Zdrowa dieta królika, szynszyli i kawii – na co zwracać uwagę?

0
665
królik i kawia domowa
Siano wspomaga przesuwanie treści pokarmowych. Dzięki temu zapobiega zaparciom, wzdęciom oraz innym problemom trawiennym | fot.: stock.adobe.com

Świnki morskie (kawie), króliki oraz szynszyle uważane są najczęściej za małe i bezproblemowe zwierzęta. Zapewnienie im jak najlepszych warunków życia wymaga jednak posiadania odpowiedniej wiedzy. Ważne jest nie tylko zapewnienie im prawidłowych warunków socjalnych, ale także odpowiedniego, przystosowanego do danego gatunku żywienia. Gwarantuje to prawidłowe funkcjonowanie zwierząt zarówno w sferze fizycznej, jak również w emocjonalnej.

Siano jako podstawa diety

Króliki domowe, świnki morskie (czyli kawie domowe) i szynszyle są zwierzętami roślinożernym. Króliki, w przeciwieństwie do kawii domowych i szynszyli, należą do rzędu zajęczaków. Ich sposób przeżuwania pokarmu znacznie różni się w porównaniu do gryzoni, takich jak świnka morska czy szynszyla. Przede wszystkim – ich zęby nie posiadają korzeni i przeżuwają pokarm ruchami okrężnymi.

Podstawowym pokarmem królików, świnek morskich i szynszyli jest dobrej jakości siano. Dostarcza błonnika, który wspiera procesy trawienne oraz umożliwia ścieranie stale rosnących zębów. Zapobiega to ich przerostowi i konieczności częstych wizyt u weterynarza.

Zawiera stosunkowo mało składników odżywczych i białka, dlatego nie przyczynia się do otyłości zwierząt. Powinno być dostępne przez cały czas przebywania pupila w klatce.

Siano wspomaga przesuwanie treści pokarmowych. Dzięki temu zapobiega zaparciom, wzdęciom oraz innym problemom trawiennym.

Zioła i dodatki codziennego żywienia

Odpowiednim dodatkiem w codziennym żywieniu jest granulat przystosowany do potrzeb danego gatunku, składający się z mieszanki ziół, trawy oraz warzyw. Należy zwracać uwagę na skład, który nie powinien zawierać zbóż.

Zioła powinny być stałym składnikiem uzupełniającym dietę pupili. Odpowiednio zbilansowane dla gatunku mieszanki ziołowe, wykazują się wieloma pozytywnymi właściwościami zdrowotnymi. Są uzupełnieniem codziennej diety w witaminy i minerały, które są dobrze przyswajalne i wykorzystywane przez organizm zwierzęcia.

Świeże warzywa i owoce są składnikiem jedynie uzupełniającym codzienną dietę. Mogą być traktowane jako przysmak. Szczególnie wartościowe są warzywa zawierające dużą ilość witaminy C. Ważne jest jednak, by pochodziły ze sprawdzonego źródła.

Dodatkiem, który powinien być stale dostępny dla zwierząt, są gałązki. Podobnie jak siano, umożliwiają ścieranie zębów oraz zapewniają pupilom odpowiedni poziom włókna w diecie. Są również zdrowym smakołykiem.

szynszyla w dłoniach
Zabronione jest karmienie szynszyli świeżymi warzywami i owocami z rzadkim miąższem, słodyczami i orzechami | fot.: stock.adobe.com

Na co uważać?

W żywieniu królików, świnek morskich (kawii) oraz szynszyli należy zwracać szczególną uwagę na ilość składników odżywczych w diecie zwierzęcia. Zbyt duża ilość pokarmu lub jego wysoka kaloryczność może prowadzić do otyłości.

W przypadku podawania owoców trzeba pamiętać, że zawierają sporą ilość cukru. Jest to szczególnie niebezpieczne dla szynszyli, które mają predyspozycje do występowania cukrzycy.

Pupilom bezwzględnie nie wolno podawać pokarmów typowo ludzkich. Są bardzo szkodliwe i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Króliki, kawie oraz szynszyle to bardzo delikatne zwierzęta, z równie delikatnym układem pokarmowym. Ich prawidłowa dieta jest w pełni uzależniona od tego, co podają im właściciele. Należy dobierać składniki w taki sposób, by każdego dnia zwierzęta miały zapewnione wszelkie niezbędne wartości odżywcze, w odpowiednich dla danego gatunku proporcjach.

ABE