Ukraina – musisz to zobaczyć!

2
11244
kijów noca
Kijów to jedno z najpiękniejszych miast na Ukrainie | fot.: Fotolia

Ukraina to państwo z bogatą tradycją, wspaniałą kuchnią oraz z wieloma atrakcjami turystycznymi. W dzisiejszym artykule przybliżymy najciekawsze miejsca oraz atrakcje, które powinniście poznać planując podróż na Ukrainę. Niestety, wydarzenia polityczne, a więc aneksja Krymu, uczyniła z kilku naczelnych ukraińskich atrakcji miejsca o skomplikowanej przynależności, niemniej jednak warto je znać.

Ukraina – miejsca, które musisz zobaczyć!

Pałac w Liwadii (Liwadia, Jałta, Krym – Rosja/Ukraina)

Liwadia zasłynęła w historii jako miejsce, w którym odbyła się konferencja jałtańska. Skomplikowana geopolityka nie pozwala obecnie jednoznacznie stwierdzić, że teren, na którym znajduje się pałac, jest jednoznacznie ukraiński. Choć Półwysep Krymski znajduje się obecnie w rosyjskiej strefie wpływów, przepiękny pałac w Liwadii stanowił jeszcze niedawno jedną z najciekawszych ukraińskich atrakcji turystycznych, dlatego znajduje się w niniejszym zestawieniu. Pałac mieści się w Liwadii, a jego początki sięgają 1834 roku. Warto wspomnieć, że rezydencja powstała za sprawą polskiego magnata – Leona Potockiego. Pałac zachowany jest w stylu neorenesansowym.

Ciekawostka: w parku w jednym z pomieszczeń gospodarczych zbudowano organy, składające się z 4600 piszczałek!

Od 16 lipca 1974 w Wielkim Pałacu mieści się muzeum | fot.: Fotolia

Stadion sportowy w Kijowie (Kijów)

Kompleks sportowy znajdujący się w Kijowie, to obowiązkowe miejsce podczas zwiedzania, które powinien zobaczyć każdy fan piłki nożnej. Wielokrotnie remontowany i znakomicie zachowany obiekt przystosowany jest również do olimpiad lekkoatletycznych. Podczas Euro 2012 rozegrano na nim mecz finałowy, wygrany przez Hiszpanię.

Ciekawostka: finał Ligi Mistrzów UEFA 2017/18 odbędzie się właśnie na tym stadionie.

W związku z mistrzostwami stadion przeszedł kolejną modernizację, m.in. został zbudowany nowoczesny dach | fot.: Fotolia

Kijów (Ukraina, stolica)

Kijów to jedno z najpiękniejszych miast na Ukrainie. Stolica państwa leży nad rzeką Dniepr i jest centrum przemysłowym oraz kulturalno-naukowym kraju. Działa tam 20 szkół wyższych, w mieście możemy podziwiać także liczne atrakcje kulturalne, do których zaliczają się: Opera Narodowa im. Tarasa Szewczenki, Narodowy Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki, Rosyjski Teatr Dramatyczny im. Łesi Ukrainki, Filharmonia Narodowa Ukrainy oraz liczne muzea. W Kijowie odbywały się także główne wystąpienia i manifestacje podczas pomarańczowej rewolucji, a listopada 2013 do lutego 2014 roku plac Niepodległości był głównym miejscem Euromajdanu.

Ciekawostka: W Kijowie urodził się Michaił Bułhakow, autor Mistrza i Małgorzaty. Ze współczesnych gwiazd popkultury w Kijowie urodziła się także Mila Jovovich.

Nikitsky ogród botaniczny (Nikita, Jałta, Krym – Rosja/Ukraina)

To kolejne miejsce, którego status przynależności do Ukrainy pozostaje dość niejasny. Po ogłoszeniu aneksji przez Rosję obydwa kraje roszczą sobie do niego prawa.

Faktem jest jednak to, że ogród botaniczny w Nikicie to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów. Idealne miejsce dla tych, którzy kochają przyrodę i niezwykłe okoliczności natury, stąd co roku jest odwiedzany przez tysiące turystów. Niezwykły ogród rozciąga się wzdłuż Morza Czarnego. Podczas spaceru możemy podziwiać między innym: dąb korkowy, sekwoje i jej różne odmiany, wierzby oraz wiele innych cudów przyrody.

Ciekawostka: podczas zwiedzania może spotkać palmy zasiane w 1964 roku.

ogród botaniczny w nikicie
Jeden z najstarszych i największych ogrodów botanicznych Ukrainy | fot.: Fotolia

Lwów

To wyjątkowe, do wybuchu II wojny światowej także wieloetniczne, miasto zachwyca niezwykłym klimatem, architekturą i bogactwem zabytków. Do najpopularniejszych perełek turystycznych tego urokliwego miasta możemy, zaliczyć między innymi:

  • Rynek, który jest najstarszą częścią starego miasta i zachwyca niezwykła architekturą,
  • Opera Lwowska stanowi idealne miejsca dla miłośników niezwykłych dźwięków, które rozbrzmiewają w niej już od 1900 roku,
  • Katedra Ormiańska, to z pewnością zachwyci swoim bajecznymi zdobieniami,
  • dawne klasztory; Bernardynów i Dominikanów, które zachowały się w niezwykłym stanie,
  • Pałac Potockich, który jest chyba jedną z najładniejszych rezydencji Lwowa.

Ciekawostka: Lwów to miasto niezwykłej kuchni i zwariowanych restauracji, o których możemy czytać godzinami. Do jednej z nich należy Dim Legend – niezwykła knajpka, w której codziennie o określonych godzinach odbywają się spektakle.

Ciekawostka: magię współczesnego Lwowa możemy poczuć czytając świetną powieść Żanny Słoniewskiej Dom z witrażem. Ta nagradzana historia trzech pokoleń kobiet w przełomowych momentach ukraińskiej państwowości zdecydowanie zasługuje na uwagę miłośników literatury. Więcej o książce można przeczytać w recenzji: Lwów, Historia i kobiety. Żanna Słoniowska, Dom z witrażem

lwów zimą
Współcześnie Lwów stanowi ważny ośrodek nauki i kultury na Ukrainie | fot.: Fotolia

To tylko nieliczne z atrakcji tego kraju, które, które podbijają serca podróżnych. Miejmy jednak nadzieję, że nasza lista zainspiruje podróżników do zwiedzenia tego niezwykłego kraju.

 SMI/DOP