Własne owoce z małego ogrodu – jak to zrobić?

0
791
jabłonie w sadzie
O sile wzrostu drzewka owocowego decyduje w głównej mierze podkładka, na której roślina została zaszczepiona | fot.: materiał partnera

Małe ogrody cechują się ograniczonym miejscem, które może wykorzystać ogrodnik. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby cieszyć się słodkimi i soczystymi owocami z własnego, zielonego zakątka. Wystarczy stawiać na odmiany miniaturowe drzewek owocowych, które charakteryzują się niewielką siłą wzrostu, lubią intensywne formowanie i wcześnie wchodzą w okres owocowania.

Najważniejsze cechy miniaturowych roślin sadowniczych

O sile wzrostu drzewka owocowego decyduje w głównej mierze podkładka, na której roślina została zaszczepiona. Szczepienie odmian szlachetnych na podkładkach karłowych sprawia, że uzyskane rośliny charakteryzują się małym wzrostem docelowym. Sadzonki drzew owocowych karłowych to również częsty wybór do aranżacji tarasów oraz balkonów. Roślina z powodzeniem może być uprawiana w dużej donicy. Niewielkie drzewa zajmują małą przestrzeń, są łatwiejsze w pielęgnacji i nie sprawiają trudności podczas zbiorów.

Niskie drzewka owocowe mogą mieć różne kształty. Niektóre odmiany świetnie sprawdzą się jako rośliny kolumnowe, które zajmują niewiele miejsca w ogrodzie, wyglądają bardzo dekoracyjne i bardzo wcześnie wchodzą w okres owocowania. Do pojemników nadają się odmiany brzoskwiń, wiśni, ale też grusz i jabłoni. Wiele zależy od wielkości pojemnika — z reguły duże, zabezpieczone przed mrozem donice dają ogrodnikom większe możliwości.

Trzeba jednak wiedzieć, że drzewa owocowe miniaturowe sadzone w gruncie i w doniczkach wymagają regularnego, corocznego cięcia. Ta czynność jest bardzo istotna, zwłaszcza w przypadku kolumnowych odmian grusz oraz jabłoni. Cięcie pozwala zachować odpowiedni kształt korony, hamuje wzrost, ale pobudza roślinę do owocowania. Pędy u form kolumnowych skraca się regularnie, zawsze w ten sam sposób.

Wizyta w szkółce drzew owocowych — jak wybierać rośliny?

Szkółki drzew owocowych oferują wiele odmian roślin sadowniczych, które dopasowane są do klimatu kraju. Wśród dostępnych roślin warto szukać odmian o słabej sile wzrostu, czyli takich, które będą doskonale czuły się w niewielkim ogrodzie. Większość odmian kolumnowych, miniaturowych osiąga docelową wielkość do 3 m. Korona takiego drzewka owocowego nie jest rozłożysta, dlatego nie zacienia placu.

Do małych ogrodów świetnie nadają się krzewy owocowe, czyli borówka amerykańska, porzeczki i agrest. W owocowym ogrodzie nie może zabraknąć też truskawek oraz poziomek. Niektóre odmiany tych roślin znakomicie rosną w zwisających doniczkach. To nie tylko smaczne owoce, ale również piękna dekoracja ogrodów i balkonów.

Odwiedzając szkółki drzewek owocowych, warto zwrócić uwagę na samą kondycję rośliny. Sadzonki powinny być zdrowe, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Wiosna do doskonały okres na wzbogacenie swojej kolekcji drzewek i krzewów owocowych, niektóre z dostępnych sadzonek mają już zawiązane kwiaty, co oznacza, że ogrodnik będzie mógł zebrać pierwsze owocowe jeszcze w tym samym roku. Wysokiej jakości sadzonki charakteryzują się intensywnie zielonym kolorem liści, jędrnymi pędami i brakiem uszkodzeń blaszek liściowych oraz gałęzi.

Prace w ogrodzie — sadzenie i pielęgnowanie drzewek owocowych

Drzewka owocowe powinno się posadzić zaraz po zakupie, zwłaszcza jeśli nabyło się rośliny z osłoniętą bryłą korzeniową. Przed wbiciem szpadla do ziemi, należy wybrać odpowiednie stanowisko dla sadzonki. Rośliny sadownicze preferują miejsca słoneczne z żyzną i z ciepłą glebą. Podłoże można łatwo zmienić — wystarczy zmieszać wierzchnią warstwę gleby z kompostem, obornikiem lub z innym, naturalnym nawozem. Te składniki nie tylko wzbogacą ziemię w składniki pokarmowe, ale też polepszą jej strukturę oraz zwabią pożyteczne mikroorganizmy glebowe do strefy korzeniowej.

Po przygotowaniu gleby nadchodzi czas na wkopanie sadzonek drzew owocowych. Rośliny po posadzeniu należy obficie podlać — woda pozwoli oblepić korzenie ziemią, co przyczyni się do szybkiego zadomowienia się sadzonki w ogrodzie. Przez pierwsze miesiące po posadzeniu, rośliny powinny być często podlewane, zwłaszcza podczas ciepłych, słonecznych dni.

Większość drzew owocowych wymaga regularnego przycinania, dotyczy to zwłaszcza roślin kolumnowych, takich jak jabłonie oraz grusze. Należy skracać pędy i wycinać uszkodzone gałązki. Rośliny, które uprawiane są w pojemnikach, potrzebują regularnego dokarmiania naturalnymi nawozami. Donice powinny być solidnie zabezpieczone na zimę. Wrażliwe gatunki, takie jak morele, brzoskwinie oraz nektaryny, lepiej zimować w chłodnych pomieszczeniach.

Jak widać nawet mały ogród może stać się pełen świeżych i soczystych owoców, które nie tylko smakują znakomicie, ale również ozdabiają zielony zakątek swoją nietuzinkową formą, kwiatami oraz owocami. Wiele odmian dedykowanych do niewielkich ogrodów i działek oraz do uprawy pojemnikowej na tarasach, znajdzie się na stronie internetowej https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe. Rośliny, które oferuje szkółka drzew owocowych to okazy najwyższej klasy. Powstają w najlepszych warunkach, co gwarantuje ich świetną kondycję i obfite plonowanie.

Materiał partnera