrzeń na dobrze zorganizowane przechowywanie. Najprostszym, a zarazem bardzo popularnym w trendach wnętrzarskich pomysłem będzie wykorzystanie półek. Zawieszone na ścianie w pokoju dziecka pomogą ci zachować porządek w książkach malucha, a także umieścić niektóre rzeczy poza jego zasięgiem, jak na przykład nawilżacz powietrza czy ramki ze zdjęciami. Umieszczenie półki nad wieszakiem w przedpokoju da ci niezbędną przestrzeń do przechowywania rzeczy, których nie potrzebujesz na co dzień, jak np. szaliki i czapki, a twoja torebka wreszcie będzie miała swoje miejsce. Półka zamocowana nad drzwiami w łazience to świetny pomysł na miejsce na czyste ręczniki, a nad telewizorem w salonie na książki lub ramki ze zdjęciami.

Meble wielofunkcyjne

Niezastąpionym ułatwieniem w małych mieszkaniach jest zastosowanie mebli wielofunkcyjnych. Jeśli nie masz oddzielnej sypialni świetnie sprawdzi się narożnik lub kanapa z funkcją spania. W nocy będzie pełnił wygodnego łóżka dla dwóch osób, a za dnia spokojnie schowasz do niego pościel i zamienisz w komfortowe miejsce do spędzania wolnego czasu, przyjmowania gości czy odpoczynku. Podobnie funkcjonalny może okazać się niewielki stół, który możesz rozłożyć do większych rozmiarów. Na co dzień nie zajmie wiele miejsca, a w razie potrzeby zawsze będziesz mogła przyjąć większą ilość gości. W malutkich łazienkach ciekawym pomysłem oszczędzającym przestrzeń są specjalne meble, jak na przykład szafka słupek z koszem na pranie lub szafka nad pralkę. Wykorzystując ustawienie w pionie na ścianach zyskasz mnóstwo miejsca do przechowywania chemii, ręczników czy kosmetyków.

Stylowa aranżacja

Nawet niewielkie przestrzenie mogą prezentować się przestronnie i stylowo, jeśli tylko zadbasz o kilka podstawowych zasad aranżacji. Przede wszystkim zadbaj o jasne, neutralne kolory. Popularny styl skandynawski charakteryzujący się prostotą i jasnymi barwami to świetna baza dla ciebie. Postaw na jasne ściany, biele, szarości, chłodne beże o szarym odcieniu sprawdzą się najlepiej. Optycznie powiększą przestrzeń. Meble powinny być jasne i o lekkiej formie. Biel będzie pasować do każdego koloru ścian, a dla miłośników drewna lub nieco przytulniejszych motywów sprawdzi się jasne drewno, jak na przykład dąb sonoma. Unikaj zbyt dużej ilości ozdób, które zagracą pomieszczenie. Aby wnętrzu nadać przytulnego charakteru wykorzystaj dobrej jakości tekstylia – tkaninowe zasłony czy puchate poduszki ocieplą nieco wystrój. Absolutnym hitem powiększającym każdą przestrzeń jest zastosowanie luster. Możesz zawiesić je nie tylko w ciasnym przedpokoju, ale również nad komodą, stołem czy kanapą.

Małe przestrzenie potrafią być równie wygodne, funkcjonalne jak i stylowe. Warto jednak zadbać o właściwą organizację rzeczy oraz sprytne wykorzystanie wolnego miejsca, a także kilku praktycznych trikach wnętrzarskich.

KPI