Zasłony: jaki materiał warto wybrać?

0
1067
granatowe zasłony w oknach sypialni
Grubszą tkaninę i nieprześwitującą można wybrać po to, by móc zasłaniać okno lub dodać wnętrzu eleganckiego sznytu | fot.: stock.adobe.com

Zasłony to jeden z najważniejszych elementów wystroju mieszkania. Nadają wnętrzu przytulności, charakteru, ale pełnią także funkcję użytkową. Zależnie od tego, czy używamy zasłon jako sposobu na zaciemnienie pomieszczenia czy odcięcia się od spojrzeń wścibskich sąsiadów lub przechodniów, albo estetycznej dekoracji, warto poszukać idealnego rozwiązania dostosowanego do naszych potrzeb. W tym kontekście najważniejszą cechą zasłon jest to, z jakiej tkaniny zostały wykonane. Wybierając ten rodzaj dekoracji powinniśmy poznać cały wachlarz możliwości, jakie oferują producenci.

Rola zasłon i często wybierane tkaniny

Często zasłony mają pełnić jedynie swoją tradycyjną funkcję, czyli zasłaniają okno po zmroku. W ciągu dnia można się dzięki nim ochronić przed nazbyt mocnymi promieniami słońca. Nie możemy jednak skupiać się jedynie na użyteczności zasłon. Aranżacja okna wpływa bowiem i na estetykę wnętrza. W zależności od tego, jaki materiał na zasłony wybierzemy, będzie to miało bezpośrednie przełożenie na charakter naszego wnętrza. Dzięki sprytnie dobranym dodatkom można dodać wnętrzu lekkości albo przytulności. Wraz z zasłonami możemy uzyskać także pożądany akcent kolorystyczny, który dopełni wystroju. To ostatnie jednak w sposób oczywisty nie zależy od rodzaju tkaniny, a od jej barwy. Pamiętać jednak należy, że wrażenie lekkości uzyskujemy właśnie przez połączenie odpowiedniego materiału z dopasowaną kolorystyką. Materiał, z którego można uszyć dekorację okienną, to: woal, żakard, tiul. Często wykorzystuje się do tego także welwet, aksamit oraz płótno lniane i bawełniane.

Cienkie i prześwitujące tkaniny na zasłony

Tiul to tkanina zwiewna i przezroczysta. W zależności od tego, jak się ją zawiesi, może pełnić rolę delikatnych i eterycznych zasłon albo tradycyjnej firanki. Dodaje aranżacji romantycznego, tradycyjnego charakteru. Można wykorzystać ten materiał także do tworzenia ciekawych dekoracji: upięć czy fantazyjnych podpięć. Wybierając takie tkaniny zasłonowe, dba się o lekkość, wdzięk i delikatność aranżacji. Rolę ozdobną ma też żakard. To tkanina dekoracyjna i zazwyczaj przezroczysta. Woal to także tkanina delikatna i cienka. Jest to zdecydowanie elegancki wybór na zasłonę okienną. Wraz z firaną stworzy efektowną, ale też pełną subtelnego wdzięku dekorację okna.

Wszystkie te materiały pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną. Wybiera się takie zasłony na metry, by dodać aranżacji lekkości. Tiulowe to idealne uzupełnienie dla wystroju romantycznego, a zarazem eleganckiego.

Materiał, którym można zasłonić okno

Grubszą tkaninę i nieprześwitującą można wybrać po to, by móc zasłaniać okno lub dodać wnętrzu eleganckiego sznytu. Nawet jeśli nie jest to konieczne, bo zastosowaliśmy już rolety okienne, wybiera się dekoracyjne i ciężkie zasłony aby stworzyć wrażenie miękkości. Grubsze tkaniny zasłonowe na metry wprowadzają klimat zaciszności, przytulności i ciepła. Mogą zupełnie nie prześwitywać albo przepuszczać światło w tak niedużym stopniu, że nie przeszkadza to w zaciemnianiu. Tkaniną służącą do zasłaniania jest przede wszystkim szykowny welwet. Ma fakturę aksamitu, delikatnie połyskuje i prezentuje się niezwykle elegancko. Warto go wybrać, by dodać wnętrzu wytworności. Jak wspomnieliśmy wcześniej welwet przypomina aksamit. Ten drugi materiał także może posłużyć do uszycia zasłony, choć ma zdecydowanie wytworny charakter i nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeśli chce się połączyć zaciemnienie z eleganckim wyglądem okna, to welur i aksamit będą idealne., przy czym aksamit to rozwiązanie dla klasycznych, zdobnych pomieszczeń: salonów, bibliotek czy gabinetów oraz eleganckich sypialni.

Zaciemnienie mogą zapewnić i tkaniny na zasłony o zupełnie innym charakterze. To grubsze, naturalnie wyglądające płótno lniane oraz bawełniane. Wystrój okna ma wówczas bardziej surowy klimat, ale niekiedy właśnie o to chodzi np. w wystroju ekologicznym, loftowym czy minimalistycznym.

Wybierając odpowiedni materiał na zasłony możemy uzyskać właściwie dowolny efekt aranżacyjny. Szczególnie atrakcyjne jest to, że nawet tanie tkaniny zasłonowe dadzą taki efekt, o jakim marzymy. Warto więc na początku ustalić priorytety, jakimi kierujemy się zarówno w wystroju całości, jak i poszczególnych elementów. W tym kontekście zaciemnienie może być ważne, albo zupełnie nieistotne. Zasłony mogą dodawać lekkości, delikatności pomieszczeniu albo wręcz przeciwnie: być ciężką ozdobą, która równoważy całość. Ważna może być dla nas zarówno elegancja, jak i naturalność. Najpierw warto zastanowić się, co jest dla nas istotne, a wówczas poszukać indywidualnie dobranego rozwiązania.

OLI