Kuba – magiczna wyspa na Karaibach

0
1330
Kubańskie cygara
Kuba kojarzy się z działalnością rewolucjonisty Che Guevary, cygarami, salsą i rajskimi plażami | fot.: Fotolia

Wyspa Kuba, położona na Morzu Karaibskim, to wyjątkowe i egzotyczne miejsce, które chce odwiedzać coraz większa liczba turystów. Przede wszystkim kojarzy się z działalnością rewolucjonisty Che Guevary, cygarami, salsą i rajskimi plażami. Jednak Kuba skrywa o wiele więcej tajemnic. Warto je odkryć, aby odczuć nie tylko magię tamtejszych plaż, ale także specyficzny charakter kubańskich miast. Co warto wiedzieć o Kubie?

Kuba – informacje ogólne

Republika Kuby, czyli państwo w archipelagu Wielkich Antyli w Ameryce Środkowej, składa się na wyspę Kuba oraz wielu mniejszych wysepek. Jest największą z wysp karaibskich. Średnia temperatura w ciągu roku to ponad 20 stopni Celsjusza. Uznaje się, że Kuba to republika socjalistyczna, a władzę na niej sprawuje partia komunistyczna. Językiem urzędowym jest język hiszpański, a jednostką monetarną jest peso kubańskie. Do produktów najczęściej eksportowych z Kuby zaliczyć można słynne kubańskie cygara.

Co warto zobaczyć na Kubie?

Kuba oferuje bardzo różnorodne atrakcje. Zarówno wielbiciele zwiedzania, jak i wylegiwania się na pięknych plażach znajdą coś dla siebie. Będąc na Kubie, przede wszystkim należy udać się do stolicy, czyli Hawany. To pełne kontrastów miasto, po którym warto się przespacerować, posłuchać jazzu i wypić mohito. Warto także odwiedzić tam Plac Rewolucji, twierdzę El Moro czy stare miasto. Ale Kuba to nie tylko Hawana – innym ciekawym miastem jest bowiem klimatyczny Trinidad, który przenosi turystów wiele lat w przeszłość. Miłośnicy kąpieli w wodzie powinni skierować się do Baracoa (gdzie można pływać nawet w podziemnych jaskiniach) czy do Zatoki Świń, gdzie można ponurkować, podziwiając przepiękne rafy koralowe. Aby w pełni poczuć Kubę, dobrze jest także odwiedzić niewielkie miasto Viñales, raczej turystyczne, ale też ciekawe i bardzo piękne.

Kuchnia kubańska

Będąc na Kubie, nie można nie spróbować kubańskich przysmaków. Jedzenie także wiele mówi o jego mieszkańcach i całym kraju. Co można skosztować na Kubie? Kubańczycy przede wszystkim specjalizują się w przygotowaniu owoców morza, np. krewetek, gęstych zup czy dań z wieprzowiny. Ale i nie tylko. Jedno z popularnych kubańskich dań to „moros y cristianos”, czyli ryż z fasolą, potrawa rozpowszechniona także na innych karaibskich wyspach. Na bazie kubańskiego rumu powstało także wiele słynnych drinków – na Kubie konieczne trzeba więc skosztować mohito, daiquiri czy cuba libre.

Podróż na Kubę może się wydawać dużym wyzwaniem, jednak z pewnością będzie obfitować w wyjątkowe przeżycia. Piękne plaże i klimatyczne miasta to wizytówki Kuby. Ponadto zawsze jest tam ciepło, dlatego nie trzeba martwić się o pogodę. Na Kubie trzeba też koniecznie skosztować specyficznej kuchni i wypić koktajle na bazie kubańskiego rumu. Pamiętać jedynie należy o tym, aby przed podróżą na Kubę zaopatrzyć się w gotówkę – to główny środek płatniczy na wyspie. Kuba ciągle się zmienia i warto poznać ją taką, jaka jest teraz. Magiczna i pełna sekretów, które tylko czekają, aby je odkryć.


NPA