Zainwestuj w kominek – i jego czystość

0
1644
Płonący ogień w kominku
Palenie drewnem owocowym daje nie tylko blask, ale napełnia pokój również fantastycznym zapachem. Taka magia przydaje się każdą jesienią i zimą, a czasami nawet i wiosną | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Kominek to szczególny przedmiot – jak żaden inny może sprawić, że w domu zapanuje wyjątkowy nastrój. Nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić, ale jeśli już mamy taką możliwość, chętnie z niej korzystamy. Ciepło kominka, dobry napój i książka w zimowy wieczór: czyż można chcieć czegoś więcej?

Posiadanie kominka to wielki luksus w dzisiejszych czasach. Żeby go mieć, należy posiadać również odpowiednio dostosowany dom lub mieszkanie, w którym będzie można odprowadzić dym. Wybudowanie odpowiedniego miejsca na kominek stanowi pewne wyzwanie w dzisiejszych czasach, ale odrobina fantazji i pomoc odpowiedniego budowlańca pozwolą nam stworzyć wyjątkowy kącik.

Palenie drewnem owocowym daje nie tylko blask, ale napełnia pokój również fantastycznym zapachem. Taka magia przydaje się każdą jesienią i zimą, a czasami nawet i wiosną.

Kominek wymaga opieki

Sam kominek jest, oczywiście, urokliwy, ale wymaga opiekuńczej ręki właściciela. Na palenisku osadza się bowiem toksyczny i łatwopalny kreozot – wynik spalania. Czyszczenie go konwencjonalnymi sposobami jest nie tylko nie do końca skuteczne, ale także bardzo pracochłonne.

Z tego też powodu powinniśmy stawiać przede wszystkim na sprawdzone środki czyszczące wysokiej jakości. Sklepowe mleczka i inne płyny nie będą w tej kwestii zdawały egzaminu.

Dobrej marki środki do czyszczenia kominków zapewnią naszemu kominkowi nie tylko higienę, ale nam również bezpieczeństwo. Znaleźć je możemy na przykład na tej stronie: https://www.golddrop.eu/pl/tps/sprawdzone-sposoby-konserwacji-i-czyszczenia-kominka.

Czego korzystać przy paleniu w kominku?

Iglaki mają to do siebie, że posiadają dość dużo żywicy – jodły, świerki i modrzewie są bardzo kaloryczne. Co za tym idzie, spalanie ich zostawia więcej sadzy niż inne. Sadza jest natomiast nie tylko trudna do usunięcia, ale również bardzo niebezpieczna. Nawet wtedy, kiedy osiada na szkle – dlatego środek do czyszczenia szyb kominkowych będzie naszym niezbędnym przedmiotem (znajdziemy go na przykład tutaj: https://www.golddrop.eu/pl/pdt).

Ze względów bezpieczeństwa warto zwracać również uwagę na to, żeby palenisko miało odpowiedni dostęp świeżego powietrza. Zapewniony musi być również dobry ciąg, przewody zaś nie mogą być zbyt krótkie. Jeżeli o to zadbamy, to nie będziemy musieli się już tak obawiać o pożar. Oprócz tego, musimy często kontaktować się z kominiarzem, osobą kompetentną do tego, by oczyścić komin w naszym domu.

Reasumując, jeżeli chcemy mieć kominek, to musimy także o niego dbać. Nie tylko zadbajmy o to, żeby był bezpieczny – bo to wydaje się nam oczywiste – ale postarajmy się również utrzymać go we względnej czystości. W ten sposób będziemy w stanie cieszyć się ciepłem trzaskającego ognia.


Materiał partnera zewnętrznego