Najciekawsze muzea w Polsce, które naprawdę warto odwiedzić

0
802
Zabytkowy Zamek Królewski. Warszawa, Polska
Wśród istotnych muzeów w Polsce, na które warto zwrócić uwagę są także te znajdujące się w stolicy | fot.: stock.adobe.com

Zwiedzanie muzeów w Polsce wcale nie musi kojarzyć się z nudnym zajęciem. Współcześnie dzięki nowoczesnym technologiom można odwiedzać miejsca historyczne, oglądać niezwykłe eksponaty i pozyskiwać wiedzę w przystępny i ciekawy sposób. Dlatego też warto wybrać się szlakiem najciekawszych muzeów.

Jakie muzea można znaleźć w Polsce?

Muzea w Polsce cieszą się sporą popularnością wśród turystów przejeżdżających zarówno z różnych stron kraju, jak i z zagranicy. Na mapie Polski znajdziemy wiele ciekawych zabytków i obiektów muzealnych, które pozwalają lepiej poznać historię tego kraju. Ciekawe wycieczki krajoznawcze nie mogą obyć się bez wizyty w muzeum w większym lub mniejszym mieście. Także małe miejscowości lub wsie z tradycjami oferują zwiedzającym możliwość zobaczenia skansenów i muzeów prezentujących, jak wyglądało życie na wsi jeszcze kilkaset lat temu. Warto jednak uwzględnić kilka szczególnych miejsc na mapie kraju których nie sposób pominąć, jeśli chcemy lepiej poznać jego historię. Tutaj przede wszystkim ciekawą opcją na spędzanie czasu na Pomorzu, w Gdańsku jest odwiedzenie Muzeum II Wojny Światowej. Interaktywne muzeum zapewnia merytoryczną i ciekawe przedstawioną wiedzę, z której mogą skorzystać zarówno turyści zagraniczni jak i sami Polacy.

Gdańsk, Kraków czy Warszawa – jakie muzea warto tam odwiedzić?

Drugim obiektem w Gdańsku, wartym uwag jest Europejskie Centrum Solidarności opowiadający o historii stosunkowo najnowszej, o czasach kiedy Polska była państwem komunistycznym. Również ta przestrzeń jest bardzo interaktywna i przyciąga tłumy zwiedzających zarówno swoją zawartością merytoryczną, jak i nowoczesnym podejściem. Wśród istotnych muzeów w Polsce, na które warto zwrócić uwagę są także te znajdujące się w stolicy, czyli w Warszawie. Muzeum Powstania Warszawskiego lub Muzeum Narodowe. Jeśli zaś chodzi o poprzednią stolicę kraju, czyli Kraków, to warto wybrać się do muzeum, które znajduje się pod płytą rynku. Spacer korytarzami pod tętniącym życiem miastem może okazać się nie lada przeżyciem. Będąc w Krakowie, nie sposób nie odwiedzić również Zamku Królewskiego na Wawelu, który przeniesie odwiedzających do Średniowiecza i pozwoli zobaczyć, jak niegdyś mieszkali rządzący.

Muzea w mniejszych miastach w Polsce

Również mniejsze miasta i miasteczka na mapie Polski oferują szerokie możliwości poznawcze dla odwiedzających. Miasta na Górnym Śląsku pozwalają turystom zwiedzić dawne kopalnie. Przepłynąć łódkami przez sztolnię, jak ma to miejsce w Tarnowskich Górach. Z kolei Radzionków oferuje turystom wizytę w Centrum Deportacji Górnoślązaków, czyli muzeum poświęconym historii mieszkańców tego rejonu, którzy masowo byli wywożeni w głąb byłego Związku Radzieckiego na masowe roboty. Warto pamiętać także o istotnej akcji, jaka odbywa się w Polsce każdego roku, czyli nocy muzeów. To właśnie wtedy można przez całą noc odwiedzać różne muzea zupełnie za darmo. Dlatego też warto śledzić tę cykliczną akcję i chociaż raz wybrać się na taki właśnie rodzaj zwiedzania.

NBL