Ruszył sezon rowerowy. Jak przygotować do niego swój rower i o czym należy pamiętać?

0
661
mężczyzna serwisujący rower
Jazda na rowerze będzie bezpieczniejsza, gdy zadba się o podstawowe części metalowe | fot.: stock.adobe.com

Przepisy o ruchu drogowym dokładnie określają, jakie warunki muszą spełniać pojazdy. Żadne regulacje nie dotyczą bezpośrednio rowerów. Wiadomo, że jeśli rower porusza się wieczorem lub nocą, powinien być oświetlony. O jakich jeszcze rzeczach warto pamiętać szykując rower do jazdy? Oto kilka wskazówek odnoszących się do rowerów.

Metalowe części roweru wymagające serwisowania

Jazda na rowerze będzie bezpieczniejsza, gdy zadba się o podstawowe części metalowe. Łańcuch i przerzutki wymagają naoliwienia lub smarowania. Specjalne smary można kupić samemu i delikatnie posmarować niewielkim pędzlem malarskim metalowe elementy. Czasem warto zainwestować w kompleksowy przegląd jednośladu. Wówczas serwisant daje gwarancję na wykonaną usługę. Dobrze jest korzystać z jednego, zaufanego serwisu i dokonywać przeglądów po zimie, przed rozpoczęciem sezonu. Dzięki dokładnemu sprawdzeniu części oraz ich konserwacji, rower posłuży na dłużej. 

Wymiana opon rowerowych

Opony rowerowe zużywają się z czasem. Po grubości bieżnika widać, w jakim są stanie. Jeśli gumowe wypustki są wyraźnie spłaszczone, wówczas warto pomyśleć o wymianie opon. To bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Zarówno rowery miejskie, jak i górskie oraz wyścigowe kolarzówki, wymagają wymiany opon. To, jak często będą zmieniane, zależy od użytkowania jednośladu. Jeśli rower wykorzystywany jest przez cały rok, np. jako alternatywa dla auta, podczas dojazdów do pracy, wówczas bieżnik może zużywać się szybciej. W rowerach górskich, które służą rekreacji w weekendy, gumy przez dłuższy czas pozostają nienaruszone. Podczas wymiany opon, w serwisie można sprawdzić także ustawienie osi. Koła powinny być równe, nie zjeżdżać na boki i nie ocierać się o inne elementy konstrukcyjne. 

przegląd roweru na wiosnę
Rower, podobnie jak samochód czy motor, wymaga sezonowych przeglądów | fot.: stock.adobe.com

Działanie świateł rowerowych podstawą bezpieczeństwa jazdy 

Część rowerów posiada fabrycznie wmontowane światła przednie i tylne. Jednak wiele modeli ma tylko odblaski. W punktach serwisowych można zainstalować dodatkowe oświetlenie przy kierownicy oraz za siodełkiem lub bagażnikiem. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo jazdy. Alternatywą dla stałego oświetlenia rowerowego są proste reflektory, które można w dowolnym momencie zakładać i zdejmować. To dobry pomysł dla osób, które obawiają się kradzieży lub wyruszają w dłuższą trasę. W sklepach rowerowych jest bardzo duży wybór świateł. Można je dopasować do charakteru jazdy oraz modelu roweru. Oświetlenie przydaje się zarówno po zmroku, jak i podczas mgły czy deszczu. Osoby wyjeżdżające na górskie trasy też powinny pamiętać o światłach. Dzięki nim można uniknąć wielu kolizji na trasie.

Rower, podobnie jak samochód czy motor, wymaga sezonowych przeglądów. Nie są one uregulowane przepisami, lecz mają niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa rowerzysty. Bez względu na to, do jakich celów wykorzystywany jest jednoślad, warto udać się do serwisu lub samemu sprawdzić działanie poszczególnych elementów. Ważne są światła, przerzutki i opony. Od ich stanu technicznego uzależniony jest komfort i bezpieczeństwo codziennej jazdy.

MKT