Spinki do mankietów

0
425
spinki do mankietów
Po raz kolejny moda zatoczyła wielkie koło, przywracając do łask spinki do mankietów | fot.: materiał partnera

We wczesnych latach XVII wieku do łączenia mankietów używano wstążek, które wówczas uchodziły za symbol klasy i elegancji. W późniejszym okresie do użytku weszły guziki mankietowe, które cieszyły się ogromnym powodzeniem, zwłaszcza wśród zamożnej części społeczeństwa. Bowiem był to dość kosztowny dodatek, jego posiadanie określało status społeczny osoby, która go nosiła. Wraz z nadejściem XIX wieku popularność spinek wzrosła do tego stopnia, że rozpoczęto masową produkcję tego dodatku. Jednak ilość produkowanych wtedy spinek przedłożyła się na ich jakość, co spowodowało, że luksusowy dotąd produkt stał się powszechnie dostępny.  

Gdy zachwyt spinkami do mankietów nieco opadł, a ich miejsce zastąpiły praktyczne guziki – projektanci z całego świata postanowili przywrócić im dawną świetność, poprzez tworzenie niepowtarzalnych dodatków, dedykowanych jedynie wąskiej grupie odbiorców. W ten właśnie sposób spinki odzyskały dawną unikalność, kojarzoną wyłącznie z luksusem. 

Spinki do mankietów – wielki come back

Po raz kolejny moda zatoczyła wielkie koło, przywracając do łask spinki do mankietów. Jednak jak każdy inny modowy powrót, tak i ten, niesie za sobą pewne zmiany. Obecne spinki charakteryzują się większą dbałością o każdy szczegół, gdyż stanowią raczej nietuzinkowy dodatek do szykownych strojów. Dlatego najchętniej sięgają po niego mężczyźni, a coraz częściej nawet kobiety, którzy cenią sobie niezwykłą elegancję jaką zapewnia ten subtelny, aczkolwiek efektowny rodzaj biżuterii. 

Wyróżniamy trzy typy spinek do mankietów: spinki z łańcuszkiem, spinki z nakrętką, spinki z zapięciem w kształcie litery „T”. Jednak każdy z tych typów występuje dziś w bogatej wersji.

Rodzaje spinek do mankietów

Osoby, które dziś sięgają po ten rodzaj biżuterii mają do wyboru cały szereg różnorodnych opcji – zarówno kolorystycznych, jak i stylistycznych. Bowiem projektanci zadbali o to, aby każdy klient mógł znaleźć swój idealny dodatek. Zwłaszcza, że obecne spinki nie są już tylko dedykowane wielkim wyjściom, można je nosić także do codziennych stylizacji. Stąd ich bogata oferta:

subtelne spinki wykonane z metali nieszlachetnych

bogato zdobione spinki z metali

kolorowe spinki

spinki z motywem (gadżetowe)

spinki do mankietów wykonane z czystego złota

spinki do mankietów wykonane z czystego srebra

spinki wysadzane kamieniami szlachetnymi

spinki zdobione kryształkami

spinki grawerowane

spinki z logo domów mody

Dla kogo spinki do mankietów?

Należy pamiętać, że spinki nie pasują do każdego rodzaju mankietów. Dedykowane są wyłącznie koszulom, które posiadają tzw. mankiet francuski, inaczej zwany podwójnym. Mankiet takiej koszuli jest specjalnie uformowany, co umożliwia wpięcie odpowiednio dobranej spinki. Wówczas mankiet ozdobiony spinką musi lekko wystawać spod mankietu marynarki. Spinki powinny być dopasowane do stylistyki i koloru poszczególnych elementów stroju, a także pozostałej biżuterii. 

     Dobrze dobrane spinki do mankietów  świadczą o klasie i dobrym guście osoby, która je nosi.

Materiał partnera