Wrocławskie mosty warte odwiedzenia

3
6943
Most Zwierzyniecki
Most Zwierzyniecki Należy do najbardziej spektakularnych mostów Wrocławia, a wynika to z jego konstrukcji, jak i z widoków, które roztaczają się podczas pobytu na nim | fot.: Fotolia

Wrocław leży po obu stronach Odry, a ponadto poprzecinany jest wieloma dopływami tej rzeki. Z tego też powodu miasto dysponuje ogromnym bogactwem mostów, które swoją tajemniczą magią przyciągają przechodniów. 

Most Grunwaldzki

Jest to najpopularniejszy most Wrocławia, który budowany był w latach 1908-1910. Łączy centrum miasta z jego północno-wschodnią częścią. Most zapiera dech w piersiach zarówno za dnia, jak i w nocy, dzięki swojej potężnej i oryginalnej konstrukcji. Na początku swej historii nazywany był mostem Cesarskim, a następnie mostem Wolności. Projektantem był Richard Plüddeman, a w otwarciu mostu, które miało miejsce 10 października 1910, wziął udział ówczesny cesarz Niemiec Wilhelm II. Szerokość mostu wynosi 18 metrów, a długość 112,5 metra.

Wrocław Most Grunwaldzki
Most zapiera dech w piersiach zarówno za dnia, jak i w nocy, dzięki swojej potężnej i oryginalnej konstrukcji | fot.: Fotolia

Most Zwierzyniecki

Należy do najbardziej spektakularnych mostów Wrocławia, a wynika to z jego konstrukcji, jak i z widoków, które roztaczają się podczas pobytu na nim. Most złożony jest z dwóch stalowych łuków kratowych, które ustawione są równolegle względem siebie i oddalone są o 12,5 metra, dodatkowo ozdobiony obeliskami z czerwonego piaskowca. Położony jest na wschodnim obszarze miasta ponad Starą Odrą, w sąsiedztwie ogrodu zoologicznego, od którego wywodzi się nazwa. Ma za zadania łączyć centrum z wrocławskimi osiedlami Dąbie, Biskupin, Sępolno i Bartoszowice. Most Zwierzyniecki swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie, która realizowana była w latach 1895-1897.

Wrocław - most zwierzyniecki.
Most złożony jest z dwóch stalowych łuków kratowych, które ustawione są równolegle względem siebie i oddalone są o 12,5 metra, dodatkowo ozdobiony obeliskami z czerwonego piaskowca | fot.: Fotolia

Most Tumski

Most Tumski jest kolejnym z wrocławskich mostów, którego nie można pominąć, szczególnie zwiedzając miasto z drugą połówką. Jego druga, potoczna nazwa to Most Zakochanych. Szczególnie nocą, pośród subtelnego oświetlenia, poczuć można na moście zdecydowanie romantyczny nastrój. Tradycją jest wieszanie na nim kłódek, a kluczyki wyrzucane są do wód Odry. Most znajduje się na jednej z najstarszych części Wrocławia i spina Wyspę Piasek z Ostrowem Tumskim. Zbudowany został w 1889 roku i cechuje się stalową, nitowaną konstrukcją, z dwoma przęsłami, a przy wejściu znajdują się figury św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela.

most tumski
Szczególnie nocą, pośród subtelnego oświetlenia, poczuć można na moście zdecydowanie romantyczny nastrój | fot.: Fotolia

Most Oławski

Zdecydowanie mniej rozpoznawalny od pozostałych, ale prze wielu uważany za najpiękniejszy most stolicy Dolnego Śląska. Jest to jedyny most we Wrocławiu całkowicie zbudowany z kamienia. Jest bogato zdobiony, prze co bardziej przypomina romantyczne miejsca znane z Rzymu czy Paryża, niż tradycyjną przeprawę dla pojazdów. Ponadto otacza go wiele zieleni, co pozwala zapomnieć o tym, że położony jest właściwie w centrum jednego z największych miast Polski. Budowany był w latach 1882-1883 i składa się z trzech przęseł, a całkowita długość wynosi 74 metry.

most oławski
Jest to jedyny most we Wrocławiu całkowicie zbudowany z kamienia | fot.: Fotolia

To oczywiście nie całe „mostowe” bogactwo Wrocławia. Innymi interesującymi mostami są m.in. Most Rędziński, Most Milenijny, Mosty Warszawskie, Most Piaskowy, Most Uniwersytecki oraz wiele innych, które warto zobaczyć na własne oczy.

KKL