Sandomierz – co warto zobaczyć?

0
1171
Panorama Sandomierza
Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo | fot.: stock.adobe.com

Sandomierz to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej Polsce. Zamieszkuje je około 25 tysięcy mieszkańców, a jest to prawdziwa, mała perła nad Wisłą. Miasto rozciąga się zarówno na lewym, jak i na prawym jej brzegu, a położona na górze Starówka, przyciąga turystów z całego kraju. Co więc warto zobaczyć, w tym niewielkim, turystycznym mieście?

1. Brama Opatowska

Podjeżdżając pod sandomierskie Stare Miasto, na pewno w oczy rzuci się wam sporych rozmiarów wieża. To ona niegdyś stanowiła bramę miasta, a dziś jest to miejsce szczególnie popularne wśród turystów. Jest to jedna z czterech bram, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Powstała w XIV wieku i stanowiła część potężnych murów obronnych miasta. Obecnie można wspiąć się stromymi schodami na sam jej szczyt, z którego rozciąga się przepiękny widok na całe miasto. Dla wszystkich zwiedzających jest ona otwarta w godzinach od 9 do 17.

Brama Opatowska w Sandomierzu
Jest jedyną zachowaną bramą spośród czterech, które prowadziły niegdyś do Sandomierza | fot.: stock.adobe.com

2. Zamek Królewski w Sandomierzu

Sandomierz był siedzibą wielu królów i książąt polskich. Nic więc dziwnego, że mieli oni tam swoją rezydencje. W idealnym stanie, w Sandomierzu jest zachowany Zamek Królewski. Wznosi się on na jednym ze wzgórz, nieopodal przecinającej miasto rzeki Wisły. Dookoła można obejrzeć pozostałości fosy, a przede wszystkim, należy wybrać się na dziedziniec. W sezonie turystycznym, organizowane są tam różnorodne jarmarki i pokazy sztuki. Na dziedzińcu można także oglądać makiety miasta, a także podziwiać średniowieczną studnię. W środku zaś znajduje się muzeum, a także sale konferencyjne.

Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu został wzniesiony na skarpie wiślanej w Sandomierzu przez Kazimierza III Wielkiego | fot.: stock.adobe.com

3. Sandomierska trasa podziemna

Sandomierz jest jednym z niewielu miast, które mogą pochwalić się podziemną trasą. Jej historia związana jest z ucieczką królowej Jadwigi przed goniącymi ją Niemcami. Trasa podziemna,  jest bogata w ryciny skalne, a także w jej wnętrzu można podziwiać stare przedmioty, które służyły nie tylko do obrony, ale także pomagały mieszkańcom w codziennych czynnościach. Jest to jednocześnie trasa, która prowadzi pod zabytkowym, sandomierskim rynkiem. Zwiedzać można ją w odpowiednio licznych grupach, dlatego lepiej od razu po przyjeździe zarezerwować sobie czas. Przewodnik oprowadzi was po najciemniejszych jej zakątkach.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu
Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu jest połączonym w trasę turystyczną zespołem dawnych miejskich piwnic i składów | fot.: stock.adobe.com

4. Stary Rynek w Sandomierzu

Okazuje się, że cały Stary Rynek Sandomierza jest usłany zabytkami i miejscami wartymi odwiedzenia. Już po przekroczeniu Bramy Opatowskiej, możemy podziwiać zabytkowy kościół św. Ducha. Cały rynek zbudowany jest wokół pięknego i okazałego Ratusza, w którym obecnie mieści się Urząd Miejski. Odchodzą od niego wąskie uliczki, które usłane są kolorowymi kamienicami. Warto udać się schodkami do Ucha Igielnego, czyli jednego z najwęższych przesmyków pomiędzy budynkami, a także odwiedzić zabytkową, gotycką Katedrę, z pięknymi obrazami i rzeźbieniami. Nie sposób pominąć jarmarku, który czeka w Sandomierzu na turystów. Można się tam zaopatrzyć w pamiątki, a także krzemień pasiasty, ręcznie obrabiany, który jest prawdziwą dumą Sandomierza. Wędrówkę po Starym Rynku można zakończyć w jednej z kilkunastu uroczych knajpek, które zapraszają na kawę, sandomierskie kołacze lub syty posiłek.

stare miasto sandomierz
Na Starym Mieście w Sandomierzu kręcony jest polski serial kryminalny „Ojciec Mateusz” | fot.: stcok.adobe.com

DGA