Zwierzęta latem – o czym trzeba pamiętać

0
1862
o czym pamiętać latem mając psa
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, nie powinny być narażone na zbyt długie przebywanie na słońcu i bez wody |fot.: Fotolia

Zwierzęta powinny być traktowane jak członkowie rodziny – wymagają całorocznej opieki i troski. Dlatego, zwłaszcza latem, posiadacze czworonogów stają przed kilkoma istotnymi kwestiami dotyczącymi nie tylko komfortu, ale i zdrowia i życia swoich podopiecznych.

Wyjazd na wakacje – co zrobić ze zwierzęciem?

Biorąc pod swój dach psa, kota, czy innego zwierzęcego pupila, niektórzy zapominają, że będą chcieli wyjechać dokądś całą rodziną, przynajmniej na tydzień lub dwa. Co wtedy zrobić ze zwierzakiem? Opcji jest kilka:

  • hotel dla zwierząt – opcja najpopularniejsza w przypadku psa lub kota,
  • opieka kogoś z członków dalszej rodziny, sąsiada, przyjaciół lub innej zaufanej osoby,
  • opieka osoby dochodzącej na chwilę lub kilka godzin – dobra w przypadku rybek, ptaków, małych gryzoni, niektórych gadów i płazów, które przede wszystkim trzeba karmić i poić oraz zadbać o ich terrarium,
  • zabranie zwierzaka ze sobą – rozwiązanie najczęściej stosowane w przypadku psów i kotów, po upewnieniu się, że w miejscu, gdzie będzie się nocowało, można mieć ze sobą swojego czworonożnego pupila.

Trzeba pamiętać, że nawet tymczasowe umieszczenie swojego zwierzaka w schronisku na czas urlopu jest niestosowne. Pomijając fakt, że nie godzą się one na „tymczasowe porzucenie”. Poza tym schroniska to nie hotele dla zwierząt; to specyficzne miejsca, w którym na zwierzęta czeka tylko stres, niezależnie od tego, czy jest ono – obiektywnie rzecz biorąc – prowadzone bardzo dobrze, czy tylko przeciętnie.

Kolejna sprawa to fakt, że niektóre zwierzęta źle znoszą każdą zmianę otoczenia, nawet będąc ze swoimi opiekunami, co może oznaczać, że w przyszłości nie będzie wskazane zabieranie ich na wakacje. Wtedy – żeby i wilk był syty i owca cała, trzeba będzie zapewnić mu opiekę w miejscu stałego zamieszkania.

Adoptując lub kupując zwierzę, należy pamiętać, że wymaga to zupełnie innej organizacji czasu, niż przedtem. Sprawę powinny przemyśleć szczególnie te osoby, które planują sprowadzenie pod swój dach pierwszego zwierzaka w swoim życiu.

Problemy zdrowotne

W lecie przez wiele dni bywa gorąco. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, nie powinny być narażone na zbyt długie przebywanie na słońcu i bez wody. Mogą doznać po prostu udaru i umrzeć.

Trzeba więc pamiętać o tym, aby pupil miał dostęp do cienia, przewiewu i cały czas napełnionej miski z wodą. Niedopuszczalne jest:

  • zostawianie choćby na chwilę jakiegokolwiek zwierzęcia w zamkniętym samochodzie,
  • przywiązywanie psa przed sklepem, zwłaszcza, jeśli miejsce nie jest zacienione, a zakupy mogą potrwać dłużej niż kwadrans,
  • zamykanie zwierzęcia na balkonie, w pełnym słońcu.

Latem zwierzęta, głównie te wychodzące, mogą mieć tez problem z intruzami. Chodzi przede wszystkim o kleszcze przenoszące różne choroby, w tym babesziozę. Dalej są wszelkie owady żądlące – osy, pszczoły itd. Zwierzęta – podobnie jak ludzie – mogą cierpieć na różne alergię, w tym na nadwrażliwość na ukąszenia i użądlenia owadów szczególnie aktywnych latem.


MSM