Hawaje – raj na ziemi

0
1684
Hawaje Oahu
Oprócz różnorodności przyrody, to miejsce naprawdę zaskakuje łagodnym klimatem tropikalnym | fot.: Fotolia

Hawaje to gromada małych wysp położonych na Oceanie Spokojnym. Wszystkie wyspy różnią się od siebie: piękne lasy tropikalne i skały wulkaniczne, jaskinie i wąwozy górskie, piękne ogrody kwiatowe z egzotycznymi roślinami i wodospadami. Wszystko to na tle błękitnego nieba, najczystszych plaż i rozległego oceanu. Miejscowi witają turystów, organizując huczne uroczystości. Nic dziwnego, że Wyspy Hawajskie są nazywane rajem na ziemi i są nagradzane za najlepsze miejsce do wypoczynku.

Wyspy Hawajskie

Najbardziej zaludnioną wyspą Hawajów jest Oahu, 80% ludności mieszka na tej wyspie. Oahu słynie z plaż i pałacu hawajskich królów. Wyspa jest największym parkiem kolekcji wulkanicznych i skał. Istnieją również muzea narodowej kultury hawajskiej. Maui zwana też Valley Island nie jest tak popularna wśród turystów ze względu na górzysty krajobraz. Na Kauai lub na Wyspie Ogrodów, znajduje się duża liczby wodospadów, w przybliżeniu jest ich około 20. Z powodu niedostępności i przeszkód, jest to cud życia dzikiej przyrody, pełen fantastycznie pięknej flory. To właśnie na tej wyspie podczas wyprawy wylądował kapitan Cook.

hawajskie wodospady
Zachwycające hawajskie wodospady | fot.: Fotolia

Miasta na Hawajach

Oprócz różnorodności przyrody, Hawaje naprawdę zaskakują łagodnym klimatem tropikalnym. W małych miastach można spróbować naturalnej kawy, odwiedzić ciekawe galerie sztuki i muzea, odwiedzić hałaśliwe imprezy na plaży. Przebywając na Hawajach nadarza się świetna okazja na zakup pamiątek, tradycyjnych ubrań i biżuterii, hawajskiej sztuki i dań.

Hawaje nie mają kuchni narodowej. W lokalnych restauracjach i kawiarniach można spróbować dań kuchni międzynarodowej bogatej w owoce morza. Wyspy hawajskie to wspaniałe wakacje z całą rodziną, gdzie można podziwiać wspaniałe krajobrazy, przyjemny klimat, dobre nastawienie mieszkańców, spróbować tradycyjnej odmiany kawy, egzotycznych owoców i orzechów oraz poznać piękno podwodnego świata.

Kealakekua
Kealakekua, monument ku czci kapitana Cooka | fot.: Fotolia

Hawaje latem i zimą

Hawaje to archipelag na środkowym Pacyfiku. Składa się ze 162 wysp, ale tylko siedem z nich jest zamieszkanych. Na Hawajach są dwie pory roku – zima i lato. Lato zaczyna się na początku maja i kończy w październiku. Zimy od października do końca kwietnia. Nie ma wiosny i jesieni, jako takiej. Zimą, w grudniu i styczniu są stosunkowo chłodne miesiące, średnia temperatura waha się w okolicach +18 stopni, czasami wzrasta, do +27, ale to nie przeszkadza przyjeżdżającym tutaj turystom, opalać się na słońcu

Najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Średnia temperatura w regionie wynosi +22. Od czasu do czasu pasek termometru spoczywa na +33. W zimie na Hawajach, deszcze są dość ulewne. Latem jest tu sucho i ciepło. Bardzo rzadko słońce jest pokryte chmurami. W oceanie można pływać przez cały rok. Temperatura wody w zimie wynosi około +23, latem + 28.

Piękno przyrody pozostaje jednym z głównych atutów Hawajów. Ciepły tropikalny klimat, długa linia brzegowa, bujne lasy tropikalne, wodospady, płynące przez kaniony burzliwych rzek i aktywnych wulkanów sprawiły, że wyspa stała się popularnym miejscem podróży dla turystów, surferów, biologów i wulkanologów. I oczywiście plaże są złote, czerwone, czarne, a nawet zielone, pieszczone przez niekończące się fale.

Dość ciekawa i popularna wśród turystów atrakcja to Park Narodowy – wulkany, które znajdują się na Big Island. To niesamowite, że te wulkany są nadal aktywne, a lawa wpada do wody oceanu. Również zwiedzanie Hawajów nadal można odbywać w Dolinie Wapio i rezerwacie morskim Kealakekua. Wyspa Maui służy, jako popularne miejsce do oglądania humbaków od 15 grudnia do 15 kwietnia każdego roku, kiedy ogromne humbaki migrują do ciepłych wód Hawajów, aby wychowywać swoje potomstwo. Obok Maui znajduje się Molokini tzn. krater wulkanu częściowo zanurzony w wodzie, idealne miejsce do nurkowania.

ACH