Wyprawa trekkingowa – jakie elementy odzieży i akcesoria okażą się niezbędne?

0
706
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy. Aby aktywność sprawiała większą radość warto zainwestować w odpowiednią odzież oraz przydatne akcesoria | fot.: stock.adobe.com

Nie da się zaprzeczyć, że świat oszalał na punkcie trekkingu. Jest to sport, który wymaga od nas dużego zaangażowania i wysiłku. Aby wykonywać go w komfortowych warunkach, warto zainwestować pieniądze w odpowiednią wyprawkę trekkingową. Co powinniśmy kupić, aby pokonywanie szklaków stało się prostsze i przyjemniejsze?

Odzież niezbędna do trekkingu

Aby trekking był przyjemny i nie sprawiał trudności, warto zainwestować pieniądze w odpowiednie ubrania. Dzięki nim nie będziemy musieli martwić się o nasz komfort podczas marszu.

Odpowiednie buty

Niezaprzeczalny jest fakt, że odpowiednie buty do trekkingu to podstawa na trasie. Mają one zapewniać ochronę przed nawierzchnią, a dodatkowo powinny zabezpieczać przed deszczem. Warto wybrać takie, które będą właściwie dopasowane do naszej stopy. Sami musimy poczuć, że jest nam w nich wygodnie.

Dobrze jest zwrócić uwagę na wysokość buta. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z trekkingiem i nie mamy dużego doświadczenia najlepiej e wybrać buty sięgające za kostkę. Zapewni to większą stabilizację i w dużym stopniu zabezpieczy przed kontuzją.

Powinniśmy dokładnie przemyśleć w jakich miesiącach planujemy uprawiać sport. Od tego zależy czy wybrać buty z membraną. Jeśli będą to deszczowe dni, warto wybrać buty z dodatkową osłoną, która ochroni stopę przed wilgocią z zewnątrz. Jeśli planujemy trekking jedynie latem to lepiej zdecydować się na buty bez membrany, ponieważ dzięki temu nasze stopy będą dużo lepiej oddychać.

Spodnie

Odpowiednie spodnie powinny być wygodne i funkcjonalne. Musimy wziąć pod uwagę czas, w którym będziemy uprawiać trekking i dobrać spodnie, chroniące nas przed zimnem lub pozwalające skórze oddychać. Z pewnością wygodna może być duża liczba kieszeni, które pozwolą na przechowywanie lekkich podręcznych rzeczy.

Bluza lub kurtka

Ciepła bluza lub kurtka to rzecz bardzo przydatna szczególnie jesienno-zimową porą. Mimo ciągłego chodu, chłód potrafi dopaść każdego. Warto temu zapobiec wybierając lekką i ciepłą bluzę. Najlepiej skupić się na tym, żeby nie ograniczała ruchów.

Przydatne akcesoria trekkingowe

Jeśli chodzi o akcesoria treningowe to na rynku mamy bardzo duży wybór tych produktów. Oto kilka przydatnych propozycji:

Latarka

Latarka może okazać się niezbędna, jeśli podróż przeciągnie się do późnego wieczora. Jest to skuteczny sposób na oświetlenie drogi, bez czego dalsza wędrówka może okazać się niemożliwa.

Mapa

Każdy wędrowiec wie, jak ważna jest mapa. W tym przypadku nie zawsze możemy polegać na smartfonach, które szybko tracą baterie. Warto zainwestować pieniądze w praktyczny mapnik.

Kije do trekkingu

Kije do trekkingu to podstawa przy zdobywaniu górskich szczytów. Pozwalają pokonać najtrudniejsze szlaki, a marsz z nimi staje się dużo bardziej komfortowy.

Okulary z filtrem UV

Okulary odbijające światło UV to must have podczas wypraw w letnie dni. Ochronią oczy przed nadmiarem promieni słonecznych.

Trekking to wspaniały sport i bez wątpienia można czerpać z niego wiele przyjemności. Aby aktywność sprawiała większą radość warto zainwestować w odpowiednią odzież oraz przydatne akcesoria.

ESZ