Zbieracze wody deszczowej – moda czy konieczność?

0
689
zbieracz wody deszczowej
Oferta i ilość rodzajów zbiorników na deszczówkę z roku na rok jest coraz większa, co sprawia, że z powodzeniem znajdziemy zbiornik, który swoim kształtem i kolorem dopasuje się do naszego otoczenia domu | fot.: stock.adobe.com

Zbieranie deszczówki ma swoje początki już w czasach prehistorycznych. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się ją głównie do celów gospodarczych, a w związku z ociepleniem klimatu i nadciągającą suszą, jej zbieranie wydaje się sensownym i koniecznym wyjściem. Zbieranie deszczówki nie wymaga od nas ponoszenia kosztów – poza instalacją zbiornika do zbierania deszczówki – ale to zwróci się bardzo szybko z nawiązką dla naszego portfela, gdyż nie używamy do celów gospodarczych wody kranowej.

Ile wody można zebrać podczas krótkiej ulewy?

Ilość wody jaką jesteśmy w stanie odzyskać zależy od powierzchni dachu, przy którym zamontowany jest zbiornik na deszczówkę. Im większy dach i większy deszcz, tym więcej wody uda nam się zgromadzić w zbiorniku na późniejsze wykorzystanie. Średnio przyjmuje się, że w ciągu dziesięciominutowego intensywnego deszczu można zebrać 50-150 litrów wody, a często nawet więcej. Taka ilość z pewnością wystarczy do podlewania kwiatów w ogrodzie przez tydzień lub opłukania auta z kurzu. 

Do czego stosowana jest deszczówka?

Zbieracze wody to rozwiązanie, które oferuje całkiem sporo możliwości. Deszczówkę najczęściej wykorzystujemy do podlewania roślin w ogrodzie. Oszczędzamy finanse i wodę, bo nie korzystamy z wody wodociągowej, a zarazem jest to korzystne dla roślin, ponieważ zdecydowanie bardziej lubią wodę deszczową, niż wodę z kranu, co przekłada się na obfite plony i kwitnienie. Wodę deszczowa możemy wykorzystywać także do prac porządkowych, stosowana jest także w spłuczkach do WC. 

Jaki zbieracz do deszczówki wybrać?

Mamy dwa rodzaje systemów zbierania deszczówki: podziemny lub naziemny. System podziemny jest o tyle dobrym wyjściem, że zbiornik na deszczówkę jest niewidoczny i nie wpływa na wygląd otoczenia domu. Jest to jednak wyjście droższe i bardziej skomplikowane, wymagające instalacji skrzynek rozsączających pod ziemią, które zgromadzoną wodę będą później rozprowadzać w ziemi.

System naziemny to rozwiązanie łatwiejsze, a zbiornik na deszczówkę może się idealnie wkomponować w aranżację ogrodu i stać się nawet jego ozdobą. Minusem są mniejsze pojemności takich zbiorników, ale za to system naziemny daje nam możliwość decydowania o przeznaczeniu zebranej deszczówki. Zbiornik taki należy tak na prawdę połączyć z odpływem z rynny i cieszyć się zebraną wodą. 

Co jest potrzebne do montażu zbieracza deszczówki?

Najważniejszy oczywiście jest zbiornik na deszczówkę – i tu mamy pełne pole do popisu. Możemy sugerować się wyglądem wizualnym, funkcjonalnością, a także pojemnością, jaka by nas najbardziej satysfakcjonowała. 

Aby połączyć zbiornik z rynną odprowadzającą wodę z dachu, należy zaopatrzyć się w zbieracz (wyłapywacz), który połączyć trzeba ze zbiornikiem. Zamiast tego możemy wybrać kolektor, czyli rurkę, która łączy rynnę ze zbiornikiem, ale wymaga to wywiercenia otworu w rynnie. 

Aby woda spływająca do zbiornika na deszczówkę pozbawiona była zanieczyszczeń w postaci na przykład liści, warto w rynnie zamontować osadnik wraz z koszyczkiem. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż mamy wówczas pewność, że do zbiornika trafi woda bez nieczystości, a sam zbieracz się nie zatka.

Jaki zbiornik wybrać i gdzie go kupić?

Miejsce, gdzie chcemy umieścić zbiornik naziemny powinno znajdować się przy elewacji domu w miejscu zacienionym. Zbiorniki te wykonane są z trwałego i odpornego na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych tworzywa sztucznego. Woda czerpana ze zbiorników jest za pomocą kranu lub umieszczonej wewnątrz pompy ciśnieniowej. 

Oferta i ilość rodzajów zbiorników na deszczówkę z roku na rok jest coraz większa, co sprawia, że z powodzeniem znajdziemy zbiornik, który swoim kształtem i kolorem dopasuje się do naszego otoczenia domu. Szukając tego idealnego, najważniejszym wyborem jakiego powinniśmy dokonać jest jego pojemność – im większy dach, tym na większą pojemność możemy sobie pozwolić, bo na wypadek deszczu szybciej taki zbiornik zostanie zapełniony, a zebrana woda starczy na dłużej.

W związku z rosnącą popularnością zbiorniki dostaniemy już praktycznie w każdym markecie budowlanym, w centrach ogrodniczych, czy sklepach internetowych. W przypadku zakupów przez internet szeroką ofertę zbiorników na deszczówkę znaleźć możemy na stronie sklepu Aquatechnika.

Zbieranie deszczówki staje się coraz bardziej popularne, ponieważ ma wiele zalet. Jest świetnym zabezpieczeniem na wypadek suszy, przyczynia się do oszczędzania pieniędzy, a zarazem jest ekologiczne.

OLI