Różne kroje płaszczy damskich – jak je rozróżnić i wybrać idealny model dla siebie?

0
4331
trzy kobiety w beżowych płaszczach
Każda figura jest piękna i wyjątkowa. Każda potrzebuje innych krojów, dzięki którym możliwe będzie podkreślenie jej walorów - krągłego biustu, wąskiej talii czy pełnych bioder | fot.: materiał partnera

Płaszcze goszczą w naszej szafie od ponad 100 lat. Ich pierwsze kroje powstały z myślą o modzie męskiej, która zainspirowała późniejszych projektantów i twórców kreacji damskich. Dziś jest nieodzownym akcentem naszej szafy – bez względu na nasz wiek, figurę czy płeć.

Wybór idealnego płaszcza damskiego jest niezwykle ważny z kilku względów – po pierwsze służy nam podczas chłodnej jesieni lub mroźnej zimy; po drugie – podkreśli naszą figurę, zapewniając nam niewymuszoną elegancję, również w stylizacjach w typie casual.

Tylko jak w gąszczu różnych modeli znaleźć ten, który najlepiej podkreśli naszą sylwetkę? Czym różnią się najpopularniejsze kroje i który z nich powinien znaleźć się w naszej szafie?

Rodzaje płaszczy damskich

Obecnie w nomenklaturze branży fashion słyszy się o trenczach, parkach i kubełkach. Każde z tych określeń odnosi się do kroju płaszcza, który szturmem wkroczył do naszych szaf. Jak je od siebie odróżnić, aby nie zagubić się w gąszczu tych obcych nazw?

Trencz to jeden z największych klasyków świata mody i do dziś kojarzony jest głównie z filmem Casablanca. Prawdą jednak jest, iż pierwszy krój powstał już na początku XX wieku, kiedy to Thomas Burberry stworzył ów płaszcz na zamówienie brytyjskiej armii. Zlecenie jasno wymagało, aby płaszcz wykonany był z nieprzemakalnego materiału, który ochroni przed wiatrem, aby posiadał sprzączki, pagony, a sam projekt był wystarczająco długi, aby chronić żołnierzy przed chłodem. Jego nazwa wywodzi się z kultury wojska, oznaczając “okop” (ang. trench). W 1920 roku do płaszcza doszyto kraciastą podszewkę, która do dziś stała się symbolem firmy Burberry. Nieco później, latach 40. dzięki filmowi Casablanca i znakomitej kreacji Humphreya Bogarta, trencz zyskał na sławie, przenikając tym samym do codziennych, miejskich stylizacji.

Dziś podstawowymi elementami, pozwalającymi nam na odróżnienie trenczu od innego płaszcza są: duże klapy na wysokości ramion i szyi, pokaźne guziki – najczęściej dwurzędowe – pasek lub wiązanie na wysokości talii i najważniejsze – biały, karmelowy lub beżowy kolor.

Inny krój – tzw. płaszcz szlafrokowy – przypomina nieco klasyczny szlafrok, który zakładamy po gorącej kąpieli. Materiał, ze względu na swoja masywność i gruby splot, jest wyjątkowo sztywny, dlatego też odzienie to cieszy się największym uznaniem podczas późnych i chłodnych jesieni. Ze względu na sposób układania, płaszcze szlafrokowe mogą delikatnie poszerzać sylwetkę na wysokości bioder, co docenią głównie sylwetki-kielichy.

Płaszcz kubełkowy (lub pudełkowy) – jak sama nazwa wskazuje – przypomina swoim krojem prostokąt. Prosty i minimalistyczny fason nawiązuje do klasycznych płaszczy, znanych z lat dwudziestych i trzydziestych poprzedniego wieku. Krój pudełkowe posiadają kaptur i guziki ułożone w jednym lub dwóch rzędach (rzadziej pojawia się zamek błyskawiczny), a także spore, symetryczne kieszenie na wysokości bioder.

kobieta w zimowym płaszczu
W przypadku filigranowych i niskich kobiet należy uważać na długie, masywne fasony | fot.: materiał partnera

Jaki płaszcz wybrać do swojej figury?

Każda figura jest piękna i wyjątkowa. Każda potrzebuje innych krojów, dzięki którym możliwe będzie podkreślenie jej walorów – krągłego biustu, wąskiej talii czy pełnych bioder. Na szczęście obecni projektanci i producenci wykorzystują tą piękną różnorodność, tworząc coraz to nowe projekty. Mnogość możliwości pozwala na wybranie fasonu nie tylko modnego, ale przede wszystkim – komfortowego i przychylnego naszej figurze. Proponowane na wybiegach i w katalogach kroje, kolory i fasony, uszczęśliwią niejedną “gruszkę’, “klepsydrę”, czy “jabłko”.

  • Jeśli jesteś jabłkiem – i twoja figura przypomina okrągły, popularny owoc – twoim największym atutem są wąskie ramiona i zgrabne, długie nogi. Krągły brzuszek, duży biust i brak zarysowanej talii, tylko pozornie może stanowić za problem. Jak się okazuje – klasyczny model oversize, o delikatnym taliowaniu będzie najlepszym wyborem dla typowego jabłka. Ważne jest, aby płaszcz nie posiadał paska, który dodatkowo podkreśla krągłości, uwydatniając tym samym pokaźny brzuszek.
  • Jeśli jesteś klepsydrą – a więc cieszysz się proporcjonalną sylwetką z wyraźnym wcięciem w talii, zaokrąglonymi biodrami i porównywanie wąskimi ramionami – wybieraj modele z szerokimi klapami oraz z wyraźnymi kieszeniami na biuście. Nie bój się pasków, wiązań lub płaszczy o kroju szlafrokowym. Co odważniejsze Panie zdecydować się mogą na modele skrojone na wzór litery A – z lekko rozszerzanym dołem.
  • Jeśli jesteś gruszką – możesz pochwalić się wąskimi ramionami i wyraźną talią, ale problemem są nieproporcjonalnie duże pośladki i uda – wybieraj modele z poduszkami wszytymi na wysokości ramion. Doskonałym wyborem będą grube paski, dzięki którym podkreślisz wąską talię, tworząc z sylwetki pożądaną klepsydrę.
kobieta w czarnym płaszczu oparta o ścianę
Kobiety w typie plus-size powinny rezygnować z modeli oversize, które dodatkowo poszerzają sylwetkę | fot.: materiał partnera

W przypadku filigranowych i niskich kobiet należy uważać na długie, masywne fasony (np. te, sięgające kostek lub łydek), które dodatkowo skrócą nasze nogi, odejmując nam optycznie kilku centymetrów. Dla niskich kobiet doskonały będzie trencz lub krótki płaszczyk, zatrzymujący się na wysokości bioder. Kobiety w typie plus-size powinny rezygnować z modeli oversize, które dodatkowo poszerzają sylwetkę, zaburzając przy tym jej proporcje. W takim przypadku – ponownie – dużo lepiej sprawdzi się klasyczny trencz z lekkim taliowaniem lub płaszczyk delikatnie rozszerzany ku dołowi.


Materiał partnera zewnętrznego