Podróże po Europie: Najlepszy środek transportu na trasie Warszawa – Londyn

0
1489
Pocztówki
Na wyspy jeździmy do pracy, do znajomych, na wakacje. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trasa Warszawa – Londyn jest chyba najbardziej uczęszczaną przez Polaków. Na wyspy jeździmy do pracy, do znajomych, na wakacje. Sprawdzamy najwygodniejsze sposoby podróżowania.

Pociąg Warszawa – Londyn

Dla miłośników podróżowania koleją nie mamy dobrych wiadomości. Otóż nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawy do Londynu. Można przypuszczać, że to efekt stosunkowo niskiego zainteresowania kilkunastogodzinną i wcale nie najtańszą podróżą. Niemniej jednak dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą lecieć samolotem (np. mają lęk wysokości lub z innego powodu boją się latać) jest i dobra wiadomość. Trasę tę da się przebyć kilkoma pociągami międzynarodowymi.

Etap 1: Warszawa – Berlin,

Etap 2: Berlin – Kolonia,

Etap 3: Kolonia – Bruksela

Etap 4: Bruksela – Londyn.

Taka podróż zajmuje blisko dwadzieścia godzin i niestety nie jest najtańsza. Bilety kolejowe wbrew pozorom nie zawsze są tańsze od lotniczych. Tanie linie lotnicze mają zdecydowanie korzystniejsze oferty. Niemniej jednak bilety lotnicze regularnych linii są droższe od kolejowych, szczególnie gdy kupujemy je tuż przed odlotem. Podróż koleją może okazać się dobrą opcją, jeśli nie zależy nam na czasie, a chcemy zaoszczędzić kilkaset złotych. Przy podróży koleją nie musimy ograniczać się z ilością bagażu (jednak musimy być w stanie przesiąść się z nim z jednego pociągu do drugiego), ponadto warto pamiętać, że pociąg zatrzymuje się w centrum Londynu. W przypadku podróży samolotem trzeba doliczyć czas i koszt dojazdu z lotniska do centrum Londynu. Mimo wszystko pociąg do Londynu to opcja dla osób zdrowych i odpornych na trudy podróży.

Autokar Warszawa – Londyn

Jeszcze kilkanaście lat temu bilety autokarowe do Londynu sprzedawały się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. W tej chwili rynek połączeń autokarowych z Warszawy do Londynu znacznie się skurczył. Wielogodzinna podróż w pozycji siedzącej przestała wyglądać zachęcająco, nawet w najbardziej komfortowych pojazdach. Ceny niegdyś uznawane za niskie zrównały się z cenami tanich biletów lotniczych. Minusem jest też czas takowej podróży – kilkanaście godzin jazdy, kontra dwie godziny lotu – samolot po prostu musiał wygrać.

Nowatorskim rozwiązaniem w tej dziedzinie jest transport wygodnymi busami. Co prawda podróż nadal trwa długo, ale ma jedną zasadniczą zaletę – turysta wsiada i wysiada pod adresami, które sam wskaże. Mimo wszystko to samoloty zgarniają rokrocznie najwięcej pasażerów.

Samolot Warszawa – Londyn

Otwarcie brytyjskiego rynku pracy na przybyszów z Polski sprawiło, że ruch turystyczny na tej trasie przeżył swoisty exodus. Przewoźnicy ochoczo odpowiedzieli na potrzeby klientów i dziś mamy do dyspozycji dużą liczbę połączeń lotniczych na trasie Warszawa – Londyn – Warszawa. Z Warszawy do Londynu lata dziennie blisko pięćdziesiąt samolotów, z czego kilkanaście to rejsy realizowane przez tanich przewoźników. Bilety lotnicze w tych liniach są naprawdę tanie. Nawet jeśli zdecydujemy się na podróż w ostatniej chwili, mamy szansę kupić bilet za mniej niż 200 złotych. Co ciekawe – regularne linie lotnicze także walczą o klienta ceną. Przy odrobinie szczęścia za taki bilet zapłacimy niecałe czterysta złotych. Jeśli szczęście nam nie dopisze, musimy szykować tysiąc złotych.

Ceny biletów lotniczych z Warszawy do Londynu utrzymują się na stałym poziomie przez cały rok. Mogą oczywiście zdarzyć się niewielkie wahania w górę lub w dół – na pewno drożej będzie w sezonie wakacyjnym. Jednak biorąc pod uwagę dłuższy czas, widać wyraźnie, że ceny nie rosną znacząco tuż przed odlotem. Dokonanie rezerwacji z wyprzedzeniem może mieć charakter czysto praktyczny – chętnych na atrakcyjne terminy będzie przybywać wraz ze zbliżaniem się dnia wylotu.

Artykuł powstał w ramach współpracy z portalem transpomat.pl


Materiał partnera zewnętrznego