Wielkanocne ozdoby DIY – na co warto postawić?

0
870
Duże oklejane jajko Wielkanocne, stroik, dekoracja w kwiaciarni.
Wspaniałą dekorację będą stanowić również jajka styropianowe. Można obkleić je kolorowymi tasiemkami, a także pomalować farbą | fot.: stock.adobe.com

DIY cieszy się ostatnimi czasy sporą popularnością. Nie ma się temu co dziwić, gdyż przygotowane samodzielnie ozdoby lub przedmioty codziennego użytku mogą z powodzeniem zastąpić nam te kupne. Co więcej, będą niepowtarzalne! Warto więc przygotować niebanalne ozdoby z okazji zbilżających się świąt wielkanocnych. Okazuje się, że ciekawych inspiracji jest całe mnóstwo. Wystarczy tylko znaleźć interesujący nas pomysł i przystąpić do jego realizacji. 

Przygotuj ozdoby z jajek

Nie sposób zaprzeczyć temu, że jajko stało się symbolem świąt wielkanocnych. Nie ma się temu co dziwić, gdyż jest ono znakiem budzącego się życia. Warto więc przygotować bogato zdobione jajka, które mogą posłużyć zarówno jako ozdoba naszego stołu jak i koszyka wielkanocnego. Na pewno wspaniałym rozwiązaniem będą klasyczne pisanki. Do ich przygotowania używamy rzecz jasna prawdziwych, kurzych, gęsich bądź kaczych jajek. Aby nadać skorupkom ciekawy kolor, wystarczy zanurzyć je w wodzie z dodatkiem specjalnego barwnika. Wiele osób decyduje się jednak na naturalne barwniki do jajek, które można przygotować między innymi z liści cebuli, czerwonej kapusty czy naparu z kawy.

jajka malowane w cebuli
Woman making dyed Easter eggs painted with natural dye onion on wooden background. Process of dyeing eggs with natural paints for Easter. Natural ecological staining with food coloring. Top view.

Jeżeli cenimy sobie proste rozwiązania, warto umieścić w koszyczku lub półmisku kilka różnobarwnych jajek. Będą prezentować się niezwykle efektownie. Możemy jednak pójść o krok dalej i zdecydować się na drapane pisanki. Aby wydrapać na pisankach roślinne lub zwierzęce wzory, wystarczy użyć pilnika do paznokci czy też nożyka do tapet. Doskonale sprawdzają się również gotowe naklejki na pisanki, które możemy zakupić w sklepach z artykułami DIY. Nie zawsze trzeba jednak przygotowywać ozdoby z prawdziwych jajek. Wspaniałą dekorację będą stanowić również jajka styropianowe. Można obkleić je kolorowymi tasiemkami, a także pomalować farbą. Z przygotowaniem tego rodzaju ozdoby poradzą sobie nawet dzieci w wieku szkolnym. 

Stroik, dekoracja z kwiatów i mchu w drewnianym talerzu.
Każdy z nas może na Wielkanoc skorzystać z wielu inspiracji na dekoracje | fot.: stock.adobe.com

A może wianek na drzwi?

Kolejną z intrygujących ozdób, które można przygotować samodzielnie jest wielkanocny wianek na drzwi. Równie dobrze można go jednak położyć na stole. Tam również pięknie będzie się prezentował. Jak wykonać tego typu ozdobę wielkanocną? Okazuje się, że jest to banalnie proste! Wystarczy wyposażyć się w brzozowe lub wierzbowe gałązki, a także w mech, bukszpan oraz skorupki jajek. Przydatne mogą okazać się także suszone kwiaty. Nieodzowny będzie również silny klej. Najpierw trzeba upleść wianek z wybranych gałązek. Następnie, do wnętrza wianka trzeba włożyć mech i powtykać w niego bukszpanowe gałązki. Do przygotowanego wianka można przykleić fragmenty skorupek jajek, najlepiej przepiórczych. Jeżeli chcemy, możemy wykorzystać także sztuczne kwiaty. Pomysłów na taki wielkanocny wianek jest naprawdę całe mnóstwo. Warto więc kierować się przede wszystkim swoimi własnymi preferencjami. 

Jaja duże Wielkanocne, stroik, dekoracja w kwiaciarni.
Warto przygotować niebanalne ozdoby z okazji zbilżających się świąt wielkanocnych | fot.: stock.adobe.com

Każdy z nas może na Wielkanoc skorzystać z wielu inspiracji na dekoracje. Samodzielne ich przygotowanie dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i będzie źródłem prawdziwej satysfakcji. Dzięki wiankom, pisankom oraz innego rodzaju ozdobom stworzymy wspaniały klimat rodzinnych świąt. Jeżeli mamy trudności z przygotowaniem jakiejś dekoracji, nie zrażajmy się. Początki zawsze są najtrudniejsze, ale efekt końcowy wart jest podejmowanych wysiłków. 

AUN