Czeska Praga i chorwacki Dubrownik wciąż nie tracą na zainteresowaniu turystów. Co warto tam zobaczyć?

0
1314
Most Karola w Pradze
Praga to doskonały kierunek na wolny weekend. Na zdjęciu most Karola | fot.: StockAdobe.com

Są miasta, które doskonale zapadają w pamięci. Miasta, do których chętnie wracamy, a podczas jednej wizyty już planujemy następną. Każdy z nas ma z pewnością jedno takie miejsce, które regularnie odwiedza i które nigdy nie prezentowało się tak samo. To właśnie dlatego czeska Praga oraz chorwacki Dubrownik ciągle przyciągają tłumy turystów, którzy spacerując ich wąskimi uliczkami, chłoną miasto wraz z jego historią i kulturą. Jeśli jeszcze nie było Cię w tych rejonach, sprawdź, gdzie warto się udać oraz co zobaczyć! 

Praga atrakcje turystyczne

Praga to doskonały kierunek na wolny weekend. Do odwiedzania stolicy Czech zachęca stosunkowa bliska odległość, a także masa różnorodnych atrakcji, które sprawiają, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Praga jest miastem z wyjątkowym klimatem, którego najlepiej doświadczyć odbywając spacer jej ulicami. Dobrze rozplanowana trasa bez większego wysiłku zaprowadzi nas w najważniejsze punkty!

Zamek na Hradczanach

Ogromny zamek na hradczańskim wzgórzu to obowiązkowe miejsce w praskim przewodniku. Jest on dawną siedzibą tamtejszych królów, a obecnie uważa się go za największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie! Otaczają go przepiękne ogrody, mury obronne, a w pobliżu znajduje się także katedra św. Wita.

Złota Uliczka

Złota Uliczka, którą kiedyś nazywano Złotniczą swoją nazwę wzięła od ówczesnego przeznaczenia- była ona bowiem siedzibą złotników. W latach późniejszych zamieszkiwała ją biedota, a następnie stała się ona miejscem spotkań poetów. W jednym z tamtejszych domków pisał sam Franz Kafka. Dzisiaj znajdziemy tu liczne sklepiki, wystawy oraz galerie.

Most Karola

Będąc w Pradze grzechem jest nie przespacerować się mostem Karola, uważanym za symbol miasta. Ze względu na prawdziwe tłumy turystów najlepiej udać się tu wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Rynek Starego Miasta

Stare Miasto z przepiękną zabudową, licznymi kawiarniami oraz restauracjami to idealne miejsce na popołudniowy odpoczynek. Możemy podziwiać je również z góry, wdrapując się na wieżę ratusza. To także tam znajdziemy słynny, XV-wieczny zegar Orloja.

Biblioteka na Strahovie

Jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie znajduje się właśnie w Pradze. Jest ona podzielona na trzy części: Salę Teologiczną, Salę Filozoficzną i łączący je Gabinet Osobliwości. Klimat jej wnętrza tworzą solidne meble z drzewa orzechowego oraz zdobiony malowidłami sufit.

Dubrownik atrakcje turystyczne

Chorwacja, dubrownik
Chorwacja swoje prawdziwe oblężenie przeżywa w sezonie wakacyjnym, serwując znakomitą pogodę i krystaliczne wody oraz urzekając malowniczymi miejscowościami | fot.: StockAdobe.com

Chorwacja swoje prawdziwe oblężenie przeżywa w sezonie wakacyjnym, serwując znakomitą pogodę i krystaliczne wody oraz urzekając malowniczymi miejscowościami. Jedną z nich jest właśnie Dubrownik, uważany za perłę Adriatyku.

Wielka Fontanna Onufrego

Pochodząca z XV wieku fontanna została wzniesiona na zakończenie budowy linii wodociągowej, która dostarczała wodę miastu, wprost z rzeki Dubrovacki. Jej wygląd zmienił się na przestrzeni wieków: w wyniku trzęsienia ziemi uległa ona zniszczeniu, tracąc większość swoich zdobień.

Mury Obronne

Spacer murami obronnymi, o łącznej długości niecałych 2 km to gratka dla tych, którzy lubią podziwiać miasta z góry. Wysokość w najwyższym punkcie wynosi 25 m, z kolei grubość to 1,5 do 6 m. To szansa, aby zobaczyć Dubrownik z każdej strony!

Plac Luža z pałacem Sponza

Kompleks tych zabytków pochodzi z wieku XVI, gdzie od początków swego istnienia pełnił szereg różnych funkcji. Znajdował się tu m.in skarbiec, urząd celny oraz Muzeum Rewolucji Socjalistycznej.

Pałac Rektorów

Wyjątkowo charakterystyczny punkt miasta, uważany za jeden ze słynniejszych pałaców Dubrownika, który w czasach swojego powstania (XV w) był siedzibą władz Republiki Dubrownika, na czele których stał właśnie rektor. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Miejskie.

MBY