U podnóża Etny – jakie atrakcje czekają turystów przybywających na Sycylię?

0
2084
Palermo Sycylia
Palermo to największe miasto Sycylii i jedno z najbardziej malowniczych, a przy tym prawdopodobnie najbardziej różnorodnych w całych Włoszech | fot.: stock.adobe.com

Sycylia to przepiękna wyspa, która leży we Włoszech. Co roku miejsce to odwiedza tysiące turystów. Co warto zobaczyć będąc na Sycylii?

Sycylia – miejsca, które trzeba zobaczyć

1. Agrigento- jest to miasto położone w południowej części Sycylii. Agrigento słynie z Doliny Świątyń. Miejsce to jest parkiem archeologicznym, w którym znajdują się obiekty pochodzące z V wieku p.n.e. Zobaczyć tam możemy m.in: świątynie Hery, Herkulesa, Zeusa. 

2. Cefalu- piękne miasteczko rybackie. Będąc tam warto zobaczyć średniowieczną pralnię publiczną. W Cefalu położona jest przepiękna plaża. 

3. Palermo- miasto to leży w północnej części Sycylii. Będąc w Palermo warto odwiedzić przepiękne trzy kościoły: La Martorana, San Cataldo, San Caterina. Cztery kamienice, które przedstawiają cztery pory roku również koniecznie trzeba zobaczyć. Ogród botaniczny to także ciekawa atrakcja w Palermo. W ogrodzie tym można podziwiać piękne rośliny z całego świata. 

4. Syrakuzy- przepiękne miasto leżące we wschodniej części wyspy. Warto wybrać się do starego centrum miasta, gdzie można podziwiać Plac Archimedesa oraz Plac Teatralny. Ciekawym miejsce wartym zobaczenie w Syrakuzach jest Park Archeologiczny Neapolis, w którym znajduje się teatr grecki. 

5. Wulkan Etna- jedna z najlepszych atrakcji na Sycylii. Etnę da się zobaczyć z bliska. Na poziom 2290 metrów n.p.m można dojechać kolejką górską. Jednak na sam szczyt można udać się pieszo, ale tylko pod opieką przewodnika wysokogórskiego. 

6. Saliny w Trapani- tam warto zobaczyć wiatraki młynów, które służą do przepompowywania słonej wody. 

7. Erice- jest to starożytne miasto, które leży w zachodniej części Sycylii. Zobaczyć tam koniecznie trzeba osadę, która została wybudowana w V wieku p.n.e. Również w mieście warto odwiedzić piękny kościół katolicy. Jego budowę rozpoczęto już w 1314 roku. 

8. Capo San Vito- tam znajduje się przepiękny rezerwat przyrody. Możemy podziwiać tam piękny sycylijski pejzaż. 

9. Segesta- to starożytne miasto. Można tam zwiedzić amfiteatr oraz liczne świątynie. 

Etna
Aktywność wulkaniczna Etny jest jedną z najlepiej udokumentowanych na świecie | fot.: stock.adobe.com

Sycylia – ciekawostki

1. Będąc na Sycylii trzeba pamiętać, że część sklepów i restauracji między godziną 13-16 może być zamknięta. Jest to dla nich taka mała przerwa. 

2. W miasteczku Savoca zostały nakręcone sceny do „Ojca chrzestnego”. 

3. W północnej części Etny znajduje się wyciąg narciarski. Zimą można tam pojeździć na nartach. 

4. W Palermo znajduje się polski sklep.

5. W Modice można spróbować przepysznej czekolady zrobionej według przepisu Azteków. 

6. Sycylia nie leży tylko nad jednym morzem. Wyspę tę otaczają aż trzy morza: Tyrreńskie, Jońskie oraz Śródziemne. 

7. Właśnie na Sycylii urodził się Archimedes. 

8. Tradycyjnym na śniadanie daniem są lody, które serwowane są w bułce. 

9. Na Sycylii można spotkać dużo bezdomnych kotów i psów. 

Sycylia to przepiękna wyspa. Znajduje się tam dużo zabytków. Na wyspie tej można podziwiać przepiękną przyrodę. Naprawdę warto się tam wybrać. Będzie to super wycieczka, która na pewno zapadnie w pamięć. 

GPI