Rejs morski to fantastyczny pomysł na wakacje. Sprawdź, jak i gdzie można popłynąć!

0
1483
rejs statkiem wycieczkowym
Jeśli planujemy płynąć wielkim statkiem wycieczkowym, jesteśmy zdani na propozycje biur podróży oraz linii żeglugowych. Oferują one najczęściej wycieczki w pobliżu najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych na świecie | fot.: stock.adobe.com

Wakacje i dłuższe urlopy można spędzać na wiele różnych sposobów. Jednym z ciekawszych jest rejs jednostką pływającą po morzu lub oceanie. Do wyboru jest wiele pięknych destynacji i w tym artykule pojawią się podpowiedzi i sugestie, które wakacyjne miejsca warto odwiedzić w formie morskiego rejsu.

Popularne rodzaje rejsów morskich

Myśląc o morskim rejsie, mamy często przed oczami wielki statek wycieczkowy jak z filmu, z tysiącem gości na pokładzie i setką członków załogi. Rejsy takimi jednostkami odbywają się w wielu miejscach na świecie i przyciągają całe rzesze pasażerów. Podczas podróży dużym statkiem, mamy najczęściej warunki jak w dobrym hotelu: pełną obsługę, all inclusive a także możliwość korzystania z siłowni, SPA, zabiegów fizjoterapeutycznych i wielu innych. Co więcej, większość linii oferujących takie rejsy, zatrudnia artystów występujących codziennie na pokładzie statku. Ich pasażerowie z pewnością czują się wyjątkowo.

Kolejną możliwością jest popłynięcie w rejs małą, kilku- lub kilkunastoosobową żaglówką. Dużym plusem niewielkiej żaglówki jest możliwość podróżowania jedynie z przyjaciółmi, wpłynięcia do większości portów, a także możliwość jej wypożyczenia, jeśli ktoś w naszej ekipie posiada patent żeglarski. Najpopularniejsze są zwykłe żaglówki jednokadłubowe oraz dwukadłubowe katamarany. Można jednak spotkać się też z trimaranami i quadramaranami, czyli odpowiednio jednostkami trzy- i czterokadłubowymi. Ogromnym atutem żaglówek jest ich ekologiczność i ekonomiczność – napędzane są głównie lub w całości siłą wiatru.

W rejs morski można wyruszyć także łodzią motorową. Rozmiary takich jednostek są bliskie żaglówkom, natomiast różnice pojawiają się w kosztach eksploatacji oraz wygodzie. Motorówki są szybsze i mniej zależne od wiatru, natomiast wydatki na paliwo czynią z nich zabawę droższą.

Gdzie popłynąć w rejs wakacyjny?

Jest wiele ciekawych destynacji, w które warto się udać. Jeśli planujemy płynąć wielkim statkiem wycieczkowym, jesteśmy zdani na propozycje biur podróży oraz linii żeglugowych. Oferują one najczęściej wycieczki w pobliżu najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych na świecie. Większą dowolność mamy podczas rejsów w mniejszej obsadzie, szczególnie wtedy, gdy jednostkę pływającą wypożyczymy na wyłączność. Dla przypomnienia, taki scenariusz jest możliwy jedynie wtedy, gdy w danej grupie jest motorowodny lub jachtowy sternik morski (w zależności od rodzaju jednostki pływającej).

Które wakacyjne miejsca warto odwiedzić w formie morskiego rejsu? Zaczynając od Europy, można popłynąć na przykład na północ wzdłuż pięknego, norweskiego wybrzeża. Malownicze fiordy, góry i zorze polarne na pewno zapewnią podróżnym całą masę niezapomnianych wrażeń.

Będąc bardziej na południu, pięknym miejscem do odbycia rejsu są wody Chorwacji wraz z jej licznymi przybrzeżnymi wysepkami. Z racji bliskości jest to opcja niedroga, jednak pełna bezcennych, pięknych widoków i czyściutkiej wody. Na południu Europy popularne są także wody nieopodal Grecji, Włoch czy Hiszpanii.

Dla chcących zwiedzić dalsze zakątki świata, ciekawym pomysłem może być Afryka. Leżące na Oceanie Indyjskim Seszele, archipelag ponad setki wysp i wysepek, to fantastyczne miejsce do bezpiecznego pływania. Wiele miejsc w tym kraju uchodzi za jedne z najpiękniejszych na świecie, dlatego rejs po pobliskich wodach na pewno byłby cudowną przygodą. W podobnym klimacie można pływać także po Karaibach.

Podsumowując to krótkie zestawienie należy zaznaczyć, że pięknych miejsc na świecie jest jeszcze mnóstwo, a w tym artykule podane zostały tylko subiektywnie najlepsze. Wybierając miejsca naszych podróży należy zawsze kierować się indywidualnymi upodobaniami. Tylko wtedy wakacje będą naprawdę niezapomniane.


KGO