Naszyjnik z pereł naturalnych czy hodowanych? Jaka jest różnica?

0
1944
naszyjnik-z-perel

Szukając biżuterii w sklepach jubilerskich klienci dość często zadają pytanie o perły naturalne. Najczęściej jest to nieporozumienie wynikające z braku znajomości zagadnienia i po krótkiej rozmowie z jubilerem rozmowa wraca na właściwe tory, dotycząc w dalszej części klejnotów pochodzących z hodowli. Zdarza się jednak, iż klient konsekwentnie dopytuje się o kamienie naturalne, nie będąc przekonanym do wyjaśnień, które otrzymał. Jaka jest różnica pomiędzy perłami naturalnymi a hodowanymi? Czy naprawdę warto upierać się przy tych pierwszych?

Domy aukcyjne a nie sklepy jubilerskie

Perłami naturalnymi są kamienie, które powstały bez udziału człowieka – były one uzyskiwane aż do początku XX wieku jako trofea z połowu dzikich małży. Ich znalezienie było trudne z uwagi na ogromną rzadkość występowania, a co za tym idzie znalezienie naprawdę pięknego egzemplarza było wydarzeniem niezwykłym. Ich ceny były następstwem tychże trudności – za naszyjnik z pereł naturalnych można było zakupić okazałą rezydencję. Konsekwencją rozpoczęcia masowej hodowli tych klejnotów na farmach w Japonii było zarzucenie poszukiwań ich naturalnych odpowiedników, które dziś znajdujemy głównie w starej biżuterii.

Czy perły naturalne są piękniejsze od hodowanych? Wręcz przeciwnie – z uwagi na skalę hodowli oraz stosowane techniki dużo łatwiej znajdziemy piękny egzemplarz wyhodowany w łonie małża, rzadziej natomiast spotkamy taki wśród kamieni, kiedyś znalezionych przez poławiaczy. W dalszym ciągu jednak naturalne klejnoty są ogromnie kosztowne, wynika to jednak wyłącznie z faktu ich rzadkości. Cena naszyjnika z pereł naturalnych może wahać się w przedziale od kilkudziesięciu tysięcy za sznur małych i nieatrakcyjnych kamieni, do kilku, kilkunastu, a nawet dziesiątków milionów złotych za duże i wyjątkowej jakości rarytasy. Biżuterii tego typu nie znajdziemy w sklepach jubilerskich – powinniśmy jej raczej szukać w sklepach z antykami lub na licytacjach organizowanych przez renomowane domy aukcyjne.

Perły hodowane to nie imitacje

Znacznie tańsze będą naszyjniki z pereł hodowanych – tu naprawdę piękne sznury kupimy już za kilka do kilkudziesięciu tysięcy, a najtańsze możemy znaleźć nawet w cenach poniżej stu złotych. To, iż nie używamy do ich opisu słowa „naturalne” nie oznacza, że są czymś sztucznym – jest to dokładnie ten sam kamień szlachetny co perła naturalna. Podstawową różnicą jest fakt, iż został pozyskany w środowisku kontrolowanym przez człowieka, który pobudził organizm małża do wytwarzania perły. Będzie również, w mniejszym lub większym stopniu, różnił się budową wewnętrzną – dzięki użyciu kulistego jądra w hodowli częściej uzyskuje się regularne kształty kamieni. Imitacje natomiast są koralikami ze szkła, plastiku lub muszli pokrywanymi lakierem, który ma naśladować wygląd prawdziwych klejnotów. Wprawne oko rozpozna imitacje błyskawicznie. Odróżnienie kamieni naturalnych od hodowanych wymaga czasem zaawansowanej aparatury badawczej.

Z uwagi na rzadkość kamieni z połowu, naszyjniki z pereł naturalnych zazwyczaj skompletowane są z klejnotów o różnej wielkości ułożonych w porządku od najmniejszego do największego – ten o najbardziej okazałych wymiarach zazwyczaj znajduje się na froncie. Stopniowanie wielkości spotyka się czasem także w naszyjnikach z pereł hodowanych, jednak najczęściej mamy tu do czynienia z lepiej dobranymi kamieniami, których wymiary różnią się nieznacznie. Również sam kształt będzie doskonalszy wśród egzemplarzy pochodzących z hodowli – powstanie idealnej kuli w ciele małża bez zaszczepienia go kulistym jądrem jest niezwykle rzadkie. W naszyjniku z pereł naturalnych kształty bliskie idealnej kuli wywindują cenę pod niebiosa, szczególnie jeśli dotyczyć to będzie kamieni dużych.

Biżuteria czy inwestycja

Jeśli stać nas na wydatek liczony w setkach tysięcy lub milionach złotych i zależy nam na tym, aby zakup miał charakter inwestycji bardziej niż ozdoby na co dzień, naszyjnik z pereł naturalnych będzie dobrym wyborem. W przeciwnym przypadku poszukajmy czegoś naprawdę pięknego, co zmieści się w naszym budżecie, wśród kamieni hodowanych. Ceny tych ostatnich również rosną – tym szybciej, im ich jakość jest wyższa. Szukajmy więc przede wszystkim piękna. I jedno i drugie zostało zrodzone przez naturę, a niewielka pomoc człowieka powoduje, iż to pochodzące z farmy jest dostępne większej ilości nabywców.


Materiał partnera zewnętrznego