Assistance jako przewodnik i pomoc dla turysty za granicą?

0
1076
Kobieta za kierownicą
Jeśli dojdzie do wypadku, być może będziesz musiał porozmawiać z odpowiednimi organami w danym kraju, np. z policją. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Znasz ten entuzjazm podczas planowania wakacyjnych podróży? Często towarzyszy mu również stres. Zwłaszcza, gdy wyjeżdżasz z rodziną na urlop swoim własnym samochodem. Możesz go sobie jednak oszczędzić. Jednym ze sposobów jest zakup assistance, które, co prawda, nie zapobiegnie zdarzeniom losowym, ale sprawi, że poczujesz się bezpieczniej, mogąc liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela.

Każdy rodzaj polisy, jaki oferują Ci ubezpieczyciele, zapewnia inną ochronę. Właśnie dlatego ubezpieczenia komunikacyjne mogą, a nawet powinny być zawierane jednocześnie, bo doskonale się uzupełniają. Polisa zapewni Ci pełną ochronę w nieprzewidzianych i niezbyt przyjemnych sytuacjach na drodze, gdy będzie zakupiona w pakiecie:

  • OC jako zabezpieczenie Twoich oszczędności, gdy jesteś sprawcą wypadku,
  • AC jako organizacyjne i finansowe wsparcie przy naprawie samochodu lub w przypadku jego kradzieży,
  • assistance, czyli pomoc dla Ciebie i podróżujących z Tobą osób na drodze.

Poniżej podpowiadamy, w jakich sytuacjach ASS będzie pomocne w trakcie zagranicznych wojaży.

Assistance na drodze pomoże w razie kolizji

Wyobraź sobie, że przemieszczając się podczas zagranicznego urlopu, wpadłeś w poślizg, miałeś stłuczkę lub poważniejszy wypadek, który uniemożliwia dalszą podróż tym samym środkiem transportu. Jeśli zdarzenie miałoby miejsce w Polsce, np. w drodze do pracy, mógłbyś nawet sam zadzwonić po lawetę i skontaktować się ze swoim mechanikiem, z którego usług często korzystasz. Sprawa będzie nieco bardziej skomplikowana, jeśli będziesz potrzebował pomocy w innym kraju.

Poza miejscem swojego zamieszkania z pewnością będziesz potrzebował pomocy, bo najprawdopodobniej nie będziesz orientował się w procedurach, jakie są prowadzone w razie zdarzenia drogowego w danym kraju. Możesz mieć też problem ze znalezieniem odpowiedniego mechanika, który zająłby się Twoim pojazdem. Nie mówiąc już o wysokich kosztach związanych z usunięciem szkody. A te mogą być liczone np. w euro.

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi właśnie assistance dla auta. Jeśli skontaktujesz się z ubezpieczycielem i przedstawisz mu swoją sytuację, otrzymasz nie tylko telefoniczne instrukcje dotyczące kolejnych kroków, jakie powinieneś podjąć w razie zdarzenia drogowego.

Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe przyśle specjalistę, który pomoże Ci w naprawie auta przy drodze, jeśli awaria nie jest bardzo poważna. Może też zorganizować lawetę, a ta odholuje pojazd do najbliższego lub wybranego przez Ciebie warsztatu samochodowego (w zależności od wybranego przez Ciebie wcześniej wariantu ubezpieczenia).

Mężczyzna podczas podróży samochodem
Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe przyśle specjalistę, który pomoże Ci w naprawie auta przy drodze, jeśli awaria nie jest bardzo poważna. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W ramach ASS otrzymasz pomoc tłumacza i prawnika

Jeśli dojdzie do wypadku, być może będziesz musiał porozmawiać z odpowiednimi organami w danym kraju, np. z policją. W takim przypadku może przydać Ci się pomoc tłumacza, który dokładnie przełoży Twoje słowa i przedstawi sytuację funkcjonariuszowi. Pomoże także zrozumieć pytania, które policjant zada Tobie. Ta opcja przydaje się szczególnie w tych krajach, w których angielski nie jest popularnie używany, a Ty nie znasz miejscowego języka.

Pomoc tłumacza okaże się nieoceniona, gdy zajdzie konieczność skorzystania z pomocy lekarza. Hospitalizacja czy nawet zwykła konsultacja medyczna może okazać się problematyczna, jeśli nie będziesz mógł porozumieć się ze specjalistą. Tłumacz będzie pośredniczył w wywiadzie lekarskim: przetłumaczy dla Ciebie pytania lekarza, wytłumaczy mu, co Ci dolega i przedstawi Ci diagnozę postawioną przez doktora.

W sytuacjach spornych przyda Ci się także pomoc prawnika, który będzie znał prawo obowiązujące w kraju, po którym podróżujesz. Wytłumaczy Ci Twoje prawa i obowiązki, a także będzie reprezentował Cię w rozmowach z funkcjonariuszami.

Gdy potrzebujesz pomocy lekarza

Możliwość skorzystania z opieki medycznej, zwłaszcza za granicą to duży komfort psychiczny. Będziesz spokojniejszy podczas wakacji, wiedząc, że w razie potrzeby nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby udać się do lekarza. Oczywiście możesz zasięgnąć jego porady prywatnie, ale musisz wiedzieć, że taka wizyta będzie Cię dużo kosztowała. Nie dość, że liczona np. w euro, to jeszcze dodatkowe badania lub konieczność hospitalizacji pomnożą niepotrzebne koszty.

Assistance jest właśnie po to, aby uchronić Cię przed niechcianymi i dużymi wydatkami. Jeśli posiadasz assistance w odpowiednim zakresie, otrzymasz ochronę dla siebie i podróżujących z Tobą osób, gdy ucierpieliście w wypadku drogowym. TU podpowie, gdzie się udać po pomoc, a także opłaci wizytę.

Zepsuł Ci się samochód? Otrzymasz auto zastępcze

Awaria lub uszkodzenie pojazdu w wypadku może skutecznie uniemożliwić dalszą podróż. Nie oznacza to jednak końca Twoich wakacji. W rozszerzonych wariantach polisy assistance dla samochodu ubezpieczyciele oferują auto zastępcze, dzięki któremu będziesz mógł nadal cieszyć się urlopem i korzystać z uroków kraju, w którym wypoczywasz. Czas wypożyczania auta na podstawie polisy zależy przeważnie od zakresu, na jaki się zdecydowałeś.

Ubezpieczyciel zapewni Ci nocleg lub powrót do kraju

W zależności od firmy ubezpieczeniowej, w której się ubezpieczysz, możesz otrzymać pomoc w zakresie organizacji noclegu lub transportu powrotnego po wypadku za granicą. Wybierając polisę, zwróć uwagę czy TU oferuje jedynie pomoc logistyczną, czy pokryje także koszty powrotu do kraju lub opłaci hotel.

W najgorszym scenariuszu, tj. w przypadku śmierci którejś z podróżujących osób, towarzystwo ubezpieczeniowe może zająć się także przewiezieniem zwłok do kraju.

Oczywiście usług oferowanych przez ubezpieczycieli w ramach assistance jest o wiele więcej. Przeczytasz o nich na https://ubsy.pl/ubezpieczenie-assistance/.


Materiał partnera zewnętrznego