Aktualne statystyki portu lotniczego w Gdańsku

0
1472
Parking - znak drogowy
W czasie wakacji na parkingach pod lotniskiem w Gdańsku czasem nie ma nawet jednego wolnego miejsca. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Międzynarodowy port lotniczy w Gdańsku, znajdujący się w dzielnicy Matarnia, nosi imię polskiego noblisty i prezydenta Lecha Wałęsy. To port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, który położony jest w odległości około 10 km od centrum Gdańska i Sopotu oraz 23 km od centrum Gdyni. Jak sobie radzi? Ilu pasażerów korzysta z gdańskiego lotniska?

Podsumowanie roku 2018

W całym 2018 roku port lotniczy w Gdańsku-Rębiechowo obsłużył niemal 5 mln pasażerów, dokładnie 4 980 647 osób. To o 8 proc. więcej niż w 2017 roku. Jednocześnie wzrosły dochody lotniska. Rok 2018 zakończył się zyskiem netto na poziomie 36,9 mln zł, co oznacza wzrost o 100 proc. w perspektywie rocznej.

Lotnisko im. Lecha Wałęsy może poszczycić się 46 482 operacjami lotniczymi w 2018 roku, na co składa się suma startów i lądowań. Ilość ładunków cargo w tonach wyniosła 6 213, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Wśród nowo uruchomionych w 2018 roku połączeń znalazły się takie kierunki jak: Barcelona – Reus, Berlin, Brema, Kutaisi, Oslo – Gardermoen i Zurych.

Wyniki za I półrocze 2019 roku

Przez ostatnie pół roku port lotniczy w Gdańsku obsłużył blisko 2,5 mln pasażerów. Najprawdopodobniej, według prognoz, lotnisko w całym roku bieżącym obsłuży ponad 5 mln pasażerów, pobijając tym samym ubiegłoroczny wynik. Dokładny rezultat z pierwszego półrocza dla gdańskiego lotniska to 2 462 777 pasażerów, co stanowi wzrost o 5,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Zanotowano przy tym wzrost liczby operacji lotniczych o 1,9 proc. oraz w przewozach cargo o 9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku.

Latem ruch na lotnisku jest większy, dlatego dane za II połowę 2019 roku powinny być jeszcze lepsze. W czasie wakacji na parkingach pod lotniskiem w Gdańsku czasem nie ma nawet jednego wolnego miejsca. Jak radzi właściciel Interparking Gdańsk (https://www.airport.gdansk.pl/informacje-dla-pasazerow/parking/plan-parkingu-p10.html), najlepiej dokonywać rezerwacji z wyprzedzeniem, aby mieć pewność miejsca na parkingu blisko lotniska, z dojazdem busem do terminala pasażerskiego.


Materiał partnera zewnętrznego