Jedziemy na Słowenię!

1
1718
Lublana
Stolica kraju oferuje ciekawą starówkę oraz świetne restauracje i bary | fot.: Fotolia

Ten niewielki kraj przestaje być już po prostu punktem na trasie do Chorwacji, a coraz częściej jest miejscem docelowym dla turystów. I trudno się dziwić, bo Słowenia oferuje wszystko, czego turysta może zapragnąć – wspaniałe plaże, wysokie góry, piękne zabytki i cuda natury.

„Europa w pigułce

Słowenia ma około 20 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni i nieco ponad 2 miliony mieszkańców – jest więc wielkości przeciętnego polskiego województwa. Lecz atrakcji w niej jest naprawdę dużo – w ledwie dwie godziny z malowniczego, adriatyckiego wybrzeża możemy się dostać w góry – i to nie małe, bo na terytorium Słowenii leżą Alpy, a największy szczyt ma niemal 3 tysiące metrów n.p.m. Również zabytków jest niemało w tym kraju, który jeszcze nie tak dawno temu był częścią Jugosławii. Z powodu tego, że tak wiele bardzo ciekawych turystycznie miejsc znajduje się na tak niewielkiej powierzchni, Słowenię często określa się w przewodnikach jako „Europę w pigułce”. Jest to więc idealne miejsce dla kogoś, kto chce zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, ale nie ma zbyt wiele czasu lub nie chce spędzić zbyt dużo czasu w podróży.

Co warto zobaczyć w Słowenii?

Na pewno trzeba się wybrać na wybrzeże. Nie jest ono zbyt duże, gdyż ma jedynie 50 kilometrów. Lecz miasteczka takie jak Piran, Portorož, Izola czy Koper niewiele ustępują topowym włoskim kurortom, a są przy tym zdecydowanie tańsze.

Przy wybrzeżu Słowenii można pływać, opalać się, nurkować czy też żeglować. Oczywiście i kuchnia jest świetna i powinna przypaść do gustu każdemu fanowi owoców morza. Większość kraju pokryta jest mniejszymi lub większymi górami, więc to świetne miejsce na wędrówki czy wspinanie się. Najambitniejsi pod tym względem powinni wybrać Triglav – najwyższy szczyt Słowenii.

Ale kraj jest ten również pełen zabytków. Najbardziej rozpoznawalny jest prawdopodobnie zamek w niewielkim mieście Bled, z którego można podziwiać malownicze, turkusowe jezioro, otoczone alpejskimi szczytami, z piękną wyspą z kościołem pośrodku. W ogóle zresztą fani zamków będą mieli co robić w tym kraju. Warto zobaczyć między innymi Predjamski Grad oraz zamki w Celje oraz Lublanie.

Stolica kraju oferuje ciekawą starówkę oraz świetne restauracje i bary. Do tego miasto liczy około 250 tysięcy, więc nie jest przesadnie zatłoczone i męczące. Warto odwiedzić też położony na zachodzie Maribor – to drugie największe miasto kraju. W planie niemal każdej wycieczki znajduje się też jaskinia Postojna, w której można zwiedzać niemal 20 kilometrów podziemnych sal i korytarzy.

Słowenia do niedawna była raczej omijana przez turystów. Wszystko przez to, że był to po prostu niezbyt dobrze znany i mały kraj. W ostatnich latach jednak te niewielkie państwo jest coraz częściej celem wycieczek. Niezależnie od tego, czy ktoś preferuje wypoczynek na plażach, zwiedzanie zabytków czy też chodzenie po górskich szlakach, na pewno znajdzie coś dla siebie w Słowenii. A przy tym ceny są ciągle stosunkowo atrakcyjne. Warto sprawdzić zatem co oferuje ta „Europa w pigułce”.


MMA