Krótki przewodnik po największych atrakcjach Włoch

0
8595
Wenecja
Spadkobiercy starożytnych Rzymian mogą pochwalić się niespotykanie dużą liczbą zabytków, ciekawych miast i walorów przyrodniczych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie ma chyba drugiego kraju tak obfitującego w warte obejrzenia miejsca jak Włochy. Spadkobiercy starożytnych Rzymian mogą pochwalić się niespotykanie dużą liczbą zabytków, ciekawych miast i walorów przyrodniczych. Zapraszamy na krótki przewodnik po najważniejszych miejscach Italii.

Włochy
Spadkobiercy starożytnych Rzymian mogą pochwalić się niespotykanie dużą liczbą zabytków, ciekawych miast i walorów przyrodniczych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rzym

Rzym
Turyści przybywający do Rzymu po raz pierwszy na ogół kierują swe kroki przede wszystkim na plac świętego Piotra i do Bazyliki. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Stolica kraju i jednocześnie miasto, które samo w sobie zasługuje na to, by zwiedzać je przez dwa tygodnie. A i to nie ma żadnej gwarancji, że zdążymy zobaczyć wszystko. Turyści przybywający do Rzymu po raz pierwszy na ogół kierują swe kroki przede wszystkim na plac świętego Piotra i do Bazyliki. Dla katolików to niezwykłe przeżycie duchowe, dla całej reszty – okazja do podziwiania dzieł sztuki najwyższego formatu. Ponadto będąc w Rzymie, trzeba koniecznie zobaczyć Koloseum, Panteon, Forum Romanum, Piazza Navona, Fontannę di Trevi, schody hiszpańskie… lista praktycznie nie ma końca. Każdy budynek w Rzymie ma swoją historię, którą warto poznać.

Neapol

„Zobaczyć Neapol i umrzeć” – to stare powiedzenie ma obrazować piękno i majestat miasta. Rzeczywiście Neapol może poszczycić się wieloma zabytkami, między innymi z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Wydawać by się mogło, że na tle Rzymu Neapol wypadnie blado, jednak ma coś, czego stolicy kraju brakuje – Narodowe Muzeum Archeologiczne. To tu zgromadzono pozostałości po słynnych Pompejach i Herkulanum, miastach całkowicie przykrytych popiołem wulkanicznym.

A skoro już przy wulkanach jesteśmy, warto wspomnieć, że Neapol leży w sąsiedztwie czynnego wulkanu Wezuwiusz. To, że na szczyt Wezuwiusza wiedzie szlak turystyczny, nie oznacza, że sam wulkan nie jest groźny. Tak naprawdę neapolitańczycy nie znają dnia ani godziny ponownego wybuchu Wezuwiusza.

Florencja

Piękna jak każda Włoszka. Florencja to przede wszystkim miasto artystów, malarzy, poetów, rzeźbiarzy i ludzi nauki. Stąd panująca tu atmosfera odbiega nieco od Rzymu i Neapolu. Na zwiedzanie miasta warto zarezerwować sobie co najmniej kilka dni. Pośpiech nie jest wskazany. Do najważniejszych zabytków należą: katedra Santa Maria del Flore, dzwonnica Giotta di Bondone, baptysterium San Giovanni. To tylko początek listy zabytków, które warto zobaczyć. Jeśli chodzi o pamiątki po minionych epokach, Florencja nie ustępuje Rzymowi – co krok natykamy się na miejsce, budynek, rzeźbę czy pomnik, przy którym warto się zatrzymać.

Piza

Miasto znane przede wszystkim ze słynnej Krzywej Wieży. Nie jest ona, jak często mylnie się sądzi, samodzielną budowlą, wchodzi w skład kompleksu katedralnego, a sama Krzywa Wieża jest w rzeczywistości dzwonnicą. Poza obejrzeniem Krzywej Wieży warto odwiedzić śródmieście miasta – kolejnego we Włoszech miasta pełnego zabytków.

Mediolan

Kibice piłki nożnej na pewno skierują swe kroki na stadion Interu, ale miasto może poszczycić się innymi osiągnięciami. To tu mieści się słynna La Scala – opera, o której słyszeli nawet muzyczni ignoranci. Poza tym Mediolan to stolica światowej mody. Tu mieszkają i pracują najwięksi światowi dyktatorzy mody. Z zabytków warto wymienić Castello Sforzesco, Galerię Wiktora Emanuela II i słynną mediolańską Katedrę. Mediolan to także miasto Leonarda da Vinci. To właśnie tu namalował swoją słynną „Ostatnią Wieczerzę”. Dokładnie w refektarzu klasztoru przy kościele Santa Maria delle Grazie.

San Remo

Typowy nadmorski kurort, pełen hoteli i pensjonatów, pubów, barów, kafejek i wszechobecnych sklepów z pamiątkami. Niegdyś stolica włoskiej piosenki, dziś największą atrakcją jest czynne kasyno. Warta uwagi jest też długa, bo dwudziestokilometrowa trasa rowerowa, zbudowana na miejscu dawnych torów kolejowych. W Polsce przyjęło się podawać nazwę miasta jako San Remo, Włosi mają swoją wersję: Sanremo. Trzeba o tym pamiętać, przeglądając przewodniki i planując wakacje we Włoszech z biurem podróży.

San Gimignano

Nieduże miasto włoskie, z typowo włoskim klimatem, strukturą i okolicznym pejzażem. Jednak podróżując po Włoszech, trzeba zobaczyć przynajmniej jedno takie „zwykłe” miasteczko w Toskanii. San Gimignano może pochwalić się kilkunastoma kamiennymi wieżami, co nadaje miastu niepowtarzalny wygląd, szczególnie z daleka. Turyści podróżujący samochodem muszą pamiętać, że do miasta nie da się nim wjechać. Trzeba zaparkować na parkingu pod miastem i dalej podróżować pieszo.

Trydent

Miasto traktowane przede wszystkim jako baza wypadowa do wędrówek po Dolomitach. O pięknie Dolomitów może świadczyć chociażby duża liczba obszarów chronionych. Jednak wędrowanie po tych górach nie jest trudne, wyznaczono trasy piesze zarówno dla początkujących turystów, jak i dla „starych wyjadaczy”. W samym Trydencie warte uwagi są Katedra świętego Wergiliusza, Plac Katedralny i Kościół Santa Maria Maggiore.

Wenecja

Bezsprzecznie miasto zakochanych. Chyba najpopularniejszy kierunek nowożeńców tuż po ślubie. Miasto słynie przede wszystkim z kanałów, które zastępują tradycyjne ulice. Rejs gondolą jest obowiązkowym punktem programu podczas pobytu w Wenecji. Dla turystów Wenecja to przede wszystkim Plac i Bazylika świętego Marka oraz Pałac Dożów i most Ponte di Rialto. Koniec lutego i początek marca to czas słynnego karnawału weneckiego.

Elba

Elba
Elba to wyspa i jako taka przyciąga przede wszystkim bliskością morza. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wyspa kojarząca się przede wszystkim z miejscem zesłania Napoleona i faktycznie nie brak tu pamiątek po cesarzu Austrii. Jednak Elba to wyspa i jako taka przyciąga przede wszystkim bliskością morza (słynna Beach of Samson), malowniczymi plażami i licznymi kurortami. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, trekkingu, kolarstwa, a nawet hippiki.

Sycylia

Wyspa, która już na zawsze będzie się kojarzyła z włoską mafią. Jednak nie dlatego warto ją odwiedzić. Wyspa, która przez lata burzliwiej historii przechodziła z rąk do rąk, dziś może poszczycić się unikatowymi zabytkami. Najważniejsze miasta na Sycylii to Palermo, Taormina i Syrakuzy. Na wyspie znajduje się czynny wulkan Etna, najwyższy w Europie.

Sardynia

Sardynia
Sardynia to mająca wiele do zaproponowania wyspa. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W porównaniu z Elbą i Sycylią nieco po macoszemu traktowana przez turystów, a przecież mająca im równie wiele do zaproponowania wyspa. Najbardziej oblegane przez przyjezdnych jest Szmaragdowe Wybrzeże, czyli Costa Smeralda, gdzie znajdziemy między innymi marinę z jachtami należącymi do bogatych celebrytów. Dwa najważniejsze miasta to Castelsardo i Aldhero. Pierwsze szczyci się tysiącletnią historią i wieloma zabytkami, drugie nazywane jest włoską Barceloną i trzeba przyznać, że nazwa jest bardzo trafna.

Toskania
Regionalna kuchnia i wina cieszą się tu dużą popularnością. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Padwa, Perugia, Werona, Rawenna, Turyn, Portofino, Matera, Asyż, Bergamo, Monte Cassino, Cinque Terre, Jezioro Garda, Genua, Monte Conero, Gran Paradiso i niezwykłe miasto-państwo San Marino to kolejne punkty na mapie Włoch, których odwiedzenie warto zaplanować podczas podróży po drogach i bezdrożach Italii. Zorganizowane wycieczki do Włoch oferuje Biuro Podróży ITAKA.


Materiał partnera zewnętrznego