Birma – wycieczka marzeń

0
425
Pagan, Myanmar (Birma)
Pagan – starożytne miasto i księstwo w Mjanmie słynące z wielkiej liczby buddyjskich pagód, świątyń, klasztorów i 380 innych obiektów | fot.: stock.adobe.com

Birma to stosunkowo nowy kierunek wycieczek, który zdobywa dopiero szczyty popularności. Nie jest jeszcze tak popularna jak sąsiadująca z nią Tajlandia, ale ma do zaoferowania równie atrakcyjne widoki, egzotyczną kuchnię, jak i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Nie bez znaczenia są przyjaźni i sympatyczni tubylcy, którzy na długo zapadają w pamięć turystom, zaskakując swoim przyjaznym i szczerym podejściem do drugiego człowieka. Birma to również stosunkowo droga wycieczka, ponieważ kraj pozyskuje najwięcej korzyści właśnie z turystyki, która stanowi dla niego główne źródło dochodów. Alternatywą pozostaje wybór tańszego hotelu na obrzeżach miasta, a następnie podróż autokarem do centrum, co wiąże się z poznawaniem okolicznych miejscowości. W ten sposób można także zapewnić dochód biedniejszym mieszkańcom Birmy, co spotka się na pewno z ich dużą wdzięcznością. 

Sytuacja polityczna w Birmie

Birma to bez wątpienia ubogi kraj, który cechuje się specyficzną sytuacją polityczną. Niemniej, trudności związane z tą tematyką równoważy wyjątkowość miejsca. Wbrew powszechnym opiniom w miejscach publicznych wcale nie znajduje się wiele patroli policji, choć nie zmniejsza to poziomu bezpieczeństwa w kraju. Osoby, które oczekują błogiego relaksu i wypoczynku z pewnością zachwycają się rajskimi plażami, które wprost zachęcają do kąpieli słonecznych i wodnych. Nie sposób jednak nie skorzystać także z aktywnej formy wypoczynku, która jest również dostępna w Birmie.

Yangon
Yangon największe miasto Myanmar | fot.: stock.adobe.com

Egzotyczna Birma

Jakie miejsca warto koniecznie odwiedzić? Można się zaskoczyć, jak wiele ma to miejsce do zaoferowania turystom. Prawdziwy turysta koniecznie musi zobaczyć Yangon największe miasto Myanmar, które zachwyca z wielu powodów, ale jednym z najważniejszych jest bez wątpienia wyjątkowa architektura. Bogactwo architektoniczne prezentują przede wszystkim monumentalne świątynie, gwarne i zatłoczone ulice zachwycające swoim oryginalnym stylem, jak i urocze restauracyjki oraz kawiarenki, w których czas płynie niespiesznie. Z kolei dla mieszkańców jednym z najważniejszych miejsc jest Kyaiktiyo czyli jedno z najświętszych miejsc, w którym zwiedzać można Złotą Skałę. W rzeczywistości ogromny kompleks złożony z wysokiej stupy umieszczonej na balansującej skale. Całość została pokryta płatkami złota, stąd wynika jej nazwa. Widok z pewnością jest imponujący i zachwycający, szczególnie ze względu na widoczne bogactwo i przepych.

Kyaiktiyo
Kyaiktiyo czyli jedno z najświętszych miejsc, w którym zwiedzać można Złotą Skałę | fot.: stock.adobe.com

Z kolei nad jeziorem Inle położonych jest wiele malowniczych wioseczek, które z pewnością zachwycą turystów i pozwolą nieco odpocząć od miejskiego zgiełku. Turyści są w nich mile witani. Planując jednak wycieczkę do Birmy, warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie miejsca są dostępne dla turystów. Reżim, który sprawuje władzę w kraju decyduje o dopuszczalnych trasach wycieczki, jak i miejscach zamkniętych dla turystów.

Inle  Myanmar
Nad jeziorem Inle położonych jest wiele malowniczych wioseczek | fot.: stock.adobe.com

Wycieczka do Birmy może być pasjonującym wydarzeniem, które łączy w sobie zarówno uroki zwiedzania pięknego kraju, jak i poznawania niełatwej historii ludności zamkniętej w trudnej sytuacji politycznej.

IIM