Uciążliwe mszyce na kwiatach – jak się ich pozbyć?

0
1576
jak zwalczyć mszyce
Ochrona przed owadami takimi jak mszyce, a niekiedy też walka z nimi, to naturalny element działań, służących pielęgnacji roślin ozdobnych | fot.:Fotolia

Bez względu na to, o jakie rośliny chodzi i gdzie one się znajdują – aby cieszyć się ich widokiem czy właściwościami, trzeba o nie odpowiednio zadbać. I mowa tu nie tylko o podlewaniu, usuwaniu obumarłych kwiatów, odchwaszczaniu czy nawożeniu. Często szczególnie ważnym aspektem pielęgnacji roślin staje się ochrona ich przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju insektów. Na przykład mszyc, które potrafią okazać się dość uporczywym problemem. Jak zatem sobie z nim poradzić?

Mszyce – naturalni wrogowie naszych kwiatów

Mszyce to malutkie owady (koloru zielonego, kremowego, żółtego, pomarańczowego bądź czarnego) z rzędu pluskwiaków, obejmujące nawet do 5 000 rozpoznanych i opisanych gatunków. Mierzą od 2 do 5 mm długości, mają delikatne, miękkie, spiczasto zakończone korpusy, a nieraz też błoniaste skrzydła (w zależności od odmiany insektów oraz fazy rozwoju). To, co jednak najważniejsze, to fakt, że występują masowo, z łatwością rozmnażają się, tworząc liczne kolonie i – są roślinożerne.

Mówiąc dokładniej, mszyce koncentrują się na wysysaniu soków z roślin, częściowo trawiąc je, a częściowo wydalając, za sprawą narządów zwanych syfonami. Pozostałości te stanowią atrakcyjny pokarm dla mrówek, dlatego też ich obecność na kwiatach może świadczyć o obecności mszyc (owady te żyją często w kooperacji). W rezultacie, uporczywe mszyce działają ze szkodą zarówno na drzewa czy krzewy, jak i warzywa, rośliny sadownicze, ogrodowe lub doniczkowe, w tym różnego typu kwiaty (atakują zwłaszcza najmłodsze pędy, liście i pąki). Żerując w dużych skupiskach i szybko się przemieszczając, potrafią przyczynić się do sporych strat w uprawach. Mszyce oszpecają rośliny, negatywnie wpływając na proces fotosyntezy, a w efekcie prowadzą często do ich obumarcia. Dlatego jeśli nie chcemy doczekać takiego finału, musimy bezwzględnie chronić kwiaty przed obecnością i działaniem tych szkodników.

Domowe sposoby przeciwdziałania mszycom

Najlepszą metodą na szkodliwe mszyce jest przede wszystkim zapobieganie ich pojawieniu się. Insekty te często przedostają się do uprawianych przez nas roślin z różnych zarośli i chwastów. Dlatego walka z mszycami zaczyna się już wcześniej, podczas doglądania i pielęgnacji kwiatów, m.in. przy ich odchwaszczaniu, odpowiednim przycinaniu oraz dbaniu, by te nie rosły w zbyt gęstych skupiskach (co omawiane owady lubią i co ułatwia im żerowanie).

Najlepszą metodą na szkodliwe mszyce jest przede wszystkim zapobieganie ich pojawieniu się | fot.: Fotolia

Gdy jednak zauważymy już obecność mszyc, powinniśmy niezwłocznie zareagować. Usunięcie ich pierwszych kolonii nie powinno stanowić większego problemu. Natomiast jeśli pozwolimy im na rozmnażanie się (co w przypadku tych owadów dzieje się bardzo szybko) oraz przenoszenie na kolejne rośliny – pozbycie się problemu może się okazać zdecydowanie trudniejsze. Istnieją różne metody, także bez udziału chemii, stosowane w celu usunięcia wspomnianych szkodników. Do naturalnych środków chroniących kwiaty należą różne gnojówki (np. z pokrzywy), napary, wywary (np. z krwawnika pospolitego). Roślinami używanymi do ekologicznej walki z mszycami są również m.in.  lulek czarny, bieluń dziędzierzawa, a nawet rumianek pospolity, mniszek lekarski, czosnek lub cebula.

Najskuteczniejsze metody na mszyce

Nie każdy ma ochotę stosować specjalne preparaty owadobójcze. Prawda jest jednak taka, że w wielu przypadkach metody naturalne okazują się nieskuteczne: niwelują problem w niewielkim stopniu, więc ten pozostaje, a rośliny ogrodowe tracą swą kondycję i coraz gorzej wyglądają. Warto więc rozejrzeć się za preparatami, które skutecznie pomogą w pozbyciu się szkodników. A tych obecnie na rynku nie brakuje. Zwłaszcza w renomowanych, internetowych sklepach ogrodniczych znajdziemy sprawdzone i efektywne środki na mszyce – szeroki wybór szybkich w działaniu aerozoli i sprayów, służących do rozpylania preparatów bezpośrednio na obszary roślin zaatakowane przez insekty, a przy tym też czyszczących oraz nabłyszczających liście. Istnieją też środki, które można stosować nawet w przypadku kwiatów domowych. Trzeba też wspomnieć o skutecznych preparatach w postaci koncentratów czy żółtych lepach, skutecznie wabiących owady.

Ochrona przed owadami takimi jak mszyce, a niekiedy też walka z nimi, to naturalny element działań, służących pielęgnacji roślin ozdobnych. Jeśli zatem chcemy widzieć nasze kwiaty w jak najlepszej kondycji, musimy nie tylko zadbać o to, czego one potrzebują, ale również zabezpieczyć je oraz bronić przed czynnikami, które im szkodzą. I zwłaszcza w tym drugim przypadku warto postawić na niezawodne rozwiązania, takie jak skuteczne środki na mszyce.

OLI