Na żagle do Tajlandii

0
1281
Tajlandia pod żaglami
. Planując swój egzotyczny rejs weźmy pod uwagę, że najlepsze warunki panują tutaj od grudnia do końca lutego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Gdy za oknami robi się szaro, a temperatury nie zachęcają do żeglowania po Bałtyku warto pamiętać, że są miejsca gdzie dopiero co zaczął się sezon żeglarski. Jednym z nich jest Tajlandia.

Pogoda, czyli kiedy żeglować w Tajlandii.

W czasie naszego lata i wczesną jesienią w Tajlandii trwa jeszcze pora deszczowa, ale już od listopada można cieszyć się wspaniałą pogodą do żeglowania. Planując swój egzotyczny rejs weźmy pod uwagę, że najlepsze warunki panują tutaj od grudnia do końca lutego. Później temperatura wzrasta, osiągając nawet 40 st. Celsjusza w ciągu dnia, ale nadal, aż do końca maja niebo jest niemal bezchmurne. W czasie pory suchej wieją tu wiatry o sile do 20 węzłów. Często zdarzają się dni bezwietrzne.

Dlaczego warto wybrać się na żagle w Tajlandii? Powodów jest kilka, oto najważniejsze z nich:

Kuchnia Tajska

Należy do najbardziej urozmaiconych i najsmaczniejszych na świecie. Charakteryzuje się zdecydowanymi smakami, głównie kwaśnym, słodkim i ostrym. W Tajlandii znajdziemy dania wegetariańskie oraz oparte na rybach i owocach morza, drobiu i wołowinie. Do najpopularniejszych dań należą Tom Yam Goong (zupa ostro-kwaśna z krewetkami), Tom Kha Gai (zupa kokosowa z kurczakiem), Gai Pad Med Ma Muang (kurczak z orzechami nerkowca), Som Tam (pikantna sałatka z zielonej papai), Masaman Neua (wołowina curry), Gairng Kee Ow Waan (zielone curry).

Wyspy

Jedną z największych atrakcji w Tajlandii jest zatoka Phang Nga Bay. Znajdziemy tu liczne, wyrastające z morza na wysokość kilkudziesięciu metrów i porośnięte bujną roślinnością tropikalną wyspy. W niektórych z nich znajdują się hongi – zamknięte jeziorka otoczone wysokimi, niemal pionowymi skałami. Cześć z nich jest zupełnie niedostępna. Do niektórych można dotrzeć pontonem lub wpław poprzez wąskie otwory w skałach, odkryte jedynie podczas odpływu. Jedną z najpopularniejszych Hong jest Emerald Cave na Ko Muk. Wpływa się do niej wpław przez tunel o długości ok. 80 m. Tunel nie jest prosty i na pewnym odcinku nie dociera do niego światło słoneczne. Dobrze jest wtedy mieć ze sobą wodoodporne źródło światła – na przykład cienką latarkę włożoną do butelki po wodzie mineralnej. Samodzielne odkrycie takiej hongi to przeżycie, o którym nigdy się już nie zapomni.

Umiarkowane ceny

Ceny jedzenia wydają się Europejczykowi zdecydowanie atrakcyjne. Za obiad w tajskim barze zapłacimy ok. 150 – 200 bahtów (17-23 zł), za danie na food markecie zapłacimy od ok. 50 bahtów (6 zł). Tyle samo zapłacimy za sałatkę owocową.

Jakie jachty można wynająć w Tajlandii

Wybór jachtów w Tajlandii jest dość ograniczony. Swoje bazy ma tutaj kilka firm lokalnych, ale największą flotę ma międzynarodowy operator Dream Yacht Charter, którego agentem jest warszawska firma Punt (www.punt.pl/czarter-jachtow-tajlandia). Wśród dostępnych jednostek, w ofercie znajduje się kilkanaście katamaranów o długości od 40 do 50 stóp oraz kilka jednokadłubowców o długości od 40 do 48 stóp. Jachty należy rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.


Materiał partnera zewnętrznego