Sandomierz to niewielkie miasto położone w południowo-wschodniej Polsce. Zamieszkuje je około 25 tysięcy mieszkańców, a jest to prawdziwa, mała perła nad Wisłą. Miasto rozciąga się zarówno na lewym, jak i na prawym jej brzegu, a położona na górze Starówka, przyciąga turystów z całego kraju. Co więc warto zobaczyć, w tym niewielkim, turystycznym mieście?
1. Brama Opatowska
Podjeżdżając pod sandomierskie Stare Miasto, na pewno w oczy rzuci się wam sporych rozmiarów wieża. To ona niegdyś stanowiła bramę miasta, a dziś jest to miejsce szczególnie popularne wśród turystów. Jest to jedna z czterech bram, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Powstała w XIV wieku i stanowiła część potężnych murów obronnych miasta. Obecnie można wspiąć się stromymi schodami na sam jej szczyt, z którego rozciąga się przepiękny widok na całe miasto. Dla wszystkich zwiedzających jest ona otwarta w godzinach od 9 do 17.
2. Zamek Królewski w Sandomierzu
Sandomierz był siedzibą wielu królów i książąt polskich. Nic więc dziwnego, że mieli oni tam swoją rezydencje. W idealnym stanie, w Sandomierzu jest zachowany Zamek Królewski. Wznosi się on na jednym ze wzgórz, nieopodal przecinającej miasto rzeki Wisły. Dookoła można obejrzeć pozostałości fosy, a przede wszystkim, należy wybrać się na dziedziniec. W sezonie turystycznym, organizowane są tam różnorodne jarmarki i pokazy sztuki. Na dziedzińcu można także oglądać makiety miasta, a także podziwiać średniowieczną studnię. W środku zaś znajduje się muzeum, a także sale konferencyjne.
3. Sandomierska trasa podziemna
Sandomierz jest jednym z niewielu miast, które mogą pochwalić się podziemną trasą. Jej historia związana jest z ucieczką królowej Jadwigi przed goniącymi ją Niemcami. Trasa podziemna, jest bogata w ryciny skalne, a także w jej wnętrzu można podziwiać stare przedmioty, które służyły nie tylko do obrony, ale także pomagały mieszkańcom w codziennych czynnościach. Jest to jednocześnie trasa, która prowadzi pod zabytkowym, sandomierskim rynkiem. Zwiedzać można ją w odpowiednio licznych grupach, dlatego lepiej od razu po przyjeździe zarezerwować sobie czas. Przewodnik oprowadzi was po najciemniejszych jej zakątkach.
4. Stary Rynek w Sandomierzu
Okazuje się, że cały Stary Rynek Sandomierza jest usłany zabytkami i miejscami wartymi odwiedzenia. Już po przekroczeniu Bramy Opatowskiej, możemy podziwiać zabytkowy kościół św. Ducha. Cały rynek zbudowany jest wokół pięknego i okazałego Ratusza, w którym obecnie mieści się Urząd Miejski. Odchodzą od niego wąskie uliczki, które usłane są kolorowymi kamienicami. Warto udać się schodkami do Ucha Igielnego, czyli jednego z najwęższych przesmyków pomiędzy budynkami, a także odwiedzić zabytkową, gotycką Katedrę, z pięknymi obrazami i rzeźbieniami. Nie sposób pominąć jarmarku, który czeka w Sandomierzu na turystów. Można się tam zaopatrzyć w pamiątki, a także krzemień pasiasty, ręcznie obrabiany, który jest prawdziwą dumą Sandomierza. Wędrówkę po Starym Rynku można zakończyć w jednej z kilkunastu uroczych knajpek, które zapraszają na kawę, sandomierskie kołacze lub syty posiłek.
DGA