Wykończenie mieszkania pod klucz – na te przeciwności uważaj!

0
1073
Biurko architekta podczas pracy
Spróbujmy podjąć współpracę z dobrym biurem projektowym, które dodatkowo często prowadzi współpracę z ekipą remontowo-budowlaną. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wykończenie nowego mieszkania pod klucz to nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że nie polega ono tylko i wyłącznie na zaprojektowaniu przestrzeni. Decydując się na zakup nowego gniazdka oraz wykończenie go, musimy zdawać sobie sprawę z wielu przeciwności, które przyjdzie nam pokonać. Od tego, jaką drogę do wykończenia mieszkania obierzemy, zależeć będzie powodzenie całego przedsięwzięcia.

Jeśli myśleliście, że po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej na zakup mieszkania, wyborze odpowiedniego dewelopera oraz lokalu, a także podpisaniu wszystkich umów i innych dokumentów, spadną z Was wszelkie obowiązki i będziecie mogli spokojnie żyć – niestety jesteście w błędzie! Dopiero teraz zacznie się prawdziwe wyzwanie, z którym nie każdy jest w stanie sobie samodzielnie poradzić – wykończenie mieszkania pod klucz.

Musimy pamiętać, że takie przedsięwzięcie na pewno spotka się z przeciwnościami losu – takimi jak uciekający czas, duże koszty, słaba robocizna czy też nieciekawy styl i brak funkcjonalności mieszkania.

1. Czas, który nieubłaganie ucieka

Znasz już datę odbioru mieszkania, ale wciąż nie masz planu wykończeniowego? Niedobrze. Przecież poza tym, że na stworzenie projektu trzeba poczekać, to dodatkowo często trzeba mieć cierpliwość i zaczekać również na meble na wymiar i różnego rodzaju materiały, które nie są dostępne od ręki w sklepach budowlanych czy meblowych. Dlatego właśnie dobrze jest zlecić zrobienie wstępnego konceptu oraz projektu architektowi wnętrz, który po naszym zatwierdzeniu dodatkowo zadba o to, by wszystkie potrzebne materiały, meble i dodatki zostały zamówione na czas. Zróbmy to na 2 miesiące przed odebraniem mieszkania.

Mieszkanie w szarościach
Jeśli sami chcemy podjąć się wykończenia mieszkania, nie mając przy tym doświadczenia, możemy narazić się na wiele dodatkowych kosztów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

2. Koszty, z którymi trudno wygrać

Jak wiadomo – wykańczanie mieszkania pod klucz jest dość kosztowną sprawą. Z cenami materiałów, mebli, dodatków i sprzętów AGD nie ma co dyskutować. One się nie zmienią i nie mamy na nie wpływu. Wpływ natomiast mamy na nasze usposobienie. Jeśli sami chcemy podjąć się wykończenia mieszkania, nie mając przy tym doświadczenia, możemy narazić się na wiele dodatkowych kosztów (wynikających na przykład z poprawek albo zakupienia nieprawidłowych materiałów w sklepie budowlanym). Zamiast samemu brać się za coś, co jest trudne i nie należy do naszych mocnych stron, po prostu spróbujmy podjąć współpracę z dobrym biurem projektowym, które dodatkowo często prowadzi współpracę z ekipą remontowo-budowlaną.

Te dwa głównie przeciwieństwa da się pokonać. Wystarczy podjeść do wykończenia mieszkania pod klucz z trzeźwym umysłem i w miarę wcześnie. Wówczas nawet najbardziej problematyczne przestrzenie staną się stylowe i funkcjonalne.


Materiał partnera zewnętrznego