Wszystko o jacuzzi

0
469
jacuzzi
Pobyt w wannie z hydromasażem ma ogromnie pozytywny wpływ na organizm człowieka i stanowi podstawę dla relaksu | fot.: materiał partnera

Jacuzzi to forma masażu, do którego wykorzystuje się napowietrzoną wodę. Wanna przeznaczona do jacuzzi wyposażona jest w dysze, które generują strumienie wody wprost na ciało. Urządzenia takie bardzo często wykorzystuje się w gabinetach odnowy biologicznej, jako hydroterapia, a ostatnio coraz częściej spotkać je można w prywatnych domach.

Jacuzzi wynalazł w roku 1970 Roy Jacuzzi, stąd nazwa urządzenia.


Pobyt w wannie z hydromasażem ma ogromnie pozytywny wpływ na organizm człowieka i stanowi podstawę dla relaksu, czy też leczenia różnych schorzeń, takich jak np. przeciążenie układu mięśniowego. Doskonale sprawdza się również jako sposób na całkowite odprężenie i relaks.


Typowa wanna do jacuzzi w domu ma dysze, które ustawione są pod różnymi kątami. Dzięki temu strumienie są zróżnicowane i wypływając pod dużym ciśnieniem masują całe ciało, ze szczególnym naciskiem na nogi i kręgosłup. Dzieje się tak dlatego, że w jacuzzi, ze względu na jego małe rozmiary, przyjmuje się pozycję siedzącą. Jacuzzi jest odpowiednie zwłaszcza dla osób, które pracują przy biurkach, ale także dla osób aktywnych fizycznie, dla sportowców, a nawet dla kobiet w ciąży, oczywiście po konsultacji z lekarzem.


Jacuzzi można również ustawić w ogrodzie i zapewnić sobie w ten sposób namiastkę SPA. Zanim jednak zamontuje się to urządzenie na zewnątrz, trzeba przeanalizować kilka czynników i parametrów. Przede wszystkim ważne jest miejsce montażu. Ponieważ jacuzzi, które jest wypełnione wodą, nie jest lekkie i waży nawet do kilku ton, trzeba pamiętać o tym, żeby podłoże było odpowiednio wytrzymałe. Nie bez znaczenia jest także pojemność i kształt zbiornika, zwłaszcza w przypadku jacuzzi całorocznego. Uzależniony jest on od rodzaju wanny i od ilości miejsc.


W przypadku jacuzzi całorocznego, przy wyborze miejsca, w którym ma być zamontowane, trzeba zwrócić uwagę na to, aby było ono oddalone od drzew. Jest to ważne ze względu na to, że z drzew spadają liście i kwiaty, które mogą pozatykać dysze, lub zabrudzić wodę. Dlatego do jacuzzi najczęściej dołączone są pokrywy, które chronią wodę przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Obok warto umieścić małą wanienkę, która będzie służyła do obmywania nóg przed wejściem do jacuzzi. Można dokupić także stopnie, po których będzie łatwiej wejść do wanny. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że podłoże, na którym stanie to urządzenie, musi być płaskie i równe. Instalacja musi być prawidłowo podłączona, najlepiej przez profesjonalistów. Wokół jacuzzi ogrodowego warto umieścić także duże rośliny doniczkowe, których wygląd i zapach będzie dodatkową przyjemnością w trakcie pobytu w tym przydomowym SPA.
Ważny jest również materiał wykonania. Może to być akryl, albo piankowe tworzywo sztuczne. Obudowa jest najczęściej drewniana, choć można ją także projektować na zamówienie, tak aby pasowała do całości wnętrza lub do ogrodu.


Jacuzzi może mieć różne funkcje, poza główną, czyli hydromasażem. Całoroczne jacuzzi można rozbudować, tak żeby miało różne opcje, w tym wodospady lub podświetlenie. Wanny profesjonalne mogą mieć również wmontowane systemy do dezynfekcji, czy rożne dysze. Warto zapoznać się z ofertą firmy Meadow: dystrybutor basenów SPA
Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów jacuzzi. Jacuzzi dmuchane, przenośne jest najbardziej ekonomiczną i praktyczną wersją. Wykonane jest z wysokiej jakości materiałów i dzięki temu brzegi się nie załamują. Ma również specjalną konstrukcję, wyposażone jest w pompę zasilającą dysze powietrzne i wodne. Dodatkowo mają specjalny panel, który pozwala na obsługiwanie jacuzzi, bez wychodzenia z wanny. Czujniki temperatury gwarantują stałą temperaturę. Jacuzzi dmuchane można również złożyć, podłączając specjalny adapter, który pomoże wypompować powietrze.


Jacuzzi całoroczne są droższe niż te przenośne. Cena jest uzależniona od rodzaju tworzywa, z którego wykonana jest misa, a także od ilości gadżetów, liczby dysz, pojemności, a także od tego czy ma system oczyszczania. Zakup jacuzzi całorocznego dobrze jest zaplanować już w trakcie budowy domu, albo w trakcie planowania przestrzeni wokół.

Materiał partnera